Добудова енергоблоків Хмельницької АЕС зацікавила чеську і китайську компанії

Питання добудови 3-го і 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС є стратегічно важливим аспектом для енергетичної системи України. Про це говорили обласні обранці і голова ради Михайло Загородний під час візиту на Хмельницьку АЕС.

Генеральний директор ВП «ХАЕС» Микола Панащенко тоді поінформував депутатів  про підсумки роботи АЕС за 10 місяців поточного року, поділився напрацюваннями щодо добудови 3-го та 4-го енергоблоків.

Керівник ХАЕС наголосив, що, говорячи про закінчення будівництва цих енергоблоків, необхідно відшуковувати шляхи фінансування та визначати джерела фінансування їх добудови, незважаючи на надзвичайну вартість такої інвестиції. 

І ось китайська China National Nuclear Corporation (CNNC) у співпраці з Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) запропонували Україні розглянути можливість добудови блоку №4 Хмельницької АЕС за власною технологією Hualong One (HPR-1000), повідомив президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський.

«Вони прибули, щоб запропонувати участь в добудові блоків №3 і №4 (ХАЕС) по так званій« формулою 1 + 1 “. Тобто, третій блок добудовується за технологією ВВЕР, четвертий – по їх, китайської, технології – реактор Hualong », – сказав він.

За словами президента «Енергоатому», китайська сторона заявила про можливість високого рівня української локалізації при добудові блоків і готовності надати 85% фінансування від загальної вартості проекту.

«Вони говорять чи не про 80% локалізації і 85% фінансування проекту за рахунок ICBC. Зрозуміло, під державні гарантії, що трохи знижує привабливість пропозиції », – уточнив Ю. Недашковський.

Глава «Енергоатому» нагадав, що вже розроблене техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) добудови Х3 / Х4 на основі ВВЕР має позитивні висновки державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки, а також інвестиційної складової.

«Тому, якщо вони хочуть, щоб їх проект був реалізований, ми повинні спільно підготувати зміни в ТЕО. Для цього необхідно підписати угоду про конфіденційність, щоб ми могли обмінюватися не буклетами, а  ​​комерційною інформацією. На підставі цього спочатку зробити техніко-економічний аналіз,  щоб ми побачили, наскільки прийнятна ця пропозиція для українських реалій, і вже далі вносити зміни в ТЕО», – сказав він.

Ю. Недашковський вважає, що пропозиція китайських компаній полягає не тільки в поширенні своїх технологій в Україні, а й в можливості подальшого їх застосування в Європі.

Раніше, в листопаді 2015 року, президент Ю. Недашковський повідомляв, що чеська Skoda підтвердила готовність брати участь в завершенні будівництва третього і четвертого блоків Хмельницької АЕС шляхом виробництва двох комплектів реакторних установок.

За його даними, «Енергоатом» вже підготував і узгодив з усіма зацікавленими відомствами техніко-концептуальне рішення завершення будівництва Х3 / Х4 із застосуванням реакторних установок Skoda.

Переговори про комерційні умови співпраці зі Skoda почалися після денонсації у вересні 2015 року Верховною Радою угоди про завершення будівництва Х3 / Х4 спільно з РФ.

«Енергоатом» є оператором чотирьох українських АЕС, на яких експлуатується 15 атомних енергоблоків, з яких 13 типу ВВЕР-1000 і два – ВВЕР-440, загальною встановленою потужністю 13,84 ГВт.

Планована потужність блоків ХАЕС-3 і ХАЕС-4 – по 1 ГВт. Значну частину виробленої ними електроенергії в разі добудови планується експортувати в країни ЄС. 

 

Схоже

Ще навесні міська рада взялася активно вирішувати питання дегазації полігону твердих побутових відходів. Тоді міський голова Олександр Симчишин говорив: «Маємо висновки німецьких експертів, які упродовж місяця проводили дослідження, що полігон має достатній ресурс для видобутку біогазу для отримання 0,6-0,7 мВатт електроенергії. Дегазація також дозволить уникнути пожеж на сміттєзвалищі». У червні повідомлялося, що у конкурсі з дегазації полігону […]

30 жовтня відбулось позачергове засідання виконавчого комітету Шепетівської міської ради на якому розглянули проект рішення «Про встановлення ТОВ “Шепетівка Енергоінвест” тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання та послуги з централізованого опалення». Після обговорення члени виконкому затвердили новий тариф на опалення: – для населення на послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків без […]

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2017 року № 708 внесені зміни до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2009 року № 140 і від 29 лютого 2012 року № 193 про забезпечення громадян доступним житлом та використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки для будівництва (придбання) доступного житла. […]