Новини
Освіта

У школах Хмельницької громади в меню додадуть нові страви

Нові страви і напої споживатимуть учні навчальних закладів Хмельницької тергромади. До меню додадуть як традиційні українські страви, так і страви інших кухонь світу. З’являться і безглютенові позиції. Всього передбачено 140 варіацій – на 4 тижні. Це вдвічі більше, ніж було раніше.

Часткове оновлення стравниці стартувало ще два роки тому. Тоді у Хмельницькій міській раді заявили про намір переформатувати сніданки й обіди. Планувалося, що з нового навчального року школярі харчуватимуться за рецептами кухаря Євгена Клопотенка. З того часу дещо вже вдалося втілити.

У Департаменті освіти та науки Хмельницької міської ради розробили технологічні картки. До прикладу, протягом цих двох років пробували готувати бургери, нагетси, запікати картоплю з куркумою. Вводили і нові напої, крім чаю, какао й компоту: каркаде, чай з ромашкою, лимонад. У класичний салат із капусти з морквою додали підсушене насіння гарбуза чи соняшника, в салат з буряка – сухарики. А от запропоновані Клопотенком ячневі боли не прижилися.

Це такі котлетки із печінки та з ячмінної каші. Діти не сприйняли цього. Тому більше їх у меню нема. Бо це не догма – придумали і готуємо. Постійно відбувається моніторинг. Ще був фруктовий плов. Насправді непогана ідея: рис з яблуком і корицею, родзинками, чорносливом. Це все дуже смачно, ароматно завдяки приправі. Але діти це в такому поєднанні не сприйняли. Це стало би викиданням продуктів. Зараз ми даємо із сухофруктів узвар, – коментує спеціалістка з харчування департаменту світи та науки Хмельницької міської ради Ольга Гура.

Тепер же інновації продиктовані ще й вимогами Дерпродспоживслужби. Норми харчування, прийняті у 2003 році, змінилися. Збільшена кількість м’ясних, молочних продуктів, фруктів і овочів. Зменшена кількість цукру і солі. Для дітей з особливими дієтичними потребами розроблені відповідні рецепти. Ковбасних виробів взагалі не буде в оновленому меню. Також з нього мають зникнути консервації на кшталт кабачкової ікри.

Натомість у школі тепер готуватимуть більше страв з курятини: грузинське чахохбілі, курку по-італійськи, курку з паприкою. У піці на курятину замінили ковбасу. Вже цієї осені обіцяють готувати традиційний український куліш. Також з нового – сирна запіканка з банановим пюре чи шматочками банану, сінабони (булочки) з корицею та сметанним соусом.

 Деякі із запронованих Клопотенком страв поки не впроваджуватимуть, адже вони можуть містити продукти, не передбачені закупівлями до кінця 2021 року. Від інших рецептів у шкільних їдальнях довелося відмовитися з міркувань безпеки. До таких належить і скрамбл – омлет, який смажиться на пательні з невеликим додаванням вершкового масла. Страву готувати не будуть, оскільки не можуть прослідкувати за гарячою обробкою. Також вирішили не поповнювати меню і салатом із сирого буряка зі сметаною. Не додаватимуть до їжі й орегано та кмин – ці спеції не затвердила Держпродспоживслужба.

Щодо безглютенової дієти, то, як стверджує представниця департаменту, у Хмельницькому не назбиралася достатня група з такими потребами. Проте певні зміни все одно є.

Ці діти є точково – по закладах. При розробці меню на осінній період у департаменті для закладів розробили пам’ятку із зазначенням продуктів, які містять глютен, і рекомендації щодо приготування страв. Наприклад, дитина з непереносимістю глютену спокійно їсть рис. А от у рибні нагетси, з якими подають рис, додають сухарі, борошно – для такої дитини це неприпустимо. Тому для неї в окремому посуді готують ті ж нагетси на пару або запечені. Для дітей з діабетом розраховують потребу інсуліну на кожну страву. Ці розрахунки мають батьки і кухарі, – розповідає Ольга Гура.

За словами фахівчині департаменту, на шкільні сніданки, які для учнів молодших класів фінансують з міського бюджету, передбачено 16 гривень. Проте вже нині через оновлені нормативи у таку суму вкластися важко. Тож з нового року суму можуть збільшити.

Більше про те, як зміниться з нового навчального року харчування у школах Хмельницької громади – у відео каналу Nagolos TV

Стокове зображення від Depositphotos

Автор: Світлана Русіна

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook