Новини
Офіційно

Голова Хмельницької обласної ради взяла участь у Конгресі місцевого самоврядування Ініціативи Трьох морів

Для України вкрай важливою є підтримка іноземних країн. Держава загалом і Хмельниччина зокрема співпрацюють з міжнародними партнерами та благодійними організаціями, аби спільними зусиллями здолати російського агресора, надалі відновити населені пункти та інфраструктуру країни і стабільно розвивати усі сфери життєдіяльності регіонів України.

Серед партнерів Хмельницької області – Люблінське воєводство (Польща). Рік тому з воєводством започатковано міжрегіональне співробітництво, у рамках якого домовлено про подальшу співпрацю і розвиток економіки регіону та реалізацію проєктів у різних сферах, зокрема тих, що потребують першочергової підтримки.

Минулого тижня, протягом 12-13 червня, голова обласної ради, Віцепрезидент Української асоціації районних та обласних рад з питань соціального захисту населення і охорони здоров’я Віолета Лабазюк вчергове перебувала з робочою поїздкою у Люблінському воєводстві, аби посилити співробітництво між регіонами.

У рамках перебування Віолета Лабазюк взяла участь у Конгресі місцевого самоврядування Ініціативи Трьох морів. Це вже четверта зустріч представників влади регіонів і країн, що входять до Ініціативи Трьох морів, яка знову отримала почесний патронат Президента Республіки Польща Анджея Дуди.

Три попередні Конгреси місцевого самоврядування Ініціативи Трьох морів зробили Люблін центром важливих дискусій, які слугують інтеграції та співпраці регіонів Центральної та Східної Європи. Загалом від 2021 до 2023 року захід відвідали майже 3500 людей з 25 країн світу.

Четвертий об’єднавчий Конгрес самоврядування Ініціативи Трьох морів – унікальний захід, що став потужним майданчиком для обговорення та планування спільних ініціатив, спрямованих на розвиток України та Хмельниччини зокрема.

Під час цьогорічного Конгресу учасники зосередилися на таких питаннях, як безпека, штучний інтелект, ідея водневої економіки 3W та оцифрування. У програмі також були дебати про діяльність регіонів, про культуру та проєктні майстер-класи. Крім того, молоді лідери та інноватори представили  свої досягнення під час супутніх заходів. Як і щороку, Конгрес супроводжував Економічний форум, який став місцем зустрічі підприємців та експертів з різних країн, які прагнуть поєднати науку з бізнесом.

Офіційно відкрив Економічний форум Президент Польщі Анджей Дуда, який вкотре наголосив на подальшій підтримці України. У своєму виступі він висловив засудження російської агресії та готовність й надалі допомагати нашій державі.

У рамках форуму відбулася низка дискусійних панелей, у центрі уваги яких такі теми як розвиток інфраструктури та логістики, наука, цифровізація, матеріальні технології та виробництво.

«Ми високо цінуємо зусилля у створенні Ініціативи «Мережа Регіонів Трьох морів», яка відкриває нові можливості для реалізації проєктів у сферах транспорту, енергетики, цифрового сектору, а також підтримки підприємництва та культурного обміну,- зазначила Віолета Лабазюк. – Участь у цьому Конгресі має для українців велике значення, адже це символізує готовність до співпраці та залучення інвестиційних партнерів для розвитку Хмельницької області зокрема і України загалом».

Під час форуму відбулося урочисте прийняття нових членів у Мережу Регіонів Трьох морів. Це, зокрема, Волинська, Рівненська, Тернопільська, Луганська та Одеська області. Хмельниччина доєдналася до Мережі Тримор’я минулого року.

Це важливий крок у розширенні міжрегіонального співробітництва. А відтак – посилення українських регіонів, консолідація зусиль у боротьбі з ворогом й подальша відбудова країни.

Під час роботи Конгресу голова обласної ради Віолета Лабазюк разом з головою комітету регіонального розвитку та зовнішнього співробітництва Люблінського воєводства паном Збігнєвом Войцеховським, очільницею молдовського регіону Штефан Вода пані Ольгою Лучян та колегами з Луганської, Закарпатської, Волинської, Тернопільської, Львівської та Рівненської областей  взяла участь у дискусійній панелі на тему «Можливості співпраці між регіонами країн, асоційованих з Ініціативою Трьох морів».

