Новини
Культура

Книгу про короля ілюмінатів презентували на Хмельниччині

У читальній залі Центральної публічної бібліотеки у місті Городок Хмельницького району відбулася презентація дослідження члена команди «Україна Інкогніта» журналіста та краєзнавця Дмитра Полюховича «Тадей Грабянка – король ілюмінатів».

Книга присвячена життю непересічного подолянина масона, містика та ілюміната – графа Тадея Грабянки.

Подільський шляхтич Тадей Лещиц Грабянка – один із небагатьох, пов’язаних з Україною історичних діячів XVIII століття, якому присвячено десятки поважних наукових робіт та сотні науково-популярних публікацій по усьому світу (США, Британія, Польща, Німеччина, Франція, Португалія тощо). Варто лише згадати про те, що у другій половині ХІХ та на початку XX століть низка поважних дослідників масонських та окультних спільнот висловлювали щиру впевненість: знаменитий граф Каліостро та подолянин граф Грабянка – одна й та сама особа!

Тадей Грабянка. Портет невідомого художника 18 ст. Зберігається в Львівському історичному музеї. Вірогідно походить із будинку Грабянок в с. Купин

Грабянка став творцем унікальної пара-масонської спільноти ілюмінатів Авіньйону (вона ж «Новий Ізраїль» чи «Народ Божий»), що мала величезний вплив на езотеричну та окультну думку тогочасної Європи.

Будинок Грабянок в Купині, Хмельницька обл. де найвірогідніше колись зберігався портрет містика
Будинок Грабянок в Купині, Хмельницька обл. де найвірогідніше колись зберігався портрет містика

Грабянці вдалося поєднати сведенборґіанство, езотерику, герметизм, теургію, кабалу, спіритуалізм, алхімію, арифмомантію, «спілкування» із ангелами, католицизм тощо в єдину гармонійну систему, що не мала аналогів ні до, ні після нього.

На презентацію прийшло чимало людей. Тут і далі фото із презентації А. Савченка. Інші – “Україна Інкогніта”

Вся ж діяльність ілюмінатів Авіньйону підпорядковувалася ідеї т.з. міленаризму, що стала головним сенсом існування їх втаємниченої спільноти. Ця візія передбачала, що після якихось катастрофічних подій лице світу має змінитися і настане передбачений у «Одкровенні»  новий тисячолітній цикл в історії людства (лат. mille — «тисяча»). Хто до цього буде готовий духовно – не лише спасеться у вихорі майбутніх жахливих подій, але й посяде у оновленому світі чільні місця.  Відповідно головною метою суспільства було введення його адептів у пророковане в «Апокаліпсисі»  тисячоліття Ісуса та створення у підсумку нового Божого царства, – «Нового Ізраїлю». Грабянку заздалегідь проголосили його королем.

Вели захід начальник відділу культури, національностей, релігій та туризму Городоцької міськради Олег Федоров та головний бібліограф бібліотеки Неля Гумеюк

Як і личить будь-якому поважному пророку Король Божого Народу  був замордований «царями земними». За особистим розпорядженням російського імператора Олександра І Грабянку запроторили до казематів сумнозвісної Петропавлівської фортеці, де він таємниче помер (найвірогідніше від отрути).

Дмитро Полюхович та його книга. Фото Ігор Моцний

Іронія долі і вибрик Історії. Незабаром після смерті бранця, не без участі адептів «Народу Божого», які були у його найближчому оточені, російський цар сам підпав під вплив ідей, що сповідував замордований ним  подолянин. Це значною мірою  вплинуло на містичний світогляд Олександра І і стало підґрунтям ініційованого ним «Священного Союзу»  усіх монархів Європи, що став першою у світі міжнародною безпековою структурою. Під егідою якого Європа жила від 1815 по 1853 рік…

Попри значний інтерес до фігури Тадея Грабянки у світі в Україні про нього практично невідомо. Маємо коротеньку статтю у «Вікіпедії» (з купою помилок) та кілька десятків побіжних згадок у аматорських краєзнавчих публікаціях, часто далеких від істини. Ця книжка – перша фундаментальна спроба  повернути Грабянку на Батьківщину.

Книжка з’явилася значною мірою містичним чином. Власне містичні збіги і випадковості супроводжували автора увесь час роботи над дослідженням.

Могила невістки містика (дружини Еразма, – дружини молодшого сина Тадея). Знахідка зроблена під час спільної експедиції «Україна Інкогніта» та відділу культури, національностей релігій і туризму Городоцької міськради.

Все почалося із прохання очільників Городоцької громади підготувати коротенькі довідки про відомих діячів минулого, пов’язаних із Городоччиною. Коли дійшли руки до Грабянки з’ясувалося, що сталося це саме у 215 річницю із дня його смерті. На довідку про графа планувалося витратити максимум пів години, але робота так захопила, що у підсумку вийшла ціла книжка.

Подяка від міського голови Городка Неоніли Андрійчук (вручила секретар міськради О.Гріх)

Далі була ще ціла низка містичних та дивовижних збігів та історичних знахідок. Вочевидь буремній душі графа Грабянки дуже захотілося, аби про нього згадали на Батьківщині.

Нагадаємо, Тадей Лещиц Грабянка народився 8 січня 1740, с. Райківці, Хмельницька область. Мав резиденції в селах Остапківці, біля Городка та Сутківцях, що біля Ярмолинців. На їх честь називав себе графом Остапом та графом Сутківським.  Був замордований за вказівкою російського царя в казематах Петропавлівської фортеці 6 жовтня 1807 р.

Замовити книжку можна за адресою halikoffr@gmail.com

Джерело: Україна Інкогніта

Автор: Адміністратор сайту

Всі новини на одному каналі в Google News  Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook