2005 рік. Хмельницький. Місто багатьох заводів, які насправді важко тепер порахувати, бо більшість з них давно пішли в небуття. 20 років тому криза, схоже, вже відчувалася (або була у розпалі), бо, мабуть, саме тому на одному з таких промислових виробництв, яке спеціалізувалося на виготовленні верстатів (зокрема), вирішили спорудити комплекс з виробництва м’яса. Тобто замість того, аби виготовляти будівельні металеві конструкції та частини конструкцій, на частини планували розбирати свиней.
Чому саме свиней? Тому що про це йдеться у публікації в одному з липневих номерів газети «Подільський кур’єр» 2005 року випуску. Називається вона «На «Строммашині» будуть свині».
Не будемо заглиблюватися в те, що таке ТОВ «ЗАВОД «СТРОММАШИНА» – якщо ви читаєте цей текст, то, швидше за все, Google вас не забанив і всю потрібну інформацію можете знайти самостійно. Бо раптом вам не цікаво, то навіщо ж втомлювати додатковою інформацією?
Отож, починається публікація з того, що «на базі одного з цехів заводу «Строммашина» найближчим часом буде споруджено сучасний комплекс по виробництву м’яса. Потужність його першої лінії складатиме 5 тис. тонн м’яса свинини на рік».
Найближчим часом – це десь у середині 2005 року, як уже зазначалося вище. Презентувати цей проєкт в обласній державній адміністрації (через війну ми вже, мабуть, і забули, що це таке, бо останні понад три роки у нас обласна військова адміністрація) в середині липня. Принаймні, у статті зазначено, що презентація відбудеться «завтра», але коли це «завтра» мало бути, невідомо, адже «Подільський кур’єр» – щотижневе видання, і дата його виходу в цьому конкретному випадку вказана як 7-13 липня 2005 року.


Але, як-то кажуть, не суть. Про деталі реалізації цього проєкту журналістам видання розповів заступник генерального директора ТОВ «Стіомі-Холдинг» Василь Мороз. За його словами, це мав бути
…дійсно потужний сучасний комплекс, який вироблятиме за пів року поголів’я вагою 100-110 кг.
Аналогічних комплексів, додав Василь Мороз, на той момент принаймні в Європі було два – обидва збудовані в Німеччині й обладнані фірмами «Веда» і «Мюлер».
Саме ці компанії виявили бажання співпрацювати з Україною у будівництві такого проєкту. Саме будівництво полягає у монтажі технологічного обладнання, яке забезпечує процес відгодівлі.
З цього коментаря випливає, що у новому комплексі планували не лише забивати свиней на м’ясо, а й попередньо відгодовувати їх. Звідси, зрозуміло, одразу ж виникало питання: як розведення таких тварин, які асоціюються з не дуже приємним запахом (хоча, до прикладу, Макаренко у своїй «Педагогічній поемі» цей стереотип спростував), вплине на життя хмельничан? Адже тодішня «Строммашина» хоч і не в центрі Хмельницького розташовувалася, але й не на далекій околиці. Якщо цікава точна адреса – то це проспект Миру, 42.
На це питання Василь Мороз відповів, що
…пахнути нічого не буде, бо при цьому виробництві переробляється все. А гній виходить у вигляді переробленого добрива. У Берліні, наприклад, подібний комплекс існує на відстані 400 м від житлової зони, а німці більш вибагливі до екології.
Щодо організації виробничого процесу, то планувалося, що «людина не торкатиметься руками до процесу приготування кормів. Все робить комп’ютер».
Запустити виробництво планували у 2006 році, оскільки будівля, в якій планували розмістити комплекс, потребувала реконструкції.
Ще із цікавого з цієї публікації – те, що лише одним проєктом з продукування дешевого м’яса на базі заводу у Хмельницькому товариство зупинятися не збиралося.
«Знаєте, скільки є вільних, ще не зовсім розвалених приміщень ферм у селах? Тому ми хочемо саме в селах в перспективі займатися відгодівлею. Звісно, це буде дещо спрощена схема, але відгодівля має бути на рівні європейських стандартів. Саме в селах ми плануємо вирощування маточного поголів’я, – прокоментував Василь Мороз.
Традиційно дякуємо Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці за сприяння у наповненні рубрики «Гортаючи старі підшивки».
Якщо вам цікаво почитати інші матеріали з цієї рубрики, їх можна знайти за тегом підшивки на сайті.
Всі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook
Читати інші новини







