Новини
Політика

ОПОРА фіксує високу активність політичних сил на Хмельниччині

Підготовка до виборів на Хмельниччині позначилася дводенним запізненням у затвердженні переліку виборчих округів для виборів депутатів обласної ради. А от партії та політики, навпаки, дочасно розпочали боротьбу за виборця. Про це йшлося під час пресконференції ОПОРИ в Хмельницькому 14 вересня.

«Традиційно підготовка до місцевих виборів розпочалася з формування територіальних виборчих комісій. У Хмельницькій області ЦВК утворила 17 таких комісій, у складі яких наразі працює 306 осіб – представників 42 політичних партій. Найбільше місць у ТВК Хмельниччини дісталося партії «Слуга народу (39), Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» (37), «Голос» (36), «Опозиційна платформа – За життя» (36) та «Європейська Солідарність» (35)», – розповів координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Хмельницькій області Андрій Попик.

Наступним етапом стало формування селищних і сільських виборчих комісій. Цей процес відбувся без порушень та у встановлені законодавством строки. Найбільше представництво у сільських та селищних ТВК отримали Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» (36), партії «Слуга народу» (34), «Європейська Солідарність» (32), «Опозиційна платформа – За життя» (26) та «За майбутнє» (23).

Труднощі виникли в Хмельницької обласної виборчої комісії при утворенні територіальних виборчих округів для виборів депутатів обласної ради.

«Не маючи кворуму на засіданні, обласна ТВК не змогла затвердити перелік округів з виборів депутатів Хмельницької обласної ради в установлені Виборчим кодексом строки. Постанову про утворення в межах області 8 округів комісія прийняла із запізненням у два дні, 8 вересня», – зазначив представник ОПОРИ.

Новацією в законодавстві до цих місцевих виборів стала норма про можливість змінити виборчу адресу. За останніми даними, оприлюдненими на сайті Держреєстру виборців (на 13.09.2020 р.), до органів ведення Державного реєстру виборців звернулися 2878 осіб, щоб змінити виборчу адресу з (414), до (1010) та в межах Хмельницької області (1454).

Свідченням наближення виборів стала поява на вулицях населених пунктів області зовнішньої політичної реклами як партій, так і окремих політиків.

Ще до 5 вересня ОПОРА зафіксувала матеріали з ознаками прихованої реклами партії «За майбутнє» в газеті «Подільські вісті». До того ж політичні сили пожвавилися в соцмережах. Наприклад, в серпні цього року в своїй стрічці новин у Facebook жителі Хмельниччини могли часто бачити рекламу із загальноукраїнських сторінок партій «За майбутнє», «Слуга народу», «Пропозиція», «Голос». Водночас місцеві осередки політичних партій були менш активними.

За словами Андрія Попика, розміщуючи зовнішню політичну рекламу та рекламу партій в соцмережах та ЗМІ до початку виборчої кампанії,  політичні сили не порушують виборче законодавство, однак така їхня дочасна активність суперечить стандартам вільних і чесних виборів та принципу рівних можливостей.

Як констатують спостерігачі ОПОРИ, перед початком виборчої кампанії на Хмельниччині зросла кількість благодійних ініціатив від політичних сил та окремих політиків. Зокрема, з нагоди Першовересня подарунки з партійною символікою школярі області отримали від представників партій «За майбутнє», «ВО «Батьківщина», «За конкретні справи», а також від народного депутата-мажоритарника 8 скликання Володимира Мельниченка.

Модною тенденцією напередодні цьогорічних місцевих виборів стало публічне представлення партійних команд, які, ймовірно, братимуть участь у виборах. Так, партія «Слуга народу» склад своєї команди на Хмельниччині оголосила під час презентації Стратегії розвитку Хмельниччини 9 вересня.

«Фактично ця презентація відбувалася як агітаційних захід: з партійною символікою, висловлюваннями зі сцени, що мають на меті спонукати виборців голосувати за певну політичну силу і її представників. До того ж із ознаками залучення так званого адміністративного ресурсу. При цьому кандидатів до моменту їх реєстрації в ТВК ми не маємо, агітацію виборче законодавство дозволяє на наступний день після реєстрації кандидатів, а органи державної влади та їх посадові особи згідно із законом не можуть втручатися у виборчий процес», –  наголосив координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Хмельницькій області.

Як зазначив Андрій Попик, відповідно до частини 5 статті 12 Виборчого кодексу України рівність прав і можливостей кандидатів, партій брати участь у виборчому процесі забезпечується, зокрема, забороною привілеїв чи обмежень кандидатів в залежності від суб’єкта висування, а також забороною втручання органів державної влади, їх посадових осіб та службових осіб у виборчий процес.

Автор: Ірина Беднаровська

Читайте нас у Телеграм , у нашій групі Viber @ПоділляNEWS та InstagramTwitter