Новини
Суспільство

Незабаром неплатникам аліментів крім боргу доведеться сплатити чималий штраф

У Хмельницькій області наразі аліменти сплачує понад 19 тисяч громадян, більшість з яких робить це добровільно. Але понад тисячу аліментників боргують більше шести місяців. Є й такі, які мають борг по аліментах у кілька десятків тисяч гривень.

На Хмельниччині працює обласний штаб,який координує роботу щодо стягнення аліментів. Злісних неплатників заносять у спеціальний реєстр. До боржників, які ніде не працюють, застосовують такий вид адміністративного покарання, як суспільно-корисні роботи. Порушникові доведеться відпрацювати від 120 до 240 годин на громадських роботах. За кожну відпрацьовану годину нараховуватиметься 22 грн 40 коп, якими погашатиметься борг.

Є й інші методи боротьби з неплатниками аліментів. У червні у Шепетівці вперше за несплату аліментів у боржника вилучили автомобіль. Машину «ВАЗ» затримали поліцейські на Грицівському посту за допомогою комплексу «Відеоконтроль-Рубіж». Про це повідомив начальник Управління державної виконавчої служби у Хмельницькій області Роман Касянюк.  У Хмельницькому найбільшу суму аліментів – 150 тисяч гривень – виплатили після продажу автівки та половини квартири боржника. За п’ять  місяців цього року в області погасили борги у сумі 66 мільйонів 200 тисяч гривень. Кошти від вилученого майна передали на утримання 22 426 дітей.

Нагадаємо, з початку лютого 2018 року набрав чинності закон, який обмежує неплатників у правах керування автівкою, виїзді закордон та у користуванні зброєю. А якщо громадянин не сплачував борг кілька років і його розмір сягає десятків а то й сотень тисяч гривень? Віднині таким несвідомим батькам доведеться сплачувати борг за новими правилами.

З 28 серпня вступають в силу норми Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання”.

Міністр юстиції Павло Петренко коментує:

Чому було прийнято ці норми?

Ціни зростають. Тому було дуже несправедливо, що людині, яка мала  кількарічний борг, достатньо було його просто сплатити і зняти з себе  усі обмеження щодо виїзду за кордон, керування автомобілем чи полювання.  Адже за несплачені рік чи два тому кошти дитині можна було купити  набагато більше книжок, ігор, одягу, ніж на момент сплати. Саме тому ми  запровадили прогресивну шкалу збільшення суми виплати, залежно від  строку заборгованості.

Як змінюватиметься сума боргу?

Розробленими Міністерством юстиції документами передбачається, що державний або приватний виконавець виноситиме постанову про накладення штрафу за наявності заборгованості зі сплати аліментів. Якщо такий борг перевищує суму платежів за 12 місяців, то неплатникові доведеться викласти з власної кишені додаткові 20% від суми боргу.

Такий простий приклад: якщо горе-батько чи мати мала сплачувати на утримання дитини 2000 гривень в місяць, однак кошти не виплачувалися впродовж року, то виконавець накладає штраф у розмірі 20% від суми заборгованості, тобто 4800 грн. Відповідно боржнику доведеться сплатити 28 тисяч 800 гривень. Якщо ж розмір боргу перевищить суму платежів за 2 роки, то розмір штрафу уже становитиме 30%. А ті горе-батьки, які матимуть заборгованість 3 чи більше роки, повинні будуть додатково сплатити на користь дитини 50% від нарахованого боргу. Якщо ми повернемося до попереднього прикладу, то боржникові, який не платив 3 роки по 2000 грн в місяць, доведеться заплатити штраф – 36 тисяч.

Різниця більш ніж переконлива, щоб позбавити неплатників бажання ігнорувати економічні права власної дитини. І чим більша сума боргу – тим більшою і вагомішою буде переплата.

З якого моменту починає відраховуватися строк заборгованості?

При цьому слід наголосити, що строк обчислення заборгованості зі сплати аліментів для накладення штрафів обчислюватиметься з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.Працівники органів державної виконавчої служби та приватні виконавці вноситимуть до Постанови про накладення штрафу інформацію про розмір заборгованості, яка утворилася з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, та суму штрафу. Такий документ має бути надісланий боржнику та тому з батьків, хто проживає з дитиною, наступного робочого дня після його винесення. Штрафи стягуватимуться виконавцем з боржника після погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі та інших витрат виконавчого провадження, і перераховуватимуться стягувачу. Якщо боржники не виконають норм постанови добровільно та не сплатять борг разом зі штрафом, виконавці отримають право стягнути відповіднузаборгованість у примусовому порядку. При цьому вживатимуся всі наявні у виконавців інструменти, зокрема, й арешт майна, коштів та інших активів.

Чи готові виконавці до запровадження цих норм?

Мін’юст  підготував чіткі інструкції для виконавців щодо застосування новацій. Окрім цього, виконавчі служби на місцях зібрали інформацію про боржників, строки заборгованості і з 29 серпня 2018 року будуть готові запроваджувати в дію нові норми.

Міністр юстиції уточнив, які саме штрафи чекають на боржників:

+20% суми заборгованості зі сплати аліментів, якщо її не погашали більше ніж один рік;

+30% суми заборгованості в разі дворічного протермінування;

+50% суми заборгованості в разі невиплати за три роки.

 

Автор: Алла Самойленко