Новини
Культура

Виставка, присвячена давньому єврейському цвинтарю Сатанова, відкрилася у Хмельницькому

У Хмельницькому обласному науково-методичному центрі культури і мистецтва презентували виставку “Кам’яне мереживо давніх мацев”. Це серія світлин, на яких зображені мацеви – надгробки середини XVII початку XIX століть, авторства городоччанина, краєзнавця, дослідника, журналіста Дмитра Полюховича. Раніше виставка вже побувала у Дніпрі, Києві та Одесі.

Не один рік дослідники витратили, аби вивчити мацеви Поділля. Роботи провели на єврейських кладовищах Сатанова, Городка, у селах Кузьмин та Купин. На основі досліджень з’явилась експозиція “Кам’яне мереживо давніх мацев”.

Експозиція стала першим етапом проєкту «Могили предків». Започаткували його на Городоччині спільно із громадською організацією “Україна Інкогніта”. У рамках ініціативи дослідили старовинні могили українців, євреїв та поляків.

Ось тут на поділі, зокрема на Городоччині, утворилась така своя неповторна самобутня культура, яку потрібно вивчати зараз і досліджувати, тому що найкраще збереглися на Городоччині саме єврейські кладовища, далі польські – в трохи гіршому стані і в найгіршому – саме українські православні цвинтарі, більшість яких було знищено за радянських часів, – коментує начальник відділу культури, національностей, релігій та туризму Городоцької міської ради Олег Федоров.

Кожен символ мацеви має своє значення та розповідає про людину, якої уже немає серед живих. Матеріал використовували природний – пісковик або вапняк. Мацеви Поділля відрізняються тим, що на них можна зустріти українські орнаменти.

Фото: Україна Інкогніта

Оскільки в іудаїзмі заборонено на надмогильних пам’ятниках зображати людей, стародавні майстри вдавалися до такої езопової мови – мови символів. Дуже часто це якісь звірята. Лев, наприклад, символізує єврейський народ, – розповідає працівниця Хмельницького БФ “Хесед Бешт” Галина Скрипник”.

Фото: Україна Інкогніта

На виставці у центрі культури та мистецтва представлено 39 плакатів із зображенням мацев та коротким описом значення візерунків.

Фото: ХОХМ

Ми говоримо: де є пам’ять, там не треба слів. Це є люди, поховані на території Хмельницької області. У нас близько 58 таких захоронень, де є мацеви. Це витвори мистецтва, тому що кожна людина, яка жила тут, на Поділлі, щось означала, вона розбудовувала цей край і родичі робили такі різьблення по каменю, – зазначив директор Хмельницького БФ “Хесед Бешт” Ігор Ратушний.

Виставка у Хмельницькому триватиме до 1 жовтня. Вхід вільний.

Детальніше в сюжеті каналу Перший Подільський

Автор: Тетяна Новак

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook