Новини
Інфраструктура

Станція очистки фільтрату запрацювала на полігоні побутових відходів у Хмельницькому

Сучасна система очищення фільтрату запрацювала на Хмельницькому полігоні твердих побутових відходів. Проєкт реалізували в обласному центрі завдяки грантовим коштам ЄС та кредиту ЄБРР. Роботи виконували підрядники з Литви та Австрії. За словами влади, нова станція дозволить суттєво зменшити екологічний вплив на довкілля.

Станція очищення фільтрату – це спеціальні очисні споруди, які дозволяють перетворювати шкідливі стоки сміттєзвалища на воду, що відповідає екологічним нормам.

Фільтрат для нас був завжди дуже болючою проблемою. Сміттєзвалище в нас доволі старе, фільтрат потрапляв у грунтові води та часто у навколишні водойми. Тепер з нього ми будемо отримувати технічну воду, яку забиратиме “Хмельницькводоканал” і використовуватиме на різні потреби. Це технічна вода, якою можна користуватися, зокрема, для поливу, для миття тощо, – прокоментував Хмельницький міський голова Олександр Симчишин.

Реалізація проєкту стала можливою завдяки міжнародній підтримці. У вересні 2023 року було підписано угоду з консорціумом компанії з Литви та Австрії. У червні 2024 року розпочались фактичні роботи: облаштування резервуарів, підготовка майданчика, прокладання комунікацій.

Як працює система нині, розповіли під час презентації станції очистки фільтрату фахівці.

Вздовж дороги облаштовані колодязі, в яких збирається фільтрат, що тече з тіла полігону, та накопичується у резервуарі. Цей фільтрат ми перекачуємо в першу бочку, змішуємо зі спеціальними хімічними елементами, після чого вода перекачується у другий контейнер, де проходить через спеціальні мембрани і стає чистою. Такі технології використовуються і в космосі, і в підводних човнах, – розповів керівник проєкту, представник консорціуму компаній з Литви та Австрії “UAB Arionex LT” and “Rotreat Abwasserreinigung” GmbH Ірмантас Сідлаускас.

75% рідини можна використовувати надалі. Решту повертатимуть на полігон як концентрат.

Очисні споруди вже пройшли тестування. Якість очищеної води підтвердили лабораторні дослідження як в Україні, так і в Європі. Це означає, що відтепер полігон матиме значно менший вплив на довкілля.

Фінансується проєкт за грантові кошти від інвестиційної платформи суспільства ЄС та кредиту Європейського банку реконструкції та розвитку.

Загальна вартість – 2,4 мільйона євро, з них 800 тисяч євро – це грант, решта – 1,7 мільйона – кредит, – озвучив цифри проєкту Хмельницький міський голова.

Автор: Тетяна Новак

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook