Літературну мандрівку у лицарський Сатанів на Хмельниччині влаштували шанувальникам історичного роману
«Сатанів. Тевтонське прокляття» – новий роман письменниці, історикині та мистецтвознавці Катерини Липи, який вперше був презентований у Хмельницькому, в приміщенні та за ініціативи Хмельницького обласного художнього музею минулої п’ятниці.
До Хмельницького на презентацію нового видання приїхала не тільки Катерина Липа, а й представниці видавництва «Віхола», яке підтримує вже друге видання авторки. Цього разу у музейників, з якими пані Катерина активно співпрацює від початку повномасштабного вторгнення, виникла думка, а чи не презентувати роман на прямих місцях подій, у ньому описаних. Тож концепцію авторці роману, команді «Віхоли», запропонувала модераторка дводенного заходу, заступниця директора з наукової роботи, мистецтвознавиця Олена Михайловська:
Презентація-прогулянка середньовічним осіннім Сатановом, що на Поділлі, від Катерини Липи, організована у співпраці видавництвом “Віхола” і нашим музеєм – це не тільки насолода для поціновувачів читання, подорожей, історії та пригод! Це новий досвід для читача, який дозволяє не тільки уявити собі героїв книги, а дійсно помандрувати по описаним у романі локаціям і відчути дух часу, який всотали в себе архітектурні пам’ятки, столітні камені залишків будівель, вулички цього містечка, тим самим дозволяючи нам і сьогодні зазирнути у минуле. Хіба ж ця подія може не зацікавити?
Так, справді, подія зацікавила і нас зокрема, саме тому у дощову суботу вирушили ми за пригодами і пізнанням до містичного Сатанова, щоб відкрити його для себе з нової історико-пригодницької сторони.
Зазначимо, що тур з книгою – це дуже цікава і багата на нові досвіди річ. Так, вперше, за словами учасників літмандрівки, у кожного була можливість не тільки придбати нову книгу просто в автобусі під час ввідної екскурсії пані Катерини, але й отримати персональний автограф.
І якщо ви думаєте, що першою зупинкою був сам Сатанів, то ми вас зараз заінтригуємо, адже на шанувальників артподорожей чекав спочатку гастро-пітстоп. Зізнайтесь, що, проїжджаючи десятки, а можливо сотні разів трасою на Кам’янець-Подільський, ви помічали вказівник на село Правдівка і яскраві миготливі рекламні щити із запашним словом «Пиріжкова». Так, саме ця зупинка збудила апетит навіть у тих мандрівників, які встигли побалувати себе сніданком. Різноманітні не тільки за начинкою, але й за способом термічної обробки вони, пиріжки, підступно зачаровували і притягували до вітрини своїм запахом… Отаке зваблення земною насолодою, на яку пристали усі.
Попри дощ і мокру дорогу, шлях до Сатанова промайнув швидко і без нудьги. Учасники туру почули від пані Катерини легенди про назву містечка і потроху почали занурюватися в атмосферу середини XV століття. Але головною родзинкою цих легенд стала крута новина від авторки, що новий роман поклав початок цілої серії книг про ці землі в канві історичних перепитій.
А ось і Сатанівський замок з його оборонною баштою – до них з особливим чуттям і повагою професіонала підійшла Катерина Липа. Саме за її проханням автобус зупинився не на території або під баштою, а трохи далі. Оповідачка пояснила таку пересторогу тим, що через пересування габаритного транспорту вежа зазнає коливань, що є прямою загрозою для її існування:
Ця оборонна башта, на превеликий жаль, – все, що залишилось від ще давнішого укріплення. Натякну тим учасникам нашої мандрівки, які щойно отримали книгу, що ця архітектурна пам’ятка – одна з «героїнь» роману. Цим і славиться та цікаве це містечко – своїми досі, хоча й частково, збереженими пам’ятками. Адже Сатанів розташований у самому серці Збручанського культового центру, який виник за даними археологів, близько VI-V століть до нової ери. Релігійний центр є одним з останніх оплотів давньої дохристиянської віри. Тож Сатанів, як місце непересічних подій, був обраний не випадково. Історія цих місць є прекрасним історичним підґрунтям для письменника, який прагне не просто створити сюжет, а імплементувати його у правдиві непересічні події.
І справді, коли ти перебуваєш поруч з цими каменями, які бачили і відчули на собі всі історичні гойдалки, тебе охоплює бажання не просто почитати роман, а пошукати відповідники, сюжети і знакові злами в історії цього краю. І це – ще одна місія, яку поставили перед собою організатори мандрівки за книгою.
У пізнавальний маршрут також увійшли такі знакові місця Сатанова, як оборонна синагога, міська брама та Троїцький оборонний монастир. Вік цих пам’яток сягає XIV-XV століть. Так, за словами пані Катерини, сакральні споруди, такі як монастирі, церкви і синагоги, часто мали саме оборонну функцію, як реакцію на виклики часу. До прикладу, в тому ж Троїцькому монастирі і по сьогодні є печери, час появи яких важко визначити.
Окремою екскурсійною зупинкою також стала колись головна вулиця містечка, яка нині веде охочих до відреставрованої синагоги. Саме на цій вулиці, розповідає пані Липа, розташовувались торгівельні ряди, що давало можливість економічного розвитку містечка.
І ще кілька слів про синагогу зауважимо. Якщо раптом життя вас закине до Сатанова, і синагога буде цього дня відчинена, обов’язково туди завітайте. По-перше, там є невеликий, але дуже щемкий музей побуту. По-друге, ви зможете відвідати (*за відсутності у той час служби) залу молитви і навіть побачити святий камінь, привезений до Сатанова зі Святої Землі.
А якщо часу на мандрівку у вас буде трохи більше, то варто витратити кілька годин на прогулянку старим єврейським цвинтарем, на якому до наших днів збереглися мацеви (*надгробки) з кам’яними барельєфами, вартими дослідження і споглядання, як витвори ритуального мистецтва.
Зазначимо насамкінець про дуже начасну ініціативу видавництва «Віхола». Так, придбавши книгу, читач долучається до системної допомоги підрозділу аеророзвідників бригади «Чорний ліс», які виконують завдання на передовій. Також 6 гривень з кожної книжки видавництва «Віхола», надрукованої у друкарні «Коло», будуть передані на закупівлю РЕБ-систем і БПЛА для підрозділу і поточних потреб військовослужбовців. Тож підтримаємо наші ЗСУ через такі прекрасні і просвітницькі можливості!
Автор: Ольга НікітінаВсі новини на одному каналі в Google News Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook