ТСЦ «Поділля» – хмельницький ринок без минулого і без майбутнього

ТСЦ «Поділля» – хмельницький ринок без минулого і без майбутнього 17 Травня 2017 4 739
Суспільство

Торговельно-сервісний центр «Поділля» поблизу Хмельницького так і не запрацював, хоча мав стати найбільшим гуртовим ринком в Україні.

 Історія цього базару, який зараз називають «привидом», розпочалася у 2003 році. Саме тоді поблизу Хмельницького почали будувати новий ринок небачених масштабів, згадує голова хмельницької профспілки захисту підприємництва Надія Кнець:

«Були навернуті гори чорнозему, висотою в дев’ятиповерховий будинок. Там земля трусилася і аж стогнала, так вони знищували тих майже 70 гектарів землі».

Жодної копійки з бюджету на це не виділялося. Ринок будували українські та російські інвестори, пізніше долучилися австрійські. Паралельно з цим у Хмельницькому розпочалися протести підприємців, які працювали на «толкучці».

Перший наш мітинг був у серпні 2003 року. Ми зібралися, чоловік 100, під облдержадміністрацією і з тих пір почали боротися з цим ринком. Боротьба була серйозна, були навіть жертви, – розповідає голова Асоціації хмельницьких ринків Валерій Таратасюк.

Підприємці були проти будівництва ТСЦ «Поділля» через те, що ринок – за містом, до нього немає під’їзду громадського транспорту. Торгові місця там продавали за шалені суми – від 20 до 30 тисяч доларів США. Та й починати з нуля свій бізнес і полишати насиджені місця підприємці не хотіли.

Нет, я не пошел бы и сейчас туда. Потому что чисто на стратегическом уровне позиция базара меня полностью устраивает. Я бы отсюда никуда не переехал, приток людей в основном сюда, на базар на Львовском, – каже підприємець Зеадін Гусейнов.  

Не у захваті від появи ринку була і тодішня міська влада. Бо цей базар – на території Хмельницького району.  А це означає, що податки, які сплачують підприємці, «підуть» з міста, пояснює виконавчий директор Асоціації хмельницьких ринків  Олександр Сніховський:

«Чому місто було проти – бо це втрата для бюджету, втрата робочих місць. Є приклад Чернівців, якщо згадати кінець 90-х. Відкрився великий ринок, люди перейшли туди і торгівля роздвоїлася. Тоді Чернівці втратили перше місце в Україні за ринковою торгівлею, воно відійшло до Хмельницького. Повторювати їхню помилку ми не хотіли».

Попри все, першу чергу ТСЦ «Поділля» на кілька тисяч місць таки добудували, і на честь відкриття у 2007 році влаштували грандіозний концерт. На той час тут уже розкупили усі торгові місця. При цьому  продавали одну й ту ж ятку по кілька разів.

Коли приїхали австрійські інвестори і почали інвентаризацію місць, то виявилося, що одне місце продане по 3-4 рази. Чесно сказати – там народ обдурили, – каже Валерій Таратасюк.

Я бачила один дуже цікавий документ – договір купівлі-оренди кіоска. Там написано, що його дія закінчується через 2 дні з моменту підписання. Не після отримання, не після користування, а через 2 дні. Просто шалені суми грошей пішли невідомо куди, – розповідає Надія Кнець.

Через багато років підприємці впевнені: будівництво ТСЦ «Поділля» було великою фінансовою аферою. Людей надурили на мільйони гривень. Дехто досі не може повернути свої гроші за придбані торгові місця навіть через суди.

Зараз базар-гігант мокне під дощем і заростає травою. Майбутнього у цього ринку немає, впевнені і підприємці, і влада:

До сьогоднішнього дня там не можна нічого розташувати, крім інфраструктури, яка обслуговує аеропорт. Кафешка, зал очікування, приміщення для персоналу аеропорту, – вважає Надія Кнець.

Ми ще тоді, у 2007 році, пропонували: ми не проти, щоб там, враховуючи місце розташування, зробити постійно діючий ярмарок, як Сорочинський. Логістика суперова. Щоб там і сільгосптехніку продавали, і іншу продукцію наших виробників. Всі б туди їхали. Це ж зовсім інша філософія об’єкта, – переконує Олександр Сніховський.

Мер Хмельницького Олександр Симчишин підсумовує:

«Ми не бачимо перспектив, щоб цей об’єкт запрацював. Хоча  спілкування з людьми-інвесторами, зізнаюся, у нас були. Але я особисто не бачу майбутнього у ТСЦ «Поділля». 

Читайте нас у Телеграм , у нашій групі Viber @ПоділляNEWS та InstagramTwitter

Читати інші новини

Сапер із Хмельниччини «Слов’ян»: «Міни для орків ставили в десяти метрах від них» 04 Березня 2025 334 Сапер із Хмельниччини «Слов’ян»: «Міни для орків...
Молодший сержант ССО із Городка, що на Поділлі, має насичене бойове минуле —...
275 мешканців Хмельниччини отримають нову професію завдяки ваучерам на навчання 18 Лютого 2025 288 275 мешканців Хмельниччини отримають нову профес...
За сприяння Хмельницької обласної служби зайнятості 275 мешканців Хмельниччи...
У Хмельницькому створюють безпечний простір для постраждалих від насильства  15 Лютого 2025 351 У Хмельницькому створюють безпечний простір для ...
У Хмельницькому триває важлива ініціатива – створення «зеленої кімнати» для ...
Від “романтичного” шахрайства на Хмельниччині частіше страждають жінки 14 Лютого 2025 336 Від “романтичного” шахрайства на Хме...
Про найпоширеніші шахрайські схеми, пов'язані зі знайомствами на сайтах, роз...
Олімпійські мрії кавалера ордена «За мужність»: історія сержанта ССО із Хмельницького Олександра Макоші 13 Лютого 2025 359 Олімпійські мрії кавалера ордена «За мужність»: ...
На цивілці його життя набуло нових сенсів – разом з родиною мешкає в Хмельни...
Ветерани та члени їхніх сімей на Хмельниччині отримали гранти на 36 мільйонів гривень 10 Лютого 2025 300 Ветерани та члени їхніх сімей на Хмельниччині от...
Від старту урядової програми «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» на ...
Тримають пасіки та допомагають одна одній: у селі на Хмельниччині мешкають 97-річні сестри-близнючки 08 Лютого 2025 1 306 Тримають пасіки та допомагають одна одній: у сел...
97-річні бабусі-близнючки Євгенія Реп’юк та Антоніна Білокур мешкають у селі...
Для військових, які повернулися на службу після СЗЧ, у Хмельницькому провели заняття з тактичної медицини 07 Лютого 2025 382 Для військових, які повернулися на службу після ...
Інструктори хмельницького підрозділу Нацгвардії провели заняття з тактичної ...
Дивитись все Дивитись все