Новини
Інтерв'ю

Сергій Мандзій: «Наше завдання – реалізувати економічний потенціал Хмельниччини!»

Нещодавно партія «Слуга народу» призначила керівників обласних організацій по всій Україні. На Хмельниччині її очолив народний депутат, член комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, національних меншин і міжнаціональних відносин Сергій Мандзій.

Чому саме він отримав цю посаду, навіщо під час епідемії було створено Волонтерський штаб «Слуги народу», що дасть об’єднання всіх депутатів з Хмельниччини, які проблеми регіону потрібно вирішувати у першу чергу – відповіді на ці та інші запитання ми отримали під час інтерв’ю з народним обранцем.

Сергію Володимировичу, Ваше призначення керівником обласного осередку – це посилення партії під місцеві вибори?

Вибори є лише одним з етапів досягнення нашої мети. Хочу звернути увагу, що я очолив не партійний штаб, а обласну організацію, яка діятиме і після виборів. Це велика відповідальність, адже рік тому переважна більшість українців повірила Президенту та його команді. За цей час справді було зроблено багато на центральному рівні. Тепер люди чекають змін на місцях. Їх турбують ті питання, з якими вони зіштовхуються щодня – де якісні дороги, дитсадки, школи, освітлені вулиці, дитячі та спортивні майданчики, нові сквери та парки тощо. І ми йдемо, щоб ці питання вирішити.

Ваше призначення співпало з візитом на Хмельниччину Володимира Зеленського. Він зустрічався з Вами, відвідував партійні осередки?

Візит Президента відбувся під час пленарного тижня. Я, так само, як і всі депутати від «Слуги народу», що представляють Хмельниччину, був у цей час на роботі – брав участь у засіданні Верховної Ради. Кожен повинен займатися своєю справою. Часи, коли партійні осередки зустрічали своїх лідерів хлібом-сіллю, водили навколо них хороводи, організовували «культурні» програми та подібне минули. І, я дуже сподіваюсь, більше не повернуться.


До речі, про парламентську діяльність – депутати працювали навіть у період найжорсткішого карантину. Як ви оцінюєте законодавчий доробок за цей період?

Перш за все я хочу підкреслити, що оголошення карантину було абсолютно правильним і своєчасним рішенням влади. Переконаний, що воно врятувало багато людських життів, адже ми бачили, як важко переживали епідемію Італія, Іспанія  та багато інших країн, де на початку несерйозно поставилися до поширення коронавірусу.

Карантин, без сумніву, вплинув практично на всі галузі у країні. Необхідно було приймати термінові рішення, які дозволили б ефективно боротися з хворобою і реанімувати економіку. Найперше – перерозподілити бюджет, адже, коли ми його приймали, ще не знали, що світ у 2020 році житиме вже у новій реальності. Далі, важливо було підтримати медиків, які опинились на передовій боротьби з вірусом. Йдеться не лише про надбавки до зарплати, а й про страхування, звільнення від оподаткування, обов’язкове тестування на COVID-19 тощо. Було прийнято ряд технічних рішень, які спростили ввіз до України необхідних ліків, спрощено також  процедури закупівлі товарів, робіт та послуг, необхідних для боротьби з коранавірусом. Важливо було підтримати малий та середній бізнес. Навколо цих законів парламент об’єднався.

Але голосування за закони – це лише вершина айсберга. Була ще плідна робота з підготовки. Тут я хочу подякувати колегам з фракції за те, що надзвичайно відповідально поставилися до ситуації.  Ми були у повному складі (окрім хворих, звичайно) на всіх пленарних засіданнях, брали активну участь у підготовці законопроектів, роботі комітету, готові були під’їхати або вийти на зв’язок онлайн навіть вночі. 

На Вашу думку, наскільки ефективними були рішення, спрямовані на підтримку малого і середнього бізнесу?

Ці закони були необхідними. Ми зробили карантин для малих та середніх підприємців менш забюрократизованим, менш збитковим та не таким стресовим. Зокрема, на час карантину ми запровадили мораторій на перевірки підприємців, послабили оподаткування, скасували штрафні санкції за порушення податкового законодавства, змінили терміни подачі декларацій, скасували плату за землю та прийняли інші рішення, які спростили життя бізнесу. Проте ми чудово розуміємо, що підприємці все ще потребують допомоги, оскільки епідемія завдала по них дуже сильного удару. Саме тому і у фракції «Слуга народу», і в міжфракційному об’єднанні «За Хмельниччину», головою якого я є, одним з головних своїх пріоритетів ми визначили саме підтримку малого і середнього бізнесу. Тож наразі ведеться активна робота  над новими законопроектами, які допоможуть підприємцям вийти з того крутого піке, в якому вони опинилися.

Розкажіть про міжфракційне об’єднання «За Хмельниччину». Хто до нього увійшов, яку мету перед собою ставите?

До об’єднання «За Хмельниччину» увійшло 14 народних депутатів, які представляють різні політичні сили. Наша мета – захист своїх виборців, мешканців Хмельницької області, лобіювання їх інтересів у парламенті. Хмельниччина має свою специфіку, тут зосереджений потужний економічний та інтелектуальний потенціал країни. Наше завдання – реалізувати цей потенціал, дати поштовх до розвитку малого та середнього бізнесу, аграріїв. По суті це і є основною метою Меморандуму, який нещодавно підписали всі учасники міжфракційного об’єднання.

Це своєрідна програма діяльності?

Можна сказати і так. У Меморандумі спільних дій ми визначили чотири пріоритетні напрямки за якими працюватимемо. Перше – захист лікарів та медперсоналу від COVID-19, створення для них достойних умов праці, щоб  вони могли надавати якісні медичні послуги. Друге – як ми вже говорили – підтримка малого та середнього бізнесу, адже це рушійна сила Хмельниччини. Третє – соціальний захист мешканців краю. Усі соціально вразливі групи населення повинні мати гідні умови життя та рівні можливості для розвитку й самореалізації. Четверте – підтримка аграріїв. Хмельниччина – аграрний регіон, який забезпечує значну частину сільськогосподарських потужностей держави, тож ті, хто працює на землі, потребують особливої уваги.  

Практично з початку карантину на Хмельниччині діє волонтерський штаб «Слуги народу». Яка його функція?

Цей штаб було створено депутатами нашої фракції, які представляють Хмельниччину, для допомоги медикам у боротьбі з коронавірусом. З перших днів епідемії ми зіштовхнулися на своїх округах з великою кількістю проблем, які спричинив вірус. По мірі своїх можливостей, ми допомагали їх вирішувати, але зрозуміли, що поодинці робимо недостатньо. Тому виникла ідея об’єднатися і координувати свої зусилля.

Ми закріпили за кожним депутатом певну територію, за яку він повинен відповідати. З семи одномандатних виборчих округів до Верховної Ради, чотири виграли представники «Слуги народу», відповідно, вони координували допомогу на власних округах, ще три округи ми розподілили між депутатами, які обралися по списку.  

Чим саме ви допомагаєте медикам і скільки лікарень вже охопили?

В основному це засоби захисту від вірусу. Їх дуже не вистачає, особливо дефіцит був на початку епідемії. Ми купували медикам захисні костюми, щитки на обличчя, респіратори другого та третього ступеню захисту, захисні окуляри, одноразові гумові рукавички, навіть елементарні засоби дезінфекції. Просили у нас дистанційні термометри, лампи знезараження – ми це все привозили, лікарні у Дунаївцях допомогли відремонтувати апарат ШВЛ – зараз важко все одразу згадати.

Щодо охоплення – ми намагалися, щоб жодна лікарня не залишилася поза увагою. В першу чергу надавали допомогу опорним лікарням – це станція швидкої допомоги, Хмельницька інфекційна лікарня, лікарні у Дунаївцях, Славуті та Шепетівці. Далі обійшли практично всі лікарні, залишилось буквально три-чотири, де нас ще не було.

Вас вважають представниками діючої влади, тому зауважують, що влада не може «волонтерити» – вона повинна просто якісно виконувати свої обов’язки.

До епідемії COVID-19 не була готова жодна країна в світі. Жодна! Необхідно було діяти швидко і максимально ефективно. Вірус не буде чекати, поки ми  приймемо закони, зробимо перерозподіл коштів, закупимо необхідне обладнання. Практично одразу партія «Слуга народу» відмовилася від державного фінансування, а депутати половину своєї зарплати вирішили спрямувати на боротьбу з коронавірусом. Саме ці кошти і є основою нашого волонтерського фонду. За потреби ми додаємо ще власних коштів і закриваємо те чи інше питання. Ми не збираємо гроші, ми лише координуємо діяльність. Коли до нас звертаються підприємці з пропозицією про допомогу, ми просто спрямовуємо їх на вирішення найбільш гострих проблем, оскільки ретельно моніторимо ситуацію і знаємо реальний стан справ.

Якщо це не волонтерство, називайте інакше. Для нас питання назви не принципове. Головне – результат, і особисто мені за нього не соромно.

Але ви допомагаєте не лише медикам?

Так, практично одразу з’явився другий фронт роботи – це допомога вразливим верствам населення. Уявіть собі людину з інвалідністю або одинокого пенсіонера під час карантину. Ці люди – в групі ризику. Їм просто небезпечно виходити на вулицю, але де тоді їм брати продукти і чим харчуватися? Звичайно, ми не могли залишитися осторонь, тому формуємо для них набори з продуктами першої необхідності – цукром, крупами, олією, чаєм, печивом тощо. Створили власний кол-центр, співпрацюємо з організаціями, які опікуються цими людьми, і таким чином доставляємо набори тим, хто цього дійсно потребує.

Наскільки зараз готові лікарні Хмельниччині до можливої другої хвилі епідемії? Чи змінилася ситуація у порівнянні з березнем?

Безумовно, змінилася. Всі гілки влади вже звернули увагу на необхідність забезпечити медиків всім необхідним і активно працюють в цьому напрямку. Звичайно, це забезпечення поки що далеке від ідеального, але воно значно краще, ніж було. Як мені відомо, зараз всі наші опорні лікарні не заповнені і готові приймати пацієнтів з COVID-19.

Наразі країна потихеньку виходить з карантину. У зв’язку з цим ви збираєтеся згортати свої проекти?

На жаль, люди сприйняли пом’якшення карантину як його повну відміну. Тож знову маємо певне збільшення кількості хворих. Не виключена друга хвиля епідемії, тому ми продовжимо допомагати і медикам, і соціально-незахищеним верствам населення.

Більше того, ми працюємо над новими проектами, які будуть допомагати вирішувати проблеми на конкретній території або у конкретній галузі. Я хочу підкреслити, що вони будуть довгостроковими. Тому сподіваємось на розуміння і підтримку людей. Впевнений, що разом змінимо Хмельниччину на краще!

Автор: Наталя Кошай

Читайте нас у Телеграм , у нашій групі Viber @ПоділляNEWS та InstagramTwitter