Хмельницький почув «меланхолійний стендап» класика українського постмодерну
У Хмельницькому триває артмарафон в межах роботи Літературної мережі проєкту «Підтримка внутрішнього культурного діалогу в Україні». Цього разу зіркою заходу став відомий український письменник та поет, музикант Юрій Іздрик.
Хмельницький є одним з 14 міст Літературної мережі, яка функціонує як неформальне об’єднання, в межах якого у кожному з міст-учасників відбуваються презентації, літературні вечори з вересня 2022 по лютий 2023.
У Хмельницькому співорганізатором й базою для проведення літературних заходів є артбар «Симпатія». Розклад заходів проєкту «Підтримка внутрішнього культурного діалогу в Україні» складається з трьох гостьових, тобто коли місто відвідують троє немісцевих літераторів й двох локальних.
З локальних митців свій літературний вечір-презентацію представив Андрій Куранов – поет, перекладач, мовознавець, упорядник кількох антологій сучасної української поезії. Попередньо наше місто вже відвідали письменник Тарас Прохасько та поетеса Катерина Калитко, завершальним літературним гостем став прозаїк, поет та есеїст Юрія Іздрик.
![](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/12/izdryk-07.jpg)
![](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/12/izdryk-01.jpg)
Літературний вечір від культового Юрія Іздрика, який сам автор назвав скоріше «меланхолійним стендапом», подарував поціновувачам сучасного українського слова безліч позитивних емоцій й особистих откровень письменника.
![](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/12/izdryk-02.jpg)
![](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/12/izdryk-03.jpg)
Зі сцени поет читав вірші, з нового видання поетичної збірки-фотоальбому «NAKED ONE», в проміжках між творами пан Іздрик розповідав про власні досвіди, пережиті драми й відкриття всіх, за його словами «чотирьох життів».
![](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/12/izdryk-04.jpg)
![](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/12/izdryk-05.jpg)
Зазначимо, що збірка «NAKED ONE» вийшла у видавництві Meridian Czernowitz у 2020 році. Родзинкою цього видання є серія ню-портретів Юрія Іздрика, які створила київська фотографка Настя Тєлікова.
Характеризуючи видання Юрій Іздрик зазначає:
«Ця книжка – своєрідний «coming out» зрілого чоловіка, зневіреного як у силі поетичного слова, так і в силі воскресаючого духу. Залишається тільки тіло. Смертне тіло. Оголене тіло. Naked one».
Юрій Іздрик такою розповів про помічене ним протягом років передчуття історичних подій поетами, яке акумулюється в твори, що з роками стають напрочуд актуальними:
Поети – самі по собі слухачі. Тож, прогулюючись вуличками, гортаючи стрічку новин – вони ніби вихоплюють з повітря теми віршів, які потім визнають пророчими.
«Інтоксикація найсвіжішими новинами
і війна як п’яний сусід поверхом вище
в панорамі вікна – краєвид із шинами
в панорамі майбутнього – вітер тривогою свище…»
Ю. Іздрик «Побутове», березень 2014 р.
Розмова поета з публікою в розрізі чотирьох етапів життя митця, пошуків й втрат, торкалась і злободенних тем, знайомих кожному в залі: ковід, футбол, втрата зв’язків з бувшими авторитетами тощо.
Як зауважив модератор події, президент Міжнародної літературної корпорації Meridian Czernowitz, видавець Святослав Померанцев, митець – прихильник усамітнення і не надто охоче виїжджає далеко від Калуша. Тож те, що пан Іздрик зголосився поїхати в тур у чотири міста – Тернопіль, Луцьк, Львів і Хмельницький – для нього справжній подвиг, непересічна подія:
![](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/12/izdryk-06.jpg)
Часто згадую наш тур з Юрієм Іздриком та Іриною Цілик по 27 містах України в 2016 році. Іздрик називав той тур «Прощання з Україною» та обіцяв більше ніколи не мандрувати із поетичними виступами. Я радий, що зміг витягнути класика у міні-тур по малому західному колу. Як мені це вдалося? Тільки погрозами й заохоченнями (*сміється). Насправді це велика подія для Хмельницького чути самого маестро!
Завершився вечір діалогом з публікою й підписом творчих збірок автора. Завершальна літературна подія проєкту «Підтримка внутрішнього культурного діалогу в Україні» у Хмельницькому відбудеться у барі «Симпатія» 21 грудня. Свій літературний вечір громаді подарує відомий у нашому місті поет, перекладач, митець і дизайнер Лесик Панасюк.
Нагадаємо, проєкт «Підтримка внутрішнього культурного діалогу в Україні», орієнтований на підтримку українських митців та культури, зокрема, в умовах воєнного стану, був ініційований Міжнародною літературною корпорацією Meridian Czernowitz. Грантову підтримку ініціатива отримала від американського народу, яку в свою чергу спрямувало Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Автор: Ольга НікітінаВсі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook