Кожен третій – з орденом чи медаллю: відверте інтерв’ю командира полку рейнджерів ССО

Кожен третій – з орденом чи медаллю: відверте інтерв’ю командира полку рейнджерів ССО 05 Червня 2025 312

Офіцер Сил спеціальних операцій «Бобер» розповів про бойові успіхи та цікаві закулісні деталі в житті елітного підрозділу ЗСУ.

Окремий 6-й полк ССО «Рейнджер», сформований за стандартами країн-партнерів, уже зарекомендував себе як ефективний підрозділ, беручи участь у стратегічних операціях ЗСУ на різних напрямках. Його командир, відомий під позивним «Бобер», з перших днів поставив перед собою амбітну мету: створити не просто бойову одиницю, а згуртовану команду потужних та вмотивованих бійців, об’єднаних спільними цінностями та кодексом честі. І, судячи з результатів, досягти цього вдалося. Рейнджери стали символом професіоналізму ССО.

Про фронт, секретність і живучість

— Пане командир, на соціальних платформах полку «Рейнджер» активно висвітлюється діяльність підрозділу. Розповідається про успішні операції, навіть вказується кількість знищених та полонених ворогів. І це зважаючи на імідж секретності Сил спеціальних операцій…

— Така ініціатива, у першу чергу, спрямована на підняття бойового духу. І ще один не менш важливий аспект — показати суспільству, що таке ССО, хто такі рейнджери. Аби люди розуміли специфіку роботи і в перспективі не боялися до неї долучитися. Ми ж не розкриваємо деталей операцій, ми демонструємо способи і методи виконання завдань. Мотивуємо тим, що в ССО навчанню приділяють неабияку увагу, і, між іншим, у нас дуже великий відсоток живучості. Скажу вам так: задача не є складною, якщо ти вмієш її робити. Навчання та нарощування навичок — це стержневі моменти.

— А з чим ви пов’язуєте великий відсоток живучості?

— Передусім, з тренуваннями — на фізичну витривалість, в умовах, наближених до бойових, коли ти на таких піках нервової активності, коли, здається, вже треба зупинитися, але ти все одно стараєшся йти до мети.

Як ви загалом оціните ефективність вашого полку?

— Безумовно, я задоволений нинішніми результатами і пишаюсь своїм підрозділом. Але кожний здобуток — це наслідок завзятих тренувань. Причому в будь-який час доби. Не приховуватиму, наразі ледве не половина занять проходять після заходу сонця, здебільшого в лісистій місцевості. А все через те, що більший відсоток операцій проводиться вночі. І тому вони мають неабиякий успіх.

Є заходи, які ми пропрацьовуємо завдяки БПЛА, загрожуючи логістиці противника. Ми вибудували систему ситуаційної обізнаності і розуміння того, де можемо бити точково і прицільно, не використовуючи великої кількості боєприпасів, але при цьому завдаючи максимальної шкоди ворогу. Робимо ставку на якість. Ми не даємо підійти до наших позицій взагалі!

Ми сфокусувалися на системній роботі, де в пріоритеті — точність, мінімізація ризиків і планування. Люди працюють на своїх місцях із чітким розумінням задачі. Оператор знає, коли і де включитися, логіст — що, кому і коли доставити, водій — коли стартувати. Все працює, як єдина машина. Скоротили час на підготовку до виходу. І зараз ми не просто «йдемо в бій». Чітко розуміємо, де, що і як має бути виконано. Це вже не пошук рішень на ходу — це відпрацьований алгоритм.

Про корейців, ордени і грошове заохочення

— В одній з недавніх операцій ваші рейнджери ліквідували групу із 25 корейців. Специфіка боротьби з ними відрізняється від специфіки дій проти російських військ?

— Успіх під час того завдання забезпечив комплексний підхід. Це і люди, і техніка, дрони, які моніторили, і дрони, які мінували. Прораховуючи наступ фізично витривалого противника, ми відсікали його мінуванням. А оскільки в такій ситуації протистояння відбувається в тісному контакті, не завжди є змога використовувати важку артилерію. Тож тут треба чітко розуміти, що ти хочеш, враховувати кількість ворогів, пору доби, температуру повітря. У нашій справі будь-яка дрібничка є важливою!

— Часто представляєте своїх підлеглих до орденів і медалей?

— Авжеж. Серед тих військовослужбовців, хто брав участь у виконанні бойових завдань, 35% на сьогодні вже мають державні нагороди. І приблизно 15% перебувають на розгляді, документи вже подані. Крім того, 17 видів озброєння вручені в якості нагородного.

— Під час операцій частенько ваші бійці захоплюють полонених. Ставите конкретні завдання щодо цього? Можливо, в підрозділі працює система матеріального заохочення для особового складу?

— Дійсно, ряд військовослужбовців у плані заохочення отримують грошові винагороди. Ми живемо в реаліях сьогодення, тому цей нюанс справді сильно мотивує.

А щодо полонених — так, це питання в пріоритеті. Стараємося брати «язиків», бо це — інформація з перших уст. Групи приймають рішення на місці, згідно обстановки. 

Про снайперів, дівчат і операторів БПЛА

— Ваш полк поповнюється як мобілізованими, так і військовослужбовцями, переведеними з інших родів військ. Чи багато зусиль потрібно, щоб підлаштувати їх під алгоритм дій підрозділу ССО? І хто вам більше цікавий із цих двох категорій?

— Почну з того, що люди до нас приходять, вже усвідомлюючи той факт, куди вони потрапили. І ми не ділимо бійців на «військовий» чи «новенький з вулиці». Обидва все одно проходять однакову підготовку. Тут все з нуля. Навіть досвідченому воїну доводиться змінювати старі звички. Звичайно, стараємося новобранця включати до групи, яка вже має бойовий досвід. Максимально тренуємо його на полігоні. Потім поступово вводимо в бойовий ритм. Щоб новачок вкатувався, із старожилами долав психологічний бар’єр. Тоді йому буде легше.

— Який час загалом потрібен для того, щоб підготувати вправного рейнджера?

— Від моменту, коли боєць заходить у підрозділ, до першого виходу в зону бойових дій минає до 100 днів — оформлення, базовий 100-й ВОС, розвідувальний 107-й. Це не так, як в американських фільмах — взяв автомат і побіг. Крім того, має відбутися первинна обкатка групи. Тож і виходить: аби боєць не просто тримав зброю, а впевнено працював у групі на бойових завданнях, потрібно не менше 4-5 місяців. Це час, за який він втягується, проходить навчання, злагодження, і тільки тоді стає повноцінною одиницею.

— Які посади у підрозділі найзатребуваніші?

— Якщо говорити про бойові, то це оператор. Насамперед, той, що працює із крупними калібрами в групах спеціального призначення.

— Вакансії снайперів популярні?

— Так. Зараз хлопці на навчаннях.

— Хлопці? Дівчат не залучаєте? Є якась пересторога?

— Жодної. Просто серед снайперів саме зараз тільки хлопці. Дівчата працюють в інших підрозділах — бойовими медиками, виконують обов’язки мінометників, працюють у штурмовому загоні, із БПЛА, в РЕБ. Загалом у нашому полку на різних посадах служать чимало жінок. Навіть водії вже є.

— Серед молодих кандидатів-рекрутів дуже популярними є вакансії операторів БПЛА. Вас це, напевно, не дивує, бо навколо дронів наразі заточене все…

— Ми підходимо до цього питання творчо. Хочуть на ці посади всі, але ми спочатку даємо можливість людині спробувати себе в цій ролі. Бо, приміром, в роботі з FPV витримає не кожен. Тут має бути добре розвинений вестибулярний апарат, моторика.

Це не так просто, як здається: одягнув окуляри і полетів вбивати ворогів. Ти можеш сидіти в цих окулярах годин п’ять, орієнтуючись місцевістю, обираючи напрямок, очікуючи слушну нагоду. Якщо у військовослужбовця не виходить опанувати цю специфічну справу, він повертається на свою посаду. Якщо він впорався, прагнемо розвинути його навички.

Тим паче сьогодні дрон — це вже не просто розвідник, а високоточний боєприпас. Особливо FPV із оптоволокном, які несуть по 5-10 кілограмів, постійно збільшуючи свою дальність. Технології рухаються вперед і будуть розвиватися ще більше. І наша задача — встигати за цим, адаптуватися і шукати рішення.

Про грузинів у ССО, субординацію і спорт

— Цікаво, а іноземці в полку у вас є?

— Так, із Грузії, Естонії. Чи справляються? Так, я задоволений їхньою роботою. Вони служать на тих самих умовах, що й українці, не менше за нас ненавидять окупантів і докладають максимум зусиль, аби пришвидшити перемогу. Зізнаюсь, я вже сам почав вчити грузинську мову. Чи не є це свідченням ефективної взаємодії?

— Як ви ставитеся до переатестації солдатів із вищою освітою на офіцерів?

— Я тільки за. Основним із ключових аспектів у такому процесі є статус УБД. Тобто військовому обов’язково треба поїхати в зону ведення бойових дій. Не менше двох місяців виконувати бойові завдання, а далі після сержантської ради військової частини проводимо атестаційну комісію і подаємо документи на присвоєння первинного офіцерського звання молодшого лейтенанта.

Передусім, ми дивимося на лідерські якості того чи іншого військовослужбовця, як він себе поводить в екстремальних ситуаціях. У мене є солдати, які керують групами спеціального призначення. Дивлюсь на силу волі, характер хлопця, на те, як він веде за собою людей. Якщо це мінометний підрозділ — як він поводить себе на полі бою, якщо група БПЛА — чи вміє він до всього цього особисто працювати на всіх апаратах, аби за необхідності навчити і проконтролювати побратимів.

— Чи існує у вашому підрозділі відчутне розділення «я начальник — ти солдат», чи, навпаки, командир відкритий до діалогу з кожним, незалежно від посади чи досвіду?

— У ССО кожен має голос. Утім, рішення — за командиром. За потреби поясню і допоможу кожному. Але, звісно, є субординація. Ніхто не має плутати обов’язки. Якщо, коли я командую двома батальйонами на полі бою, водій запитує мене, як накачати колесо — він не на своєму місці. Але якщо той самий водій помітив пересування ворожих танків, я, звичайно, слухатиму його дуже уважно.

Розумна ініціатива — не лише дозволена, а й необхідна. Багато з військових — це колишні підприємці, менеджери, айтішники. Вони навчилися думати системно. І якщо можуть швидко налаштувати ряд процесів, чому не використовувати цей досвід?

— Як після надвиснажливої роботи боєць відновлюється, зберігає психологічну стійкість?

— Почнемо з того, що в районі працює група психологів, яка постійно намагається наживо спілкуватися з офіцерами, сержантами, солдатами. Крім того, після виконання завдань стараємося відводити хлопців й дівчат на такі ділянки, де тихо й мінімум обстрілів. Просто даємо людям відіспатися, привести себе до ладу. Якщо вже стоїть питання про самопочуття, то за необхідності із психологом та медиком вирішуємо: або збільшуємо термін відпочинку для воїна, або відправляємо його на лікування.

— А чи може бути в якомусь вигляді колективний релакс? Ну, скажімо, футбол…

— Так, є і спортзали, і у футбол є де пограти, і навіть у баскетбол. Але зазвичай бійці після виходів мріють прийняти душ і банально відіспатися. А якщо, приміром, була якась контузія, то прокапатися й максимально відновитися перед подальшою роботою.

Про ідеальну зброю, термінаторів і скальпель

— Чи задоволені ви наявним озброєнням полку, екіпіровкою, технікою? Чи бачите напрямки, де є простір для поліпшення?

— Щодо екіпіровки рейнджери підтвердять — зараз вона справді на високому рівні. Згадуючи себе, ще навіть на початку війни із цим була така собі історія…

Помітний прогрес і з питань оснащення приладами. Деякі раніше важили по пару кілограмів, тепер такі модифікації — до 200 грамів. Це ряд прицілів, наприклад. Все змінюється…

Змінюються частоти, дистанції безпілотних літальних апаратів. І дійсно хотілося б мати більше БПЛА, що летять на 50, 80, 100 кілометрів. І, відповідно, хотілося б мати артилерію, яка б відпрацьовувала таку ж дальність.

Бажано мати більше наземних модифікованих дронів, завдяки яким зможемо прикривати відповідні ділянки й менше для цього задіювати бійців. Бо людське життя — найцінніше.

