Підвищення мінімалки – піар-хід без реального покращення життя для українців, – експерт
Підвищення мінімальної зарплати вдвічі – чудовий піар-хід для чинної влади, проте реального полегшення життя українцям не принесе. Навпаки, життя малому і середньому бізнесу чинна влада суттєво зіпсувала новаціями, які ухвалили народні обранці і підписав Президент, – наголошує експерт, аналітик, член дорадчої групи при Кабінеті міністрів України Наталія Потапова.
Підстави для таких суджень довго шукати не треба. Достатньо зазирнути в затверджену КМУ тарифну сітку, у якій знівельовано різницю в розмірі зарплат низькооплачуваних працівників і тих, у кого висока кваліфікація.
Твердження, що з нового року усі заживуть краще суттєво перебільшене, адже, до прикладу, зарплати бюджетників розраховуватимуться не від мінімальної зарплати, а від мінімального тарифного розряду. Він же у 2017 році зріс всього в 1,3 із 1118 до 1600 гривень. То ж тепер всі бюджетники, котрі за своїм тарифним розрядом мали би отримувати 1600 і трохи більше, отримають за січень доплати до законодавчого мінімуму – 3 200 гривень, А ті, у кого тарифні ставки були вищими, надбавку не особливо відчують. Наприклад, якщо зараз няня в садочку за своєю тарифною сіткою мала б отримати 1 600, вона отримає 3,2 тис. гривень грязними (не варто забувати, що 3200 – це неоподатковуваний мінімум, а податки ніхто не відміняв: ні ПДФО ні ЄСВ). А вихователь із зарплатою в 3 тис. гривень до нового року , отримуватиме 3 900 гривень в 2017-му.
То ж, по суті, знову влада повернулася до піару зразка 2010 року. Зарплати бюджетників просто зрівняли. Як і тоді, збільшення доходів відчують лише найменш кваліфіковні працівники. Проте тоді такий крок став хорошим піаром для влади. А тепер стане і для чинної.
Що ж до зарплат, зайнятих у приватному секторі, то вони мають теж зрости до законодавчо встановленого мінімуму у 3200 гривень. Для державної та місцевих скарбниць, це в теорії мало би стати 100% плюсом, оскільки автоматично має призвести до подвоєння податків та зборів. Однак, на практиці стан справ може бути не таким оптимістичним. Бізнес, змушений платити мінімалку 3200 і чималі податки, шукатиме шляхи для оптимізації виробництва. Або скидати зайвий баласт у вигляді найманих працівників, чи, що теж реалістично, – глибше заховається у тінь від перевірок і захмарних штрафів.
Для великого бізнесу 3200 гривень мінімальної зарплати закладеної у собівартість виробництва може стати надвисоким бар’єром для конкурентоспроможності продукції. Відтак, зниження обсягів продажу знову ж призведуть до скорочення обсягів виробництва, переведення працівників на погодинну оплату праці і неповний робочий день, а то й до скорочення тих, без кого виробництво не суттєво втратить.
Таким чином, підвищення мінімалки може спровокувати зростання безробіття. А замість зростання надходжень до бюджету в реальності отримаємо збільшення витрат на виплати по безробіттю.
Автор: Тетяна Новак