Новини
Інфраструктура

На оновлення системи водопостачання у громадах Хмельниччини планують залучити понад 700 мільйонів гривень

Проблеми із питною водою нині відчувають немало сіл області. Екологи констатують: її рівень падає, а якість – погіршується. Водночас, саме від якості води, яку ми вживаємо, великою мірою залежить стан нашого здоровя. Забезпечити людей якісною питною водою – це одне із пріоритетних завдань на державному та регіональному рівнях.

На Хмельниччині ситуація з водопровідними та каналізаційними мережами в населених пунктах області залишається критичною. Натепер централізоване водопостачання наявне у 478 населених пунктах. Це, зокрема, 13 міст, 24 селища, а також 441 село. До слова, така кількість сіл складає 31% від їхньої загальної кількості.

Робота розпочалася. За підсумками виїздів голови обласної ради з депутатами до територіальних громад, стало очевидним: запит на забезпечення населення якісною питною водою існує й досі. Упродовж минулого року голова обласної ради Віолета Лабазюк разом з депутатами Хмельницької обласної ради побувала майже у всіх громадах краю і щоразу під час таких зустрічей жителі населених пунктів зверталися із проблемами щодо ремонту існуючих чи будівництва нових водогонів.

Проблеми водопостачання та якості питної води мають стратегічне значення для нашого краю. Тому голова обласної ради за участю депутатів та спільно з профільним департаментом облдержадміністрації створили робочу групу з розробки проєкту обласної програми «Питна вода Хмельниччини» на 2022-26 роки.

У вересні минулого року, під час участі Віолети Лабазюк у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України, Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов доручив головам усіх рівнів рад, ОДА працювати над розробкою та прийняттям місцевих програм по забезпеченню населення питною водою. Уже в листопаді 2021 року Верховна Рада ухвалила у першому читанні проєкт закону «Про загальнодержавну цільову соціальну програму «Питна вода України» на 2022-2026 роки», що дозволить реалізувати понад 1700 інфраструктурних об’єктів. За словами міністра, у держбюджеті на 2022 рік на це виділено мільярд гривень.

Прийняття цієї державної соціальної програми разом із нашою обласною дозволить задіяти додатковий фінансовий ресурс для розвитку територій.

За підсумками засідань робочої групи було сформовано проєкт обласної програми «Питна вода Хмельничини» на 2022-2026 роки з трьома додатками. Згідно з рішенням членів робочої групи, у другий додаток, для залучення фінансового ресурсу з держбюджету, включили об’єкти, вартість кожного з яких перевищила 10 мільйонів гривень. У переліку пріоритетних проєктів для включення у фінансування державною програмою – 13 об’єктів області. У громадах передбачено капітальний ремонт водопровідних мереж, будівництво водогонів, водопроводів та очисних споруд каналізації, реконструкція каналізаційних очисних споруд, нові будівництва зовнішніх мереж водопроводів або систем водопостачання. Загалом, на їх реалізацію планується залучити понад 660 мільйонів гривень з державного бюджету. Ще більше 74 мільйонів гривень мають профінансувати місцеві бюджети.

За таким самим принципом співфінансування 70/30 затвердили і перший додаток до програми «Питна вода Хмельниччини», в який включили 25 об’єктів на 2022 рік. Під програму, за наявності фінансового ресурсу, на 5 років з обласного бюджету передбачається 200 мільйонів гривень – по 40 мільйонів на кожен рік. Перелік будівництв на кожен рік буде обговорюватись робочою групою та депутатським корпусом наприкінці поточного року упродовж усіх років дії програми, а також при внесенні змін до бюджету.

Важливим під час обговорень цього переліку членами робочої групи було і те, що пріоритетною умовою для включення була добудова водогонів, які громади розпочали самостійно у минулому році. Крім того, виділення обласного фінансового ресурсу першочергово необхідно тим громадам, які торік не отримали допомоги з обласного бюджету і не були включені до реалізації цієї програми.

Отож, з ініціативи більшості депутатського корпусу облради, регіональну програму «Питна вода Хмельничини» на 2022-26 роки було прийнято одноголосно. А пріоритетним завданням стало максимально залучити та активізувати усі територіальні громади, щоби їхні об’єкти потрапили до фінансування.

«Наша головна мета – щоби всі громади без винятку за потребою упродовж наступних років дії програми «Питна вода Хмельниччини» мали змогу отримати фінансову допомогу з обласного бюджету для забезпечення жителів своїх територій якісною питною водою», – зазначила Віолета Лабазюк.

 Крім того, у рамках прийнятої програми на наступних п’ять років розроблені проєктні пропозиції на загальну суму майже 3 млрд гривень. Безперечно, їхня реалізація, окрім грошей обласного і місцевих бюджетів, потребує значної фінансової підтримки держави.

Н. Березнева


PR
Автор: Адміністратор сайту

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook