Новини
АКТУАЛЬНО

Мешканці Хмельницького жаліються на агітацію телефоном

У соцмережах ширяться повідомлення від хмельничан, які скаржаться на агітацію по телефону за кандидата в мери міста від партії “Слуга народу”.

У одній із соціальних мереж з’явилася інформація, що у вихідний день на приватні номери телефонів мешканців м. Хмельницький телефонують невідомі особи, які представляються фірмою, що займається соціологічними дослідженнями та проводить агітації одного з кандидатів в мери міста.

Мешканцям Хмельницького, зокрема й спостерігачам ОПОРИ, телефонують з номера +380443630414 та пропонують взяти участь в анонімному соціологічному опитуванні, відповівши на питання: «чи підтримуєте ви вибір політичної партії «Слуга народу» висунути кандидатом у мери міста Хмельницький Інну Ящук», та просять вказати вік.

На запитання спостерігачів, яка організація проводить опитування, інтерв’юери називають соціологічну компанію «Роботизовані телесистеми». За інформацією Opendatabot ТОВ «Роботизовані телесистеми» засноване в 2019 році та зареєстроване в Києві. Його директор – Антон Соколов. Основним видом діяльності є діяльність у сфері проводового електрозв’язку.

За потреби респондентам під час опитування пояснюють, що Інна Ящук – «доктор наук, професор і декан Хмельницької педагогічно-гуманітарної академії». А одразу після розмови надсилають SMS з посиланням на сторінку з інформацію про ймовірну кандидатку.

Як зазначає керівник обласного осередку всеукраїнської обласної організації комітету виборців України Юрій Ануфрієв:

Вони сказали, що є фірмою, яка займається соціологічними дослідженнями, про діяльність якої чути вперше. В ході опитування інтерв’юер виділяв діяльність одного з кандидатів в мери – пані Ящук. Інтерв’юер розповідає про її позитивні сторони як професійні так і особисті. Якщо це є дійсно соціологічна організація, то вона не повинна нахвалювати лише одного з кандидатів. Тому ми можемо зробити висновок, що ця соціологічна організація може мати якесь відношення до партії “Слуга народу”.

Інна Ящук, яку 9 вересня, під час презентації Стратегії розвитку Хмельниччини, представили як «кандидатку» на посаду міського голови Хмельницького від партії «Слуга народу», в коментарі ОПОРІ зазначила, що не знає, хто замовив опитування:

«Я вам чесно зізнаюсь, я не знаю, хто це проводить, але кілька людей мені віддзвонилися і сказали: «Нам телефонували і ми відповідали на питання, що стосувалися вашої кандидатури». Я сказала, що дякую, мені приємно, але це не було моє замовлення і мені, абсолютно чесно кажу, невідомо, хто його замовив. Але приємно, що люди вивчають думку громади Хмельницького».

Щодо законності таких соціологічних опитувань Юрій Ануфрієв пояснив:

Людина сама обирає давати свої номера для обробки даних чи ні. Коли задавалося питання де було взято особисті номера, інтерв’юер відповідав, що комп’ютерна програма випадковим набором видала саме їх номер. Тому напрошується висновок – якщо хтось передав номери жителів м. Хмельницький, значить хтось знав, які саме номера потрібно обдзвонити і звідки їх взяти.

 За словами Юрія Ануфрієва це може бути прихована агітація за кандидата.

Також як розповідають користувачі соціальних мереж до яких телефонували  якщо на запитання чи буде голосувати людина за кандидата від “Слуги Народу” надавалась негативна відповідь, інтерв’юер одразу пропонує залишити інформацію про пані Ящук, та намагається дізнатися дані адреси прописки та фактичного проживання.

Після таких телефоних опитувань варто бути обережнішим у надані своїх особистих даних.

Згідно з частинами 1-3 статті 50 Виборчого кодексу України підприємства, заклади, установи та організації, що проводять опитування громадської думки, мають право оприлюднювати результати такого опитування, пов’язаного з виборами, з обов’язковим зазначенням часу його проведення, території, яку охоплювало опитування, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки, замовників опитування. 

Інформаційні агентства, засоби масової інформації у разі поширення результатів опитування громадської думки, пов’язаного з виборами, зобов’язані зазначати повну назву організації, що проводила опитування, замовників опитування, а також інші відомості, зазначені у частині першій цієї статті.

Дія положення цієї частини поширюється на випадки поширення засобами масової інформації, інформаційними агентствами результатів опитування громадської думки, пов’язаного з виборами, в мережі Інтернет. 

Забороняється оприлюднення чи поширення в інший спосіб результатів опитування громадської думки, пов’язаного з виборами, у тому числі щодо кандидатів, партій (організацій партій) – суб’єктів виборчого процесу, протягом останніх двох днів перед днем голосування.

Автор: Катерина Прокопець

Читайте нас у Телеграм , у нашій групі Viber @ПоділляNEWS та InstagramTwitter