Новини
Інтерв'ю

Володимир Ар’єв відверто: що насправді прикривають боротьбою з коронавірусом і як «Європейська Солідарність» будуватиме тут Європу

Володимир Ар’єв – народний депутат України, автор резонансних журналістських розслідувань, лідер української делегації в ПАРЄ і віце-президент Парламентської асамблеї Ради Європи. П’ять років жорстко тримав дипломатичний фронт проти Росії. Керівник Хмельницької територіальної організації партії «Європейська Солідарність».

– Пане Володимире, Ви очолили Хмельницьку територіальну організацію «Європейської Солідарності». В чому особливість вашої команди?

– У нас немає спортсменів, коміків, музикантів або випадкових весільних фотографів. У нас є фахівці з досвідом і без корупційних хвостів «міцних господарників». «Європейська Солідарність» йде командою порядних людей, гідних перемоги.

– З якою метою йдете на вибори?

– Під час нашого урядування громади отримали те, чого ніколи не мали, – ані в СРСР, ані в незалежній Україні – фінансову самостійність. Це річ, яка називається малозрозумілим терміном «децентралізація». Але суть її проста: більшість грошей та податків, які заробила громада, залишаються у цій же громаді, яка вирішує, на що їх витрачати. Лікарня, школа, дорога, стадіон, комунікації, освітлення – вибір за громадою. Не треба випрошувати гроші в «центрі» – обласному чи в Києві. Самі заробили, самі визначились – самі витратили. Європа починалася саме з незалежності місцевого самоврядування, особливо фінансового. Більшість мерів міст зараз популярні саме завдяки реформі децентралізації від «Європейської Солідарності», яку ми продовжимо захищати від зазіхань нинішньої влади. Бо фінансова незалежність громад дала можливість за 3 роки зробити більше, ніж за 25 попередніх. Саме тому в нашій команді багато кандидатів, які на ділі втілювали цю реформу і дуже успішно, до прикладу у Волочиську, Старокостянтинові, Красилові, Полонному. Всі міста і селища не перерахуєш.

 – Чи зможе Україна досягти рівня життя інших європейських країн?

– Так, чимало людей все ще сумнівається, чи зможуть українці жити так, як живуть за кордоном. Але це насправді можливо. Ще у 80-90 роках минулого століття більшість європейських країн були такими, як ми сьогодні. Італія 80-х чи Польща 90-х – це ми сьогодні. Просто вони повірили в себе і змогли. Вони нарешті зрозуміли, що потрібно будувати свої країни, починаючи з маленьких фундаментів, якими є місцеві громади, а потім продовжувати це будівництво на загальнодержавному рівні. Ми маємо робити те саме. Європейський досвід показав: це – працює.

– Ви зустрічаєтеся з представниками громад по усій області. Які зміни на Хмельниччині побачили під час цих візитів?

– Суттєві зміни, які розпочалися після децентралізації, зараз сповільнились. Гроші з громад знову забрали в «центр». Тепер це ковід-фонд. Що в результаті? Грошей в громадах знову немає, а коронавірус є. Тобто, неефективність підходу нинішньої влади є наочною. А зроблене вражає. Змінилися і стали виглядати по-європейськи Чемерівці, Полонне. Інакшою стала Дунаєвецька ОТГ – найбільша в Україні. Вражає проєвропейськими перетвореннями і Гуменецька ОТГ: тут розвинута інфраструктура, облаштовані території, є робочі місця… Загалом, можна довго перераховувати. Прикладом того, як потрібно будувати Європу вдома, можна назвати Городоцький краєзнавчий музей – ефектну модернову споруду у центрі міста з інтерактивним вмістом. Скоро його відкриють, дай Боже, епідемія закінчиться, нарешті. Натхненником і організатором будівництва музею є керівниця нашої Городоцької команди «Європейської Солідарності». Це найяскравіший приклад того, на що здатні люди, які не чекають, поки їм принесуть і щось подарують, а роблять самі. Гідно і якісно. Я такого краєзнавчого музею в Україні ніде не бачив. Сучасний, інтерактивний, цікавий, мультифункціональний – такий, якою має стати Україна.

– Але залишається й те, до чого ще потрібно, як-то кажуть, докласти рук?

– Так, звісно. Наприклад, Хмельницька АЕС є бюджетоутворюючим підприємством для Нетішина. І від того, що буде з нею, залежить якість життя міста. Ми дуже цінуємо ту підтримку, яку мешканці Нетішина надають «Європейській Солідарності», тому що вони наочно бачили, як атомна енергетика розвивалася з 2014 і аж до 2019 року. І бачите, що відбувається зараз, коли її намагаються трохи «припустити» і штучно роблять обмеженою заради того, щоб бізнес провладних друзів мав свої прибутки. Зараз «Енергоатом» показує збитки! Жодних економічних підстав нема – наближені до нинішньої влади люди хочуть «прихватизувати» атомну енергетику.

Це, до слова, про корупцію. Ще рік тому і держпідприємства були прибутковими, і в бюджеті кошти були. А зараз – збитки і дірка в бюджеті розміром у 400 мільярдів гривень! Що сталось? Знову миші з’їли, як зерно з резерву? І щось тепер не чути крику про корупцію, хоча навіть міжнародні організації відзначають, що з приходом Зеленського вона злетіла вгору.

Тож «Європейська Солідарність», коли матиме достатньо важелів влади, боротиметься за те, щоб від влади відійшли люди, які хочуть сьогодні довести до банкрутства і розкрасти не лише атомну галузь, а всю країну. Ви лише на ситуацію з коронавірусом подивіться – лікарні за півроку нічим не забезпечили, тестування важко добитись, а результатів  доводиться чекати тиждень, бо діючі лабораторії не справляються, а нових не закупили. Захворюваність різко росте, медиків не вистачає, але про них влада взагалі не дбає. Зате гроші в асфальт на «Великому будівництві» закатали. Втридорога.

– На Вашу думку, що потребує найбільшої уваги зараз  на Хмельниччині?

– Найперше – це медицина та освіта. Працівникам цих сфер сьогодні, як ніколи, потрібні захист і підтримка, адже вони працюють у дуже складних умовах. Команда «Європейської Солідарності» вимагатиме, щоб влада нарешті затвердила нові європейські соціальні програми, спрямовані на якісний розвиток цих галузей.

Стрімке поширення COVID-19 внесло значні корективи у життя людей не лише на Хмельниччині. І влада повністю провалила боротьбу з коронавірусом. Президент Зеленський говорив – ми чемпіони світу по боротьбі з коронавірусом? Можна його привітати – вони цю боротьбу програли «всуху». Куди поділися мільярди з коронавірусного фонду? На захист лікарів, оснащення лікарень чи тестування? Ні.

Повторю, значну частину коштів з фонду витратили на дороги, і лише 1,5% – на засоби індивідуального захисту. Щоб ви розуміли, йдеться про фонд у 66 мільярдів! Замість проведення продуманої кампанії тестування, що дало б змогу локально створювати карантинні зони, всю країну загнали в економічний ступор. Цим нанесли нищівний удар по малому та середньому бізнесу. Багато компаній після «карантину» так і не змогли повернутися до роботи. Тому зараз підтримка малих і середніх підприємців лежить на місцевій владі. Ми будемо робити все, щоб допомогти їм вижити.

– Що ви зможете зробити в цій ситуації?

– Ми будемо домагатися того, щоб гроші з коронавірусного фонду витрачалися не на дороги або премії тим, хто ніякого відношення до нього не має, а на підтримку медиків, які сьогодні по 24 години на добу не виходять з інфекційних відділень. Прості люди зараз залишилися беззахисними у боротьбі з COVID-19: вони самі купують засоби захисту, ліки, оплачують тести. І при цьому ще й допомагають лікарням і лікарям.

Наша команда і Фонд Петра Порошенка передали медичним закладам Хмельниччини захисні костюми, маски, пульсоксиметри… Ми й надалі допомагатимемо людям.

Надзвичайно важливо відстояти ті речі, які успішно започаткувала наша команда раніше. Насамперед, захистити реформу децентралізації – одну з головних для країни. Адже чинна влада, прикриваючись боротьбою все з тим же коронавірусом, намагається згорнути реформу, відбираючи у громад кошти, витрачаючи їх не за призначенням.

Важлива для нас і підтримка аграріїв: тих, хто втратив врожай через складні погодні умови, хто самостійно не може вибратися зі скрути.

Освіта, яку знову відсунули на другий план, потребує підтримки і європейських програм розвитку. Як бачимо, про $4000 вчителям не йдеться, вже рятувати треба. Відбувається злочинне закриття шкіл – і це треба зупиняти. Бо коли закривають школи, а відкривають казино і заклади з гральними автоматами, країна зникає.

Не маємо права забувати про тих, хто сьогодні захищає нас, – про військових, які продовжують ризикувати своїм життям, боронячи Україну від вторгнення. Наші військові повинні знати, що держава не просто їх цінує, а ставить на перше місце.

На жаль, поки ми допомагали в АТО, ми втратили позиції в тилу… А ми повинні пам’ятати, що війна – вона не тільки на лінії фронту. Я був вражений щирістю людей з Віньковецької громади, які прийняли рішення не витрачати гроші на агітаційні матеріали, а допомогти родині загиблого під Чугуєвим курсанта. Ці кошти, на прохання громади, я передав його сім’ї у Старокостянтинові. Це дуже важливий і патріотичний крок, і я закликаю інших чинити так само.

Нинішня влада замість того, щоб обороняти країну, намагається шукати в очах агресора мир, а замість підтримки армії – скорочує її. Останнє оголошене скорочення – на 20 тисяч військовослужбовців! 

Нинішні можновладці намагаються знову атакувати українську мову та символіку, гальмують децентралізацію. Окрім того, майже згорнуті програми щодо фінансування оновлення техніки, необхідної для української армії. Мене обурює те, що все це відбувається під час діючої агресії з боку Росії.

– Чи готова ваша команда об’єднуватися з іншими політичними силами?

– Так, «Європейська Солідарність», за потреби, готова боротися пліч-о-пліч з однодумцями проти антиукраїнських сил. Подібне об’єднання є важливим, оскільки не дасть ворогам роз’єднати та знищити Україну. Той, хто добре пам’ятає історію, не хоче, аби через внутрішню ворожнечу знову з’явилися мільйони жертв. Ми не можемо допустити, щоб Україна знову втратила себе на десятки років. Тож, сьогодні у цьому питанні необхідно бути особливо відповідальними.

Тому «Європейська Солідарність» закликає патріотично спрямовані політичні сили до об’єднання. Заради України, адже вона у нас одна. І мова одна, і віра одна. І одна армія, яка нас захистить.


Політична агітація
Автор: Тетяна Новак

Читайте нас у Телеграм , у нашій групі Viber @ПоділляNEWS та InstagramTwitter