Старовинний маєток на Хмельниччині став прихистком для переселенців (ВІДЕО)

Старовинний маєток на Хмельниччині став прихистком для переселенців (ВІДЕО) 22 Березня 2022 7 387
Суспільство

Від початку повномасштабного російського вторгнення у Малієвецькому історико-культурному музеї на Хмельниччині приймають переселенців з різних куточків України. Звістка про прихисток в палаці  Орловських рознеслася сарафанним радіо. Більшість постояльців залишаються тут на одну ніч. Прихистили у палаці не лише людей, а й тварин-переселенців.      

32-річний київський художник Євген Коршунов вже декілька днів порається у ландшафтному парку поблизу маєтку Орловських. В старовинному палаці, де також діє музей, тепер приймають переселенців з різних міст України. У село Маліївці на Хмельниччині чоловік приїхав з Броварів. Там доглядав за дідусем, який помирав.  На момент смерті родича, 5 березня, сусідні села Богданівка й Велика Димерка зайняли росіяни.  

Наш дім – на перетині двох стратегічних вулиць. Ще там блок-пости поставили. Тобто біля нашого будинку розмістили військову інфраструктуру, тож нам стало очевидно, що якщо будуть удари, точно постраждаємо і ми також, – розповідає Євген.

Про Маліївці Євген дізнався від родичів. Виїздив у момент, коли паніка вже трохи вщухла. На Хмельниччині опинився з мінімальним набором речей, став на облік у військкомат. Затримуватися тут не планує, але час проводить з максимальною користю.  

Ми з сестрою обійшли це село, кілька сусідніх. Тут красива природа, водоспад. Сам маєток цікавий. Живеться добре, висипаюсь. Режим  у мене, як в школяра: о 22 лягаю, о шостій встаю, – каже чоловік.  

Ще одна нова мешканка палацу – Ганна Фокіна. Вона мешкала біля київської телевежі, в яку поцілили російські окупанти. Жінка бачила той момент, коли у споруду влучили снаряди, і саме тоді вирішила виїхати. Киянка досі згадує тисняву на вокзалі і те, як вони з подругою спочатку зневірилися знайти місце у вагоні.  

Були з Грузії чоловіки, які намагалися добратися до кордону, щоб потрапити додому. І всі стали такі, знаєте, привітні. Провідниця запропонувала чай, каву. Дорогою люди розговорилися, і кожен намагався розповісти свою історію, як він опинився в цьому вагоні, – розповідає пані Ганна.  

Ольга Пугач поряд з війною живе останні вісім років. Від її будинку у Мар’їнці до так званої ДНР – всього 10 хвилин пішки. 8 років тому жінка з родичами вже залишали домівку. Проте коли активні бої вщухли, вони одразу ж повернулися. Цього ж разу все було ще страшніше. Її батьки залишилися там, де зараз стріляють.

Ми з трьома дітьми сіли на платний автобус, щоб виїхати звідти, адже евакуаційних тоді ще не було. Доїхали до Дніпра, там сіли на евакуаційний поїзд. Чотири години чекали в черзі.  Доїхали до Хмельницького, звідти – до Дунаївців, там вже найняли таксі, тому що автобуси сюди не їздять, – розповіла про свій шлях до Малієвець жінка.

Першими ж біженцями тут стали волохаті й дуже лагідні поліські коні. Відновленням породи займалися на хуторі Щербаті Цуглі, що на Київщині. Звідти ще в січні для подальшого розведення вдалося вивезти 7 тварин.

Знайомий, який цим займається, запропонував мені перевезти коней у маєток. Сказав: «Може бути війна, а ми на кордоні». Я не повірила в те, що може бути війна, але сказала: «Якщо коні до маєтку, то привозь, ми з радістю приймемо», – розповідає про ще одних пожильців маєтку в.о. директора Малієвецького обласного історико-культурного музею Анастасія Донець.

Від початку повномасштабного російського вторгнення у Малієвецькому історико-краєзнавчому музеї прийняли близько 200 переселенців з Києва, Харкова, Краматорська, Мар’їнки. Більшість постояльців залишаються всього на одну ніч. Наразі на постійній основі мешкає 25 людей.

Умови досить стерпні. Ми всі переоцінили значення наших умов. Тому що дах над головою, тепло, душ і кухня – це вже дуже багато для того, щоб було, як жити. А деколи – досить для щастя, – каже Анастасія.

Тимчасові мешканці маєтку не сидять склавши руки. Для них тут достатньо занять з так званої трудотерапії. Можна прибирати в парку – згортати торішнє листя, підмітати доріжки, можна доглядати за кіньми.

Люди після цього повертаються зігріті, з посмішкою. І нам добре, тому що ми доглядаємо за парком, і вони відволікаються від думок про проблеми, – посміхається Анастасія.

Продукти людям привозять волонтери, готують  місцеві селяни. Частину їжі переселенці докуповують в крамниці. До речі, музей не припинив роботу та продовжує готуватися, як тут кажуть, до дивного туристичного сезону.

Нагадаємо, палац Орловських зведений наприкінці XVIII століття. У 1921 році маєток націоналізували. Згодом в ньому заснували лікарню, а в часи Другої світової війни тут діяв  госпіталь для військових з пораненнями очей. Останні десятиліття перед переформатуванням у палаці розташовувався дитячий санаторій “Світанок” для профілактики туберкульозу. Вже навесні 2021 року рішенням депутатів Хмельницької обласної ради в будівлі заснували музей.

Детальніше дивіться у сюжеті каналу Nagolos TV

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Сапер із Хмельниччини «Слов’ян»: «Міни для орків ставили в десяти метрах від них» 04 Березня 2025 303 Сапер із Хмельниччини «Слов’ян»: «Міни для орків...
Молодший сержант ССО із Городка, що на Поділлі, має насичене бойове минуле —...
275 мешканців Хмельниччини отримають нову професію завдяки ваучерам на навчання 18 Лютого 2025 263 275 мешканців Хмельниччини отримають нову профес...
За сприяння Хмельницької обласної служби зайнятості 275 мешканців Хмельниччи...
У Хмельницькому створюють безпечний простір для постраждалих від насильства  15 Лютого 2025 302 У Хмельницькому створюють безпечний простір для ...
У Хмельницькому триває важлива ініціатива – створення «зеленої кімнати» для ...
Від “романтичного” шахрайства на Хмельниччині частіше страждають жінки 14 Лютого 2025 307 Від “романтичного” шахрайства на Хме...
Про найпоширеніші шахрайські схеми, пов'язані зі знайомствами на сайтах, роз...
Олімпійські мрії кавалера ордена «За мужність»: історія сержанта ССО із Хмельницького Олександра Макоші 13 Лютого 2025 331 Олімпійські мрії кавалера ордена «За мужність»: ...
На цивілці його життя набуло нових сенсів – разом з родиною мешкає в Хмельни...
Ветерани та члени їхніх сімей на Хмельниччині отримали гранти на 36 мільйонів гривень 10 Лютого 2025 262 Ветерани та члени їхніх сімей на Хмельниччині от...
Від старту урядової програми «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» на ...
Тримають пасіки та допомагають одна одній: у селі на Хмельниччині мешкають 97-річні сестри-близнючки 08 Лютого 2025 1 273 Тримають пасіки та допомагають одна одній: у сел...
97-річні бабусі-близнючки Євгенія Реп’юк та Антоніна Білокур мешкають у селі...
Для військових, які повернулися на службу після СЗЧ, у Хмельницькому провели заняття з тактичної медицини 07 Лютого 2025 358 Для військових, які повернулися на службу після ...
Інструктори хмельницького підрозділу Нацгвардії провели заняття з тактичної ...
Дивитись все Дивитись все