Суди Хмельниччини звільняють громадян від штрафів за відсутність документів | Поділля News
Новини
Суспільство

Суди Хмельниччини звільняють громадян від штрафів за відсутність документів

На Хмельниччині за три останні місяці суди прийняли майже 70 постанов, що стосувалися перебування громадян на вулицях без документів. У переважній більшості випадків подолян звільнили від сплати штрафів.

Нагадаємо, постанова  Кабміну “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” прийнята 9, а чинна від 12 грудня 2020 року. До неї поліція при складанні протоколів керувалася іншою – від 22 липня 2020 року. Згідно з грудневою постановою в Україні заборонене перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу. За порушення передбачене адміністративне стягнення – 17 тисяч гривень (ст. ч. 1 ст. 44-3 КУпАП). 

Вокзальні перевірки

Найбільше – а саме 15 постанов – про відсутність документів за останні три місяці прийняв Шепетівський міськрайонний суд. А все тому, що саме туди надійшло найбільше відповідних поліцейських  протоколів. З’ясувалося, місцеві правоохоронці чатували на громадян зі своїми перевірками переважно в районі залізничної станції, або ж безпосередньо у приміщенні вокзалу. Також шепетівчан та гостей міста перевіряли у центральній районній лікарні, поблизу продуктових магазинів й навіть у перукарні. У жодному з випадків суд не призначив адмінстягнення. Часто містян визнавали винними, але при цьому штрафів у зв`язку з малозначністю вчиненого правопорушення не призначали. Декілька проваджень закрили через відсутність належних доказів.

Без документів – штраф

Дунаєвецький районний суд виніс 10 постанов, які стосувалися відсутності у громадян документів. В одній з них таки йдеться про штраф. Події відбувалися ще у жовтні на вул. Красінських у Дунаївцях. Суддя Володимир Шклярук вирішив покарати жителя 17 тисячами гривень штрафу та стягнути з нього судовий збір в розмірі 420,4 грн.

Цей же суддя звільнив від адміністративної відповідальності іншого жителя, на якого поліція склала протокол 8 листопада 2020 року у приміщенні аптеки на вул. Франца Лендера. Провадження у цій справі взагалі закрили у зв`язку з відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення.

Найсуворішим до громадян виявився Волочиський райсуд. З шести розглянутих за три останніх місяці проваджень про відсутність документів у двох випадках йдеться при призначення штрафу 17 тисяч гривень. Не пощастило особі, яка 11 грудня перебувала у приміщенні місцевого залізничного вокзалу без маски та респіратора та без документів. При цьому за ідентичним епізодом, тільки 7 листопада, суд звільнив громадянина від адмінвідповідальності за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення. А все тому, що цей громадянин розкаявся.

Щире розкаяння винного, згідно зі статтею 34 Кодексу України про адміністративні правопорушення – одна з обставин, що пом’якшують відповідальність. А ці обставини враховуються при накладенні стягнення, про що зазначено у статті 33 цього Кодексу. Так, за наявності щирого каяття (як і інших обставин, що пом’якшують відповідальність), уповноважені органи можуть, наприклад, призначити стягнення ближче до мінімуму санкції статті особливої частини кодексу. При альтернативній санкції призначити менш суворий вид покарання, передбачений в ній, не призначати факультативного додаткового покарання. Та зовсім виключити накладення адміністративного стягнення каяття порушника не може. У Кодексі України про адміністративні правопорушення відповідної норми не передбачено. Проте все ж є випадки, коли особа може бути звільнена від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням. Можливо це, коли орган чи посадова особа, уповноважені вирішувати справу, визнають вчинене адміністративне правопорушення малозначним, – коментує юрист центру з надання безоплатної правової допомоги Євген Боднар.

Хмельницький міськрайонний суд за три місяці прийняв одну постанову, згідно з якою громадянину призначили штраф розміром 10200 грн. Але при цьому стягнення відбулося через серйозніше, на думку судді, правопорушення – відмову від проходження огляду на стан сп`яніння.

Магазин – не вулиця

Кам’янець-Подільський міськрайсуд за три місяці прийняв  6 постанов, де фігурувала відсутність у громадян документів. В одній з них суддя Ярослав Воєвідко звільнив жителя від притягнення до адмінвідповідальності саме на підставі того, що продуктовий магазин – це не  вулиця. Ще у двох випадках суд закрив провадження, оскільки поліція складала протоколи на громадян, які вийшли придбати продукти, залишивши документи в припаркованих автівках. Проте правоохоронців наявність документів там чомусь не задовільнила.

В іншій постанові описані справжні розбірки за участі місцевого подружжя та поліції. Згідно з  матеріалами справи, між чоловіком та дружиною у крамниці відбувся конфлікт, тому жінка викликала поліцію. Правоохоронці, згідно з матеріалами провадження, вдягнули на чоловіка наручники,  застосували  сльозогінний газ та склали  протокол не лише за дрібне хуліганство, а й за відсутність документів. Суд провадження про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП також вирішив закрити.  

У Віньківцях райсуд прийняв  9 постанов, де йшлося про відсутність документів на вулиці. У чотирьох епізодах з цього селища поліція в середині листопада чатувала на громадян зі своїми перевірками поблизу кафе “Три тополі”. У всіх без винятку постановах йдеться про малозначимість вчиненого правопорушення, звільнення громадян від адміністративної відповідальності.

Чому зупиняє поліція?

То за яких умов поліція має право зупиняти громадян на вулиці з проханням показати документи? На думку юристів, лише у випадку  наявності відповідних підстав. А саме: особа візуально схожа на людину, що перебуває в розшуку, людина знаходиться на місці вчинення якогось правопорушення, або перебуває в зоні обмеженого доступу. А також, коли зовнішні ознаки особи вказують, що вона вчинила злочин. Якщо таких підстав немає, то поліцейський не має права зупиняти і вимагати показати будь-які документи. Всі ці заходи називаються превентивними.

Носити документи ніхто не зобов’язаний. Але все ж радимо мати при собі будь-який документ, що посвідчує особу. Це позбавить вас від багатьох проблем у спілкуванні з поліцією. Адже вона може забрати вас у відділок, щоб там встановити особу, і протримати до 3-х годин. Якщо все ж ви не маєте при собі документів, чітко назвіть своє прізвище та адресу проживання, попросіть поліцейського зателефонувати родичам, щоб підтвердити особисті дані, особливо, якщо ви – неповнолітній. Ви повинні просто усвідомлювати: без причин, без підстав поліцейський не має право вимагати від вас чогось. Оце внутрішнє усвідомлення – наріжний камінь вашої позиції. Якщо ви усвідомлюєте, що у вас не мають права безпідставно навіть документи вимагати, і поводитеся адекватно, холоднокровно, позитивно, то поліцейський не розвиватиме своїх вимог, – вважає юристка центру з надання безоплатної правової допомоги Марина Цісар

Водночас зауважує юристка, відповідно до змін, що внесені до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, перебувати на вулицях без документів, що посвідчують особу, у період карантину заборонено. Хоч це й суперечить статті 33 Конституції України, проте в окремих випадках такі обмеження встановлюються на законних підставах.

Так, п. 4 ст. 2 Протоколу №4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлює: право вільного пересування в певних місцевостях може підлягати обмеженням, що передбачені законом і є необхідними в демократичному суспільстві, зокрема, для захисту здоров’я або з метою захисту прав і свобод інших осіб.  До того ж стаття 30 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” наділяє повноваженнями місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування встановлювати особливий режим в’їзду на територію карантину та виїзду з неї громадян і транспортних засобів. А у разі потреби – проводити санітарний огляд речей, багажу, транспортних засобів та вантажів в умовах карантину, а також створювати на в’їздах і виїздах з території карантину контрольно-пропускні пункти, – каже Марина Цісар.  

До речі, Білогірський, Деражнянський, Летичівський, Славутський та Старокостянтинівський райсуди за три останні місяці не прийняли  жодної постанови, де йшлося б про відсутність у громадян документів на вулиці.

Автор: Світлана Русіна

Читайте нас у Телеграм , у нашій групі Viber @ПоділляNEWS та InstagramTwitter