Новини
Події

Експерти прокоментували продовження будівництва Хмельницької АЕС

Міська рада Славути Хмельницької області погодила продовження будівництва Хмельницької атомної електростанції. Депутати схвалили розміщення реакторної установки ВВЕР-1000 на енергоблоках №3 і №4 ХАЕС, висунувши умову – задовольнити соціально-економічні вимоги населення, що живе безпосередньо біля станції.

Чому був обраний саме цей тип реакторної установки – розповідають експерти атомної галузі.

Кандидат геолого-мінералогічних наук, заступник директора з наукової роботи «Інституту геохімії навколишнього середовища НАН України» Юрій Ольховик вважає, що будувати такі реактори буде найбільш вигідно з економічної точки зору:

«На ХАЕС виконані підготовчі роботи під розміщення реакторів типу ВВЕР-1000. Якщо змінити проект, то потрібно буде зруйнувати все створене і будувати заново. З економічної точки зору доцільно будувати саме такі реактори. Тим більше, що в останні роки реактори були модернізовані. Глобальні зміни відбулися в системах безпеки – вони стали надійніше».

Технічний консультант Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Віктор Шендерович нагадав, що вказівка ​​реакторних технологій ВВЕР міститься в розробленому техніко-економічному обґрунтуванні будівництва ХАЕС:

«ТЕО позитивно пройшло експертизу і тепер його обговорюють на громадських слуханнях. Наступний етап – законопроект, який має затвердити Верховна Рада. Якщо в законі також буде вказано, що ми добудовуємо ХАЕС з використанням технологій ВВЕР, нам потрібно буде переходити до переговорів з виробником (реактори ВВЕР виробляє чеська компанія Skoda).

Крім того, ТЕО передбачає добудову станції з використанням вже підготовленої будівельного майданчика. Застосування іншої технології призведе до неможливості використовувати існуючу інфраструктуру, включаючи будівельні конструкції. А це означає суттєве подорожчання конструкції».

Доктор фізико-математичних наук, завідувач лабораторією радіоекологічної безпеки і радіаційного моніторингу Науково-дослідного підприємства «Український науково-дослідний інститут екологічних проблем», Григорій Коваленко бачить в реакторах ВВЕР-1000 ряд переваг для України:

«Їх найпростіше використовувати для наших умов – їх потужність відповідає нашим завданням, під них розраховані інфраструктурні об’єкти, є фахівці, які досконально знають нюанси роботи реакторів цього типу. Якщо переходити на іншу технологію, то хто і де буде готувати нових фахівців? За рік-другий нову систему навчання підготувати неможливо, тільки організація бази займе роки. Більш того, є технології шкідливі для України. Наприклад, канадський реактор «CANDU» має неврегульовану проблему з тритієм, для його охолодження потрібно багато води і для нас він не підходить».

При цьому ВВЕР вважаються найбільш надійними реакторами з усіх існуючих, додає доктор фізико-математичних наук, професор, заступник гендиректора з питань науки ННЦ «Харківський фізико-технічний» інститут, Анатолій Довбня:

«З року в рік ВВЕР демонструють високу стабільність роботи. Нові розробки тільки підсилюють їх надійність і безпеку. Після аварії на Фукусімській АЕС в Японії всі виробники реакторів переглянули критерії безпеки, на реакторах ВВЕР суміщені активні і пасивні системи безпеки. Тепер його без перебільшення можна назвати найбезпечнішим реактором в світі. З огляду на те, що основа всіх АЕС України – реактори типу ВВЕР, нам не потрібно придумувати нічого іншого».

За умови будівництва нових реакторів ВВЕР, Україні знадобитися додаткове паливо. За словами Григорія Коваленко, якщо ми будемо закуповувати його у Росії (виробник компанія ТВЕЛ), це буде означати поглиблення енергетичної залежності України. «Але якщо до моменту будівництва американська компанія Westinghouse буде готова поставляти своє паливо, то у НАЕК« Енергоатом» буде можливість продовжити курс на диверсифікацію», – говорить він.

Поки рано говорити, коли «Енергоатом» зможе приступити до реального будівництва на ХАЕС. За словами Юрія Ольховика, вже треба акумулювати необхідний обсяг коштів: на добудову кожного енергоблоку потрібно мінімум $ 5 млрд.

За інформацією прес-центру незалежного інформаційно-аналітичного центру EUAXIS

Автор: Алла Самойленко