Коли у Хмельницькому відновлять аварійний Dom Ludowy в Гречанах | Поділля News
Коли у Хмельницькому відновлять аварійний Dom Ludowy в Гречанах

Проект польського Народного Дому у Гречанах винесли на обговорення громади. Зустріч відбулася у суботу, у приміщенні СЗОШ № 29. На неї запросили ініціативних людей, щоб вони висловили своє бачення майбутнього споруди “Dom Ludowy”, йдеться у сюжеті МТРК “Місто”.

Будинок з’явився 90 років тому за кошти місцевої громади. Свого часу він був потужним культурно-освітнім осередком. Нині унікальне приміщення в аварійному стані.

У Гречанах проживає велика кількість етнічних поляків, саме зусиллями їхніх прадідів Народний дім і збудували. “З кожного двору бралось тоді 5 карбованців. А 5 карбованців – це ціла корова. Це як машина сьогодні. І в 1928 році він був збудований”, – розповідає жителька Гречан Юлія Серкова.

“Dom Ludowy” одразу став культурним осередком. Тут діяла школа з польською мовою навчання, клуб, бібліотека. З часом мова викладання змінилася на німецьку, а в приміщенні оселялись різні інституції.

“Маємо інвентарну книгу, то тут стільки організацій пройшло, що й не запам’ятаєш усі. Хотілось би вдихнути в цей будинок життя, щоб там відбувалися зустрічі різні”, – говорить голова ГО “Клуб інтелігенції польської Сервус” Роман Гурницький.

Проект уже знайшов підтримку в Генеральному консульстві Республіки Польща у Вінниці.

“Відходимо від цієї ідеї чисто національних проектів, а намагаємося вести діалог міжкультурний. Мені здається, у Хмельницькому це ідеальне місце для цього”, – каже віце-консул Агнєшка Гуральска.

Як пояснила архітекторка Олена Джула Райфшнайдер, люди зібрались для того, щоб обговорити ключові цінності для роботи зі спорудою. Далі мають запустити соцопитування, яке триватиме кілька тижнів, потім архітектори зустрінуться з усіма зацікавленими сторонами. А вже в квітні відбудеться презентація концепції Народного дому. Лише після цього розпочнеться робота над проектно-кошторисною документацією.

Читайте нас у Телеграм та у нашій групі Viber @ПоділляNEWS

Схоже

Український письменник, громадсько-політичний діяч, один із найдосконаліших майстрів слова провів низку зустрічей в обласних центрах України. Володимир Яворівський повернувся у велику літературну діяльність після п’ятнадцятирічної перерви, пов’язаної з активною політичною та громадською діяльністю. У перший день свого перебування на Хмельниччині відомий письменник зустрівся в обласному літературному музеї з місцевими літераторами, прихильниками його художнього слова, повідомляє […]

Академічний симфонічний оркестр, хор і балет академічного ансамблю пісні і танцю “Козаки Поділля” та солісти Хмельницької обласної філармонії 10 квітня зі сцени закладу розкажуть хмельничанам давно знайому історію на новий лад.  Оперета «Гуцулка Ксеня» була написана за мотивами однойменної пісні у 1938 році. Автором музики та лібрето виступив сам Ярослав Барнич, який подарував світу вражаючу мелодраматичну історію у стилі «українського […]

Провідний колектив Волочиського міського ЦКД “Гармонія” – народний аматорський хор “Подільське намисто”, очолюваний Катериною Білокриницькою, днями повернувся з Хуста. У цьому місті відбувся Всеукраїнський фестиваль-конкурс стрілецької пісні “Красне поле”, у якому взяли участь колективи кількох областей України. Захід приурочено до 80-ї річниці проголошення незалежності Карпатської України. Хор та оркестрова група представили на розсуд журі три […]