Вибори: хто лідирує за кількістю "джинси" у хмельницькій пресі | Поділля News

Вибори: хто лідирує за кількістю “джинси” у хмельницькій пресі

За минулий місяць у районних та обласних газетах Хмельниччини ОПОРА зафіксувала 74 матеріали з ознаками замовності на користь тоді ще потенційних кандидатів. Тут і «джинса», і привітання від політиків, і поради для виборців.

Як повідомляють спостерігачі ОПОРИ, найчастіше в січні друковані ЗМІ Хмельниччини писали про лідерку ВО «Батьківщина» Юлію Тимошенко. ОПОРА нарахувала 39 публікації на користь потенційної кандидатки на пост Президента України, а після реєстрації ЦВК 25 січня – кандидатки. Матеріали під назвою «Президент майже визначився» були опубліковані у восьми місцевих виданнях, а у ще двох – аналогічні тексти зі схожими назвами. У жодному випадку публікації не були марковані ні як реклама, ні як політична реклама.

Крім того, обласне і шість районних видань області поширили на своїх шпальтах замітку під назвою «Батьківщина» здобула беззаперечну перемогу на виборах в ОТГ», у якій Юлію Тимошенко згадують як лідерку партії. Треба сказати, що попри майже аналогічний текст, автори в різних газетах вказані різні – переважно керівники місцевих осередків або партійці. Лише видання «Сьогодення громади» позначило матеріал літерою «і», що свідчить про його іміджевий характер.

Матеріал «Тимошенко офіційно вступила у виборчу гонку» розмістили 31 січня на своїх шпальтах п’ять місцевих видань, усі – без позначки про рекламу.

«Публікації на користь чинного Президента Петра Порошенка, також на той час потенційного кандидата, у місцевих виданнях Хмельниччини в січні публікували 18 разів. Вони переважно стосувалися ролі Глави Держави у здобутті Томосу для Православної церкви України», – повідомляють спостерігачі ОПОРИ.

Про здобутки чинного Президента йдеться також у матеріалі «Геополітична катастрофа Путіна, який «втрачає Україну назавжди». Цей матеріал опублікували два видання: «Край Кам’янецький» та «Життя Старокостянтинівщини» від 25 січня 2019 р. Так само два видання, «Красилівський вісник» та «Нетішинський вісник» від 11 січня 2019 р., розмістили на своїх сторінках публікацію «Томос про автокефалію: що це означає для українців» зі схвальною оцінкою дій Петра Порошенка.

У січні спостерігачі ОПОРИ також виявили 14 публікацій з ознаками прихованої реклами на користь Олега Ляшка. Жоден із матеріалів не був маркований як реклама чи політична реклама. Водночас про їх замовний характер свідчить наявність однакових текстів у кількох виданнях. Наприклад, матеріал «Об’єднав країну: Ляшка висунули в Президенти люди від Сходу до Заходу» опублікували три місцеві видання, «Олег Ляшко: «Я наведу в Україні порядок» розміщено у двох газета, «Олег Ляшко: «Українська земля має належати українцям» – також у двох.

Один матеріал з ознаками замовності ОПОРА зафіксувала в січні на користь Валентина Наливайченка (газета «Шепетівський вісник»).  Слід зауважити, що матеріал про політика розміщено в рубриці «Політикум», публікації у якій, як зазначено на останній шпальті газети, друкуються на правах реклами, однак таке позначення не відповідає вимогам законодавства.   Так само по одному матеріалу видання опублікували на користь Руслана Кошулинського (газета «Проскурів») та Сергія Тарути (газета «Життя і слово»).

«Загалом виборча тематика у місцевих виданнях Хмельниччини впродовж січня була особливо популярною: газети опублікували за цей період 26 матеріалів, дотичних до виборів (без ознак «джинси»), – від колонок редакторів та листів читачів із роздумами про прийдешні перегони до практичних порад, як змінити місце голосування», – зазначають в ОПОРІ.

Окрім того, три районних видання, які аналізувала ОПОРА, розмістили на своїх сторінках привітання з новорічними святами від Президента України. Натомість дуже активно місцева преса публікувала привітання від нардепів: 11 від Олександра Гереги, 9 від Сергія Лабазюка та 6 від Романа Мацоли.

Щодо присутності народних депутатів у газетах, які виходи в січні в їхніх округах, то найчастіше друковані видання публікували матеріали від прес-служби Володимира Мельниченка (14 публікацій). Сергія Лабазюка згадували тричі, Олександра Герегу – двічі та один раз Андрія Шиньковича. Проаналізовані публікації не мають позначок про рекламний характер.

«Однак у ч. 3 ст. 9 Закону України «Про рекламу» зазначено, що інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи та який  формує або підтримує обізнаність та інтерес читачів щодо цієї особи, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» або «На правах реклами». Ч. 5 ст. 9 цього Закону забороняє приховану рекламу. Відповідно до ч. 10 ст. 64 Закону України «Про вибори Президента України» політична реклама повинна бути відокремлена від інших матеріалів і означена як така», – наголошують спостерігачі.

Загалом ОПОРА проаналізувала 107 друкованих періодичних видань, які упродовж січня виходили на Хмельниччині, на наявність прихованої реклами політиків. Моніторинг охопив такі видання, як «Подільські вісті», «Актуально для подолян», «Проскурів», що виходять друком в обласному центрі, а також районні: «Вперед», «Городоцький вісник», «Наддністрянська правда», «Колос», «Життя Старокостянтинівщини», «Дунаєвецький вісник», «Касилівський вісник», «Шепетівський вісник», «Життя Теофіпольщини», «Новий шлях», «Сільські новини», «Сьогодення громади», «Трудівник Полісся», «Летичівська газета», «Нетішинський вісник», «Зоря», «Наше місто», «Вісник Деражнянщини», «Життя і слово», «Фортеця», «Нове життя», «Ключ», «Подолянин» та «Край Кам’янецький».

Читайте нас у Телеграм та у нашій групі Viber @ПоділляNEWS