— А який у вас особисто найулюбленіший вид зброї?

— Карабін DDM. Ідеальна зброя на сьогодні. Легка, проста і доволі таки ефективна, купно кладе. У поєднанні з тепловізійними засобами — це шедевр. Особливо для роботи в лісі на коротких дистанціях.

— Давайте трохи пофантазуємо. Якщо б ви могли обрати для вашого підрозділу зброю, БПЛА чи техніку, що б це було?

— Наземні безпілотні системи — умовно кажучи, роботи-термінатори, які здатні прикрити групу на передовій. Ті, що бачать, виявляють і знищують противника, даючи нашим бійцям можливість працювати ефективніше, а головне — безпечніше.

— Ви як командир дивитесь на кілька кроків уперед. Яким ви бачите розвиток українських ССО? На чому робитимуться акценти завтра?

— Сили спеціальних операцій, як колись казали, це скальпель в умілих руках. Ми маємо бути готові до ведення бойових дій і виконання специфічних завдань на різних ділянках місцевості — на воді, в полі, в лісі. І треба при цьому аналізувати дії противника. Так само, як і він аналізує нас. Зі свого боку організовувати контрдії. Наприклад, зараз існує тенденція використання ворогом  мотоциклів. Рейнджер взагалі має бути готовим керувати будь-яким засобом — чи то є мотицкл, чи Хамер, чи човен. Ми маємо постійно вчитися. Задля успіху на полі бою. Задля нашої перемоги.

Олена ПИРОЖЕНКО

Бажаєш приєднатися до еліти ЗСУ — звертайся в «ССО Рекрутинг»!

сайт    

facebook

instagram

telegram канал 

Телефон: 0800357174

Адреси офісів ССО Рекрутинг:

Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 1. 

Дніпро, проспект Олександра Поля, 2.

Хмельницький, вул. Соборна, 16. ЦНАП.

Кропивницький, вул. Віктора Чміленка, 53/35.

Читайте також: БЗВП для бійців ССО: секрети підготовки новобранців елітних підрозділів ЗСУ

Схожі блоги

Перевезення речей без зайвих проблем Технології 39 Перевезення речей без зайвих проблем...
Переїзд на нове місце проживання — це завжди клопіткий і відповідальний захі...

14 Червня 2025

Поліція викрила масштабну схему онлайн-шахрайства з фейковою криптобіржею Кримінал 133 Поліція викрила масштабну схему онлайн-шахрайств...
Правоохоронці припинили протиправну діяльність IT-шахрая, який привласнював ...

13 Червня 2025

032.ua – де шукати всі новини Львова Події міста 66 032.ua – де шукати всі новини Львова...
Журналісти порталу 032.ua роблять все від них залежне для того аби вчасно ві...

12 Червня 2025

Кіберполіція викрила хакера, який завдав потерпілим мільйонні збитки на майнінгу криптовалюти Кримінал 200 Кіберполіція викрила хакера, який завдав потерпі...
35-річний чоловік зламав понад 5 тис. акаунтів клієнтів всесвітньо відомої х...

05 Червня 2025

Кіберполіцейські припинили злочинну діяльність лікарів-хірургів, які завдали збитків державі на майже півмільйона гривень Кримінал 69 Кіберполіцейські припинили злочинну діяльність л...
Завідувач відділення хірургії одного з медичних закладів Запоріжжя та двоє й...

04 Червня 2025

Затримано вінничанина, який заволодів майже мільйоном гривень з рахунку матері загиблого воїна Кримінал 76 Затримано вінничанина, який заволодів майже міль...
Жінка втратила кошти, виконуючи вказівки, які у телефонній розмові надавали ...

03 Червня 2025

056.ua – всі новини Дніпра на одному сайті Події міста 76 056.ua – всі новини Дніпра на одному сайті...
Сайт Дніпра 056.ua – цікавий незалежний портал, на якому читачам надається л...

03 Червня 2025

Як правильно наносити хайлайтер для ефекту «скляної шкіри»? Суспільство 86 Як правильно наносити хайлайтер для ефекту «скля...
Чому деякі жінки виглядають так, ніби їхня шкіра світиться зсередини, навіть...

01 Червня 2025