У своєму виступі вона звернула увагу учасників та представників світової спільноти на поточних проблемах розвитку українських регіонів, з огляду на тривалу війну. Адже російська агресія вплинула на всі аспекти нашого життя, включаючи економіку, інфраструктуру та соціальну сферу.

Як зазначила голова обласної ради, до війни понад 60 мільйонів тонн зерна щороку експортувалося через українські порти, але через військові дії та порушення росією зернової угоди виникли серйозні труднощі. Польські фермери блокують українсько-польський кордон, протестуючи проти змін у кліматичній, екологічній і податковій політиці ЄС, що ускладнює експорт українського зерна. Через це Україна стає заручницею політичних процесів у Польщі та ЄС.

«Хмельницька область, як аграрний регіон, вирощує багато зерна, але у зв’язку з блокуванням портів є нагальна потреба у зберіганні зернових культур. Іноземна підтримка важлива для аграріїв України», – наголосила голова обласної ради.

Також варто зазначити, що вже зараз відбувається повноцінне відновлення експорту через Чорне море, а Україна експортувала близько 40 мільйонів тонн зернових у 2023-2024 роках. Попри це, є ризик, що у випадку загострення в чорноморському регіоні може виникнути дефіцит.

З метою зменшення ризику порушень продовольчої безпеки та стабілізації цін на агропродовольчу продукцію Віолета Лабазюк акцентувала на розгляді кількох ключових аспектів: налагодження співпраці з різними країнами для забезпечення альтернативних джерел постачання продовольства та сировини; підтримка місцевих виробників; поліпшення логістичної інфраструктури; міжнародне співробітництво; підвищення обізнаності споживачів; підтримка інновацій у сільському господарстві; управління ризиками; боротьба з крадіжкою врожаю на окупованих територіях; покращення стосунків з Польщею, зокрема вироблення компромісів щодо експорту української продукції для зниження напруги у двосторонніх стосунках,  посилення комунікації на всіх рівнях, включаючи місцеві органи влади, для побудови нормальних торгових відносин.

На переконання Віолети Лабазюк ці заходи допоможуть зменшити ризики порушень продовольчої безпеки та стабілізувати ціни на агропродовольчу продукцію, забезпечивши розвиток аграрного сектору України та нашого краю зокрема.

У рамках Конгресу місцевого самоврядування Ініціативи Трьох морів голова обласної ради Віолета Лабазюк провела зустріч з представниками Люблінського воєводства – маршалком Ярославом Ставярським, віцемаршалком Ярославом Кваскем,  головою комітету регіонального розвитку та зовнішнього співробітництва Збігнєвом Войцеховським і директором департаменту стратегії та розвитку Богданом Кавалком.

Під час зустрічі було обговорено можливості, які надає Програма ЄС Interreg Europe 2021-2027 для розвитку наших регіонів, розвитку громад, щодо обміну досвідом та пошуку нових шляхів співпраці. З 2024 року частиною цієї Програми також стала Україна.

Як зазначила  Віолета Лабазюк Програма Interreg Europe є надзвичайно важливим інструментом для вдосконалення регіональної політики, нарощування кадрового та організаційного потенціалу наших громад. Вона надає Україні унікальну можливість співпрацювати з іншими регіонами Європи, обмінюватися знаннями та кращими практиками, а також залучати фінансування для реалізації важливих проєктів.

«Ми спільно з органами виконавчої влади в нашій області системно працюємо над пошуком партнерів з країн-членів ЄС для реалізації спільних ініціатив. Такі кроки є продовженням міжрегіонального співробітництва, започаткованого в Любліні у травні минулого року на третьому Конгресі самоврядування Ініціативи трьох морів. Угода про приєднання до економічної мережі регіонів Тримор’я спрямована на розбудову інфраструктури регіонів, розвиток транспорту, енергетики та цифрової сфери, підтримку підприємництва та культурного обміну», – наголошує голова обласної ради.

Окрім того, на зустрічі обговорили можливості проходження реабілітації наших військових та ветеранів, а також оздоровлення та відпочинку українських дітей у Польщі. Зосередилися й на посиленні міжрегіонального співробітництва між громадами Хмельниччини та Люблінського воєводства.

Сподіваємося, що об’єднання зусиль принесуть плідні результати та сприятимуть розбудові сильного та процвітаючого майбутнього для українських регіонів та всієї Європи загалом.

Наталія Лужняк, Анастасія Вермінська.

Автор: Адміністратор сайту

Всі новини на одному каналі в Google News  Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook