Новини
Культура

У Хмельницькому відкрилася виставка вишиванок та писанок

Роботи з приватної колекції знаної писанкарки, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва, викладача Хмельницької дитячої школи образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Світлани Делікатної презентували у мистецькій залі музею історії міста.

Наші предки свої знання про всесвіт, уявлення  про його триєдину природу: Праву, Яву, Наву, свої відчуття виражали стрункою системою символів та кольорів. Ці символи, як сакральна мова світотворення та світоладування, зображувалися на одязі (вишивка)  та культових предметах, посуді, писанках (розпис)  та впродовж тисячоліть передавалися з роду в рід, слугуючи  джерелом знань та оберегами.

Зразки  таких  знаків можна побачити в колекції стародавніх вишиваних сорочок та рушників, представленій Світланою Делікатною. А також на численних писанках, узори яких майстриня відписала, досліджуючи старовинні архіви та зібрання колекцій. До речі, диво-знаки та кольори на писанках з колекції Києво-Печерської лаври та з колекції, яку було вивезено під час Другої світової до Німеччини, а не так давно передано назад в Україну, притаманні саме нашому подільському краю.

«Наші подільські писанки, – зауважує пані Світлана, – мають  не занадто складний орнамент та дуже стримані в кольорах. Переважають червоний та чорний кольори, додано трохи жовтого, зеленого, білого… Писанка – це розписане живе запліднене яйце, його, на відміну від крашанки, не їдять. Писанки в давнину виготовляли цілителі, зображуючи на них, крім цілющих сил стихій, солярних знаків, і лікувальні рослини, а потім викачували ними хвороби. Писанкою я займаюся з 2005 року. Мені це подобається, адже дає наснагу жити і творити. Я – провідник, несу людям  це знання, передане предками, і відчуваю саме в цьому своє покликання».

Експозиція триватиме в мистецькій залі музею до середини травня.

Довідка: Світлана Делікатна народилася в місті Хмельницькому. Закінчила Хмельницький технологічний інститут. За фахом – інженер-технолог швейного виробництва. Працювала в Хмельницькому палаці творчості дітей та юнацтва завідувачем технічного відділу, керівником гуртка писанкарства. Її учні постійно займають призові місця на всеукраїнських конкурсах з писанкарства. Нині  Світлана Миколаївна викладає писанкарство в Хмельницькій дитячій школі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. Вивчає, зберігає, популяризує традиційну українську та власне подільську писанку. Писанки майстрині – у приватних колекціях у Польщі, Ізраїлі, Сербії, Канаді, Японії та Австралії.

Автор: Тетяна Новак

Читайте нас у Телеграм та у нашій групі Viber @ПоділляNEWS