Вистава для дорослих у закладі для дітей: що показали у ляльковому театрі з нагоди відкриття

Вистава для дорослих у закладі для дітей: що показали у ляльковому театрі з нагоди відкриття 21 Березня 2025 657
Культура

Гортаючи старі підшивки, цікаво було зануритися в дитинство на кілька хвилин та спробувати згадати емоції, вперше отримані від дотику до мистецтва. Навіть якщо тобі на той момент було років 5-6. Саме в такому віці я вперше потрапила у ляльковий театр, що, так співпало, був за два кроки від мого дитячого садка. Що там показували, я, чесно, не пам’ятаю. Чи то “Козу-Дерезу”, чи то “Колобок”, чи може навіть Червону Шапочку”. А от те, що в дитячому ляльковому театрі, виявляється, кілька десятиліть тому показували вистави для дорослих, стало відкриттям.

А особливо цікаво те, яку саме виставу першою показали з нагоди переїзду лялькового театру у нове, стаціонарне приміщення. Бо театр, заснований у 1970-му, протягом 4 років містився у двох кімнатах обласної філармонії. І на той момент це була не та філармонія, яку знають хмельничани зараз, а та, що розмістилася в приміщенні колишнього кінотеатру «Оаза» по вул. Котовського (зараз це вулиця Проскурівського підпілля). Багато років хмельничани знали це приміщення як моно-театр “КУТ”, але вже й його там немає.

І лише у березні 1974-го ляльковий театр нарешті перебрався на власну територію, де діяв півтора десятиліття, аж поки у 1989-му не переїхав у приміщення колишнього Палацу піонерів, що, своєю чергою, перемістився у новозбудоване приміщення на Прибузькій, де існує донині, щоправда, вже з новою назвою – Палац творчості дітей та юнацтва.

Темі переїзду лялькового театру у нове приміщення у газеті “Радянське Поділля” присвячена досить невеличка публікація під назвою “І новосілля, і прем’єра”. Тож що це була за прем’єра? А це була не більше, не менше “Божественна комедія” за п’єсою радянського письменника, драматурга, сценариста, прозаїка та актора Ісидора Штока. Опустимо тут розмірковування на тему, як взагалі у розквіт епохи побудови комунізму та тотального сповідання атеїзму (принаймні, публічного) могла з’явитися і така п’єса, і така постановка у, не будемо лукавити, такому провінційному місті, як Хмельницький. Можливо, зіграв роль той факт, що роком раніше було екранізовано (на замовлення Держтелерадіо СРСР, між іншим) виставу “Божественна комедія”, поставлена ще у 1961 році (що взагалі фантастично) у театрі ляльок Сергія Образцова.

До слова, якщо вірити Вікіпедії, першою виставою, яку показали дітям у новому ляльковому театрі, була постановка за поемою С. Неріс «Егле – королева вужів». Але про це у “Радянському Поділлі” не написали, тож доводиться вірити на слово.

«Божественна комедія» – казка для дорослих. Цією комедією Хмельницький театр ляльок, що днями оселився у спеціально призначеному для нього приміщенні, розпочав вечірні спектаклі для дорослих, – так починається замітка у газеті про дорослу прем’єру у дитячому театрі.

Головний режисер театру Заслужений артист УРСР Сергій Єфремов (він же засновник театру) поставив «Божественну комедію» цікаво і по-своєму, пише у замітці авторка О. Ленська. Шкода, що аналіз прем’єрної вистави досить стислий, а фото і зовсім немає. Тож можна лише здогадуватися, що показували дорослим хмельничанам у ляльковому театрі.

Цікаво, до речі, скільки було глядачів на прем’єрі. Можна лише припустити, що чимало. Можливо, навіть, що й аншлаг був, адже той ляльковий театр був досить камерним, на відміну від того, що є зараз. По-перше, назва вистави заманлива, по-друге, як таких розваг у місті навряд чи було багато, це ж вам не ера інтернету, самокатів, дискотек та посиденьок у кафе, як тепер.

Якщо раптом ви не бачили «Божественну комедію», то стисло це про «шість днів Творця, який прокинувся від сонної нудьги і разом з Ангелом вельми позитивним та Ангелом не вельми позитивним поринув у гарячку творчості». Результат цієї творчості всі ми знаємо – ми в цьому живемо.

А якщо дуже хочеться дізнатися, про що ж вона – «Божественна комедія», яку показали пізнього вечора у ляльковому театрі у Хмельницькому, можна переглянути у запису фільму-вистави. Звісно, не хмельницького театру, а театру Образцова.

Чому саме цю тему ми обрали сьогодні для нашої рубрики “Гортаючи старі підшивки”? Тому що сьогодні – День лялькаря, професійне свято працівників лялькових театрів.

У Хмельницькому академічному обласному театрі ляльок “Дивень” привітали всіх дотичних до свята. Ми своєю чергою приєднуємося до вітань.

А ви коли востаннє були в ляльковому театрі? Які враження? Пишіть нам в коментарях.

Матеріал підготовлено за сприяння Державного архіву Хмельницької області, який люб’язно надає нам можливість досліджувати старі підшивки.

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Міф про Ярила та інформаційне асорті: як писали про Великдень у хмельницьких газетах  20 років тому 19 Квітня 2025 632 Міф про Ярила та інформаційне асорті: як писали ...
Ми погортали підшивки старих газет, і що ми там знайшли? Можна сказати, що п...
Експериментальна, зігріваюча та захоплююча фотовиставка відкрилася у Хмельницькому 19 Квітня 2025 728 Експериментальна, зігріваюча та захоплююча фотов...
Ці тільки кілька особистих вражень від цієї пречудової експозиції. Кожен з в...
Письменниця з Хмельницького розповіла про переїзд до Туреччини та свою дебютну книгу 18 Квітня 2025 2 124 Письменниця з Хмельницького розповіла про переїз...
Олена Демір – письменниця, яка народилась в Хмельницькому і вже багато років...
Хмельницькі театрали взяли участь у Міжнародному фестивалі українського театру 17 Квітня 2025 436 Хмельницькі театрали взяли участь у Міжнародному...
З виставою, майстер-класом та створенням читки твору Миколи Куліша "Мина Маз...
Свято свободи, весни та маци: як зустріли Песах євреї Поділля 14 Квітня 2025 785 Свято свободи, весни та маци: як зустріли Песах ...
Цього року всі юдеї світу святкують Песах вже 3337 раз 15 нісана – у 2025 ро...
Красиві новобудови Хмельницького: колись і тепер (ФОТО) 12 Квітня 2025 2 479 Красиві новобудови Хмельницького: колись і тепер...
Увагу нашу привернула, як ви вже зрозуміли, публікація під назвою "Нова адре...
«Традицію. Творчість. Натхнення» зі смаком Буковини подарували подолянам 10 Квітня 2025 575 «Традицію. Творчість. Натхнення» зі смаком Буков...
Різнобарв’я творчості талановитого студентства Вижницького фахового коледжу ...
У Хмельницькому презентували літературно-публіцистичну збірку «Штетл» 09 Квітня 2025 442 У Хмельницькому презентували літературно-публіци...
З 2000 року Хмельницький благодійний фонд «Хесед Бешт» в рамках культурно-пр...
Дивитись все Дивитись все