Новини
Культура

Українську пісню, що звучить «Поза часом», представили у Хмельницькому (ФОТО)

Перше довгоочікуване перформативне дійство від локального проєкту «Поза часом», що реалізовується у Хмельницькому за підтримки УКФ та з ініціативи міського управління культури, відбулось у вихідні у кінотеатрі ім. Т.Шевченка.

Авангардом проєкту та першим підкорювачем програми оновлених версій добре знаних українській музичних композицій  50-70 років став відомий у Хмельницькому рок-гурт “Чумацький Шлях”. Першою своїми враженнями від втілення авторської ідеї поділилася заступниця начальника управління культури Хмельницької міської ради Світлана Шевченко:

Коли була подана заявка на конкурсну програму «Відновлення культурно-мистецької діяльності» Українського культурного фонду, вже було очевидно, що українська пісня і музика минулого століття стали трендом, і багато відомих музикантів долучається до її переспівів. Це круто, що хмельницькі музиканти сьогодні в цій нестримній течії відновлення призабутих сторінок української культури та її творців!!! Створено унікальний продукт – нові альбоми легендарних пісень композиторів XX століття Chumatskyi Shlyah/Чумацький Шлях  CH.SH., Grace, Free Jam, Svitlo та нова класична програма камерного оркестру Хмельницької обласної філармонії «Живі презентації – перформанси» – ще один унікальний продукт нашого проєкту! Його творять музиканти з режисерами Іванною Мазурук, Мариною Семенюк, Юлією Алєксєєвою. Дякуємо ЗСУ за можливість працювати, творити і, головне, – за українську пісню!

Тож у дощову суботу ЧШ до рокових температур «розігріли» не таке вже й маленьке приміщення кінотеатру, яке послугувало вдячною сценою для унікального перформативного виступу. Що ж іноваційного внесли рокери та команда проєкту «Поза часом» у вічні й залюблені ноти і вірші, подаровані нам Володимиром Івасюком, Ігорем Шамо, Назарієм Яремчуком та іншими зірковими митцями цієї землі? Розповідаємо.

Наскільки сьогодні важливо вивчати, знати та популяризувати українське мистецтво та культуру – зрозуміло кожному, хто нині живе у воюючій країні, адже це зброя в інформаційній боротьбі з ворогом. Інше питання, яким чином збудити це бажання у підлітків і молоді, замінивши ворожий контент на своє і прекрасне. Цю задачу прекрасно виконує проєкт «Поза часом», адже пісні, знайомі старшому поколінню, виконують музиканти, на музиці яких зростає майбутнє покоління.

У цій когорті – “Чумацький Шлях”. І це не голослівно. Доказом цього були вщент заповнені саме підлітками перші ряди кінотеатру Шевченка. Ці 13-17-річні не лише прийшли й активно зайняли всю фан-зону, а й підспівували гурту, знаючи всі слова пісень зовсім не їхньої епохи. Ба, наприкінці виступу команди влаштували справжній слем. І це – головна мета, якої прагнули організатори події і творці проєкту – зробити українську пісню настільки сучасною, щоб молоді люди несли її далі, не втрачаючи свого коріння.

Сказати, що ми в захваті – це нічого не сказати! Відбулась грандіозна подія, до якої ми готувалися понад три місяці. Дякуємо всім, хто прийшов на цей захід і розділив з нами всі ті неймовірні емоції. Незабаром очікуйте альбом на всіх стрімінгових платформах. Тих, хто був присутній на презентації, просимо написати відгук у коментарях. Як вам?» – написали на своїй сторінці «чумаки».

Крім того, не торкаючись довершеного звучання, якого досягли «чумаки», не спотворивши зміст і душу обраних композицій, зауважимо наступне. З великим смаком та розумінням якісної візуальної компоненти перформансу підійшла до нього творча команда. Адже тлом для кожної пісні була ретельно підібрана відеокомпозиція, яка також мала окрему змістовну лінію, що зачіпала аспекти ідентифікації, і яку надалі, ми впевнені, багато хто з глядачів візьметься досліджувати. Про підготовку та вибрані акценти розповіла режисерка перформансу, директорка Хмельницького міського будинку культури Іванна Мазурук:

Можу з впевненістю сказати, що нам все вдалося, перформанс відбувся у тій якості, якої ми спільними зусиллями прагнули. Особливо відзначу злагоджену роботу з гуртом ЧШ, які проявляли не тільки ініціативу, але й гнучкість, що важливо у підготовці таких масштабних подій. Під час спільних репетицій ми вийшли на такий рівень взаєморозуміння, який став синергією. Ми чули  один одного: приймали ідеї, коригували бачення, досягали консенсусу. У цих відео-супроводах я, як режисерка, хотіла донести глядачу цінності та орієнтири, зрозумілі сьогодні кожному з українців. Це ідентичність, пам’ять про наших митців, історія нашої землі, яку має знати і передавати прийдешнім поколінням кожен і кожна. Всі підібрані відео мали викликати у глядача реакцію, зацікавлення, бажання дізнаватися більше про себе і цю країну, її культуру, мистецтво. Вірю, що так і буде.

Дійсно, до деталей був продуманий не тільки кожен номер, але й початок та завершення події. Так, у темному залі кінотеатру, коли всі глядачі у передчутті зайняли свої місця, промінь прожектора обрамив на сцені фігуру загадкового піаніста в образі-візитівці Чумацького Шляху – козо-монстра. Цей піаніст був зовсім не випадковим, адже він уособлював таперів у кінотеатрах, які музично супроводжували фільми. Тож його репертуар був вирішеним через імпровізаційні переливи пісень проєкту, мелодії яких вже настроювали люд до майбутньої містерії. Ось він закінчує свій виступ, закриває кришку фортепіано і йде вглиб зали. Лише згодом ми дізнаємось, що це був Сергій Карнаух, знаний хмельницький музикант. На зміну йому сцену займають наші «чумаки», чуємо перші рядки культового поета шістдесятництва Василя Симоненка «Виростеш ти, сину…».

Саме під цю пісню, її потужне рокове переозвучення глядачі бачать і автоматично занурюються у тайм-лайн української історії від XIV століття до наших днів. Хіба ж це зараз не критично важливо, знати як і завдяки кому будувалась українська державність? Але це тільки перша пісня. Так, під культові «Далекі гори», які направду електризують всіх у кінотеатрі міццю звуку і вокалу Сергія Строяна, ми відкриваємо для себе енциклопедію біографій виконавців цього хіта. Перед нами постають і Василь Зінкевич, і Назарій Яремчук, і Квітка Цісик, і Тарас Чубай. Тут завмирає серце від гордості за таку долю мистецького скарбу цієї землі і болю через ворожу навалу, з якою бореться вона і сьогодні, і десятки й десятки літ.

А скільки раз у вас «цвіла любов»? Під цей гімн-освідчення наші музиканти занурюють у глибокий інструментальній вирій, який  підносить тебе до небес. З висоти пташиного польоту ти бачиш нашу землю у всіх порах року, в яких живе і житиме кохання.

Скільки ж ще краси для нас готують ці неймовірні вигадники, артосвітяни. Так, саме освітяни, бо вже не забути пісню «Не ламай калину» без відеоряду, що оповідає нам про українських художників, імена яких по сьогодні тиражує країна-ворог, нахабно позиціонуючи їх росіянами. Тут наш Малевич, Мурашко, Айвазовський, Бурлюк, Рєпін та інші художники, які мали за материзну Україну і ніколи не цурались її. Про це потрібно говорити, цьому потрібно навчати і кричати про це на весь голос зусібіч.  

Але це ще не усі сюрпризи. Уявіть собі рокову молитву, виконання якої гуртівці перетворили на готичну арію, від якої мурашки по тілу не бігають, вони причаїлись у тиші, шкіра ніби у наморозі, у кінотеатрі імені Т.Шевченка звучать його вічні строфи «Прощай світе». Ці вірші Кобзаря поклав на музику ще один український геній (*неможливо сказати інакше), композитор Валентин Сильвестров. І ти все думаєш, що музика дісталась жил, але тут в бій за твої відчуття та емоції вступають солісти Муніципального камерного хору, прямо з зали, їх неземні голоси підносять і розщеплюють пилком залою.

Невже можна відчути ще щось? Можна. Адже разом з гуртківцями молодь буде співати «Пісня буде поміж нас» – слово в слово, а потім «Червону Руту», і це розчулить до гарячих сліз. Бо ми не втратили, не проґавили, а вхопили і будемо нести і примножувати, виборювати і звучати! До речі, прослухати цей альбом ЧШ можна буде вже зовсім скоро, тож слідкуйте за новинами, адже в межах проєкту «Поза часом» альбоми музикантів-учасників з’являться у доступі на всіх стрімінгових платформах.

Такі були наші враження, що одного такого концерту замало, і потрібно ще і ще. Для цього вже 20 вересня у барі «Симпатія» на всіх очікує наступний перформанс від гурту «Grace», з хореографічним перформансом від Миколи Заволодька та сетом українського фанку та диско з DJ Shvets. Потрапити на цю подію можна за попередньою реєстрацією.

Зазначимо, що, як і в межах концертного перформансу Чумацького Шляху, так і протягом всіх безкоштовних подій гості можуть допомогти своїм донатом зібрати на РЕБ для наших захисників. Посилання на банку: https://send.monobank.ua/jar/A3qtgXFgBV Номер картки-банки 5375 4112 0372 3080. Тож виборюймо свободу та незалежність України разом, навіть маленьким донатом. Зустрінемось у барі Симпатія вже у п’ятницю!

Автор: Ольга Нікітіна

Всі новини на одному каналі в Google News  Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook