Добудова енергоблоків Хмельницької АЕС зацікавила чеську і китайську компанії

Питання добудови 3-го і 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС є стратегічно важливим аспектом для енергетичної системи України. Про це говорили обласні обранці і голова ради Михайло Загородний під час візиту на Хмельницьку АЕС.

Генеральний директор ВП «ХАЕС» Микола Панащенко тоді поінформував депутатів  про підсумки роботи АЕС за 10 місяців поточного року, поділився напрацюваннями щодо добудови 3-го та 4-го енергоблоків.

Керівник ХАЕС наголосив, що, говорячи про закінчення будівництва цих енергоблоків, необхідно відшуковувати шляхи фінансування та визначати джерела фінансування їх добудови, незважаючи на надзвичайну вартість такої інвестиції. 

І ось китайська China National Nuclear Corporation (CNNC) у співпраці з Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) запропонували Україні розглянути можливість добудови блоку №4 Хмельницької АЕС за власною технологією Hualong One (HPR-1000), повідомив президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський.

«Вони прибули, щоб запропонувати участь в добудові блоків №3 і №4 (ХАЕС) по так званій« формулою 1 + 1 “. Тобто, третій блок добудовується за технологією ВВЕР, четвертий – по їх, китайської, технології – реактор Hualong », – сказав він.

За словами президента «Енергоатому», китайська сторона заявила про можливість високого рівня української локалізації при добудові блоків і готовності надати 85% фінансування від загальної вартості проекту.

«Вони говорять чи не про 80% локалізації і 85% фінансування проекту за рахунок ICBC. Зрозуміло, під державні гарантії, що трохи знижує привабливість пропозиції », – уточнив Ю. Недашковський.

Глава «Енергоатому» нагадав, що вже розроблене техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) добудови Х3 / Х4 на основі ВВЕР має позитивні висновки державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки, а також інвестиційної складової.

«Тому, якщо вони хочуть, щоб їх проект був реалізований, ми повинні спільно підготувати зміни в ТЕО. Для цього необхідно підписати угоду про конфіденційність, щоб ми могли обмінюватися не буклетами, а  ​​комерційною інформацією. На підставі цього спочатку зробити техніко-економічний аналіз,  щоб ми побачили, наскільки прийнятна ця пропозиція для українських реалій, і вже далі вносити зміни в ТЕО», – сказав він.

Ю. Недашковський вважає, що пропозиція китайських компаній полягає не тільки в поширенні своїх технологій в Україні, а й в можливості подальшого їх застосування в Європі.

Раніше, в листопаді 2015 року, президент Ю. Недашковський повідомляв, що чеська Skoda підтвердила готовність брати участь в завершенні будівництва третього і четвертого блоків Хмельницької АЕС шляхом виробництва двох комплектів реакторних установок.

За його даними, «Енергоатом» вже підготував і узгодив з усіма зацікавленими відомствами техніко-концептуальне рішення завершення будівництва Х3 / Х4 із застосуванням реакторних установок Skoda.

Переговори про комерційні умови співпраці зі Skoda почалися після денонсації у вересні 2015 року Верховною Радою угоди про завершення будівництва Х3 / Х4 спільно з РФ.

«Енергоатом» є оператором чотирьох українських АЕС, на яких експлуатується 15 атомних енергоблоків, з яких 13 типу ВВЕР-1000 і два – ВВЕР-440, загальною встановленою потужністю 13,84 ГВт.

Планована потужність блоків ХАЕС-3 і ХАЕС-4 – по 1 ГВт. Значну частину виробленої ними електроенергії в разі добудови планується експортувати в країни ЄС. 

 

Схоже

У СЗОШ №8 його будували два місяці. Кошти на футбольне міні поле зі штучним покриттям виділили порівну з міського та державного бюджетів. Загальна вартість об’єкту – півтора мільйона гривень. За державною програмою «Розвиток регіонів» подібний спортивний майданчик має з’явитися і на території ЗОШ №27, повідомляють у міській раді. “Це вже 11 спортивний майданчик! Цього разу біля […]

Цьогоріч у рамках реалізації бюджетної програми “Покращення стану автомобільної дороги Житомир — Чернівці” ремонтні роботи ведуться на семи об’єктах автодороги Н-03. Серед них – аварійно-небезпечна ділянка, відома у народі як “Тещин язик”, на якій підрядною організацією ТзОВ “Енергетично-дорожнє будівництво” продовжуються роботи із розширення проїжджої частини до 16 м ще однією смугою. На «подільському серпантині» заплановано завершити влаштування нижнього шару […]

Саме стільки передбачили у міському бюджету цього року на виконання державної програми «Питна вода міста Хмельницького». Затвердили програму ще у 2007-му році і діє вона до 2020 р. Відтак будівництво, ремонт та реконструкція Чернелівського водогону, водопровідних і каналізаційних очисних споруд повинно проходити за рахунок співфінансування з державного бюджету. Детальніше – у сюжеті МТРК Місто