Нові сенси та емоції давніх єврейських майс представили у театрі в Хмельницькому

Нові сенси та емоції давніх єврейських майс представили у театрі в Хмельницькому 30 Травня 2025 652
Культура

Напередодні залу обласного академічного театру ім. М. Старицького осяяла широтою емоцій та підсумкового буйства думок трагікомедія за твором всесвітньовідомого письменника Шолома Алейхема – «Тев’є-молочар».

Хмельничани мають нагоду й задоволення дивитися це втілення культового витвору в авторському обрамленні знаного шанувальниками театру режисера Дмитра Гусакова вже понад шість років. Чи набула за цей час постанова змін і чи наблизилась вона ментально до умов сучасності за ці роки – визначали під час перегляду наші кореспонденти.

Будемо відверті, всі матеріали, пов’язані з єврейською темою, опубліковані, зокрема, на сторінках сайту Поділля NEWS, час від часу відхоплюють низку коментарів-обурень і відвертих грубощів через незнання власне історії рідного краю і цієї землі в контексті сусідства і культурного обміну. Тож для кого і чому зі сцени Хмельницького обласного музично-драматичного театру ім. Старицького звучать слова з Тори і яку цінність несуть у світ – далі у матеріалі.

Як зауважує режисер вистави, Дмитро Гусаков, хмельницький «Тев’є» (*так поміж артцарини називають цю виставу) готувався до виходу ще до періоду ковіду, і сьогодні багато з цитат твору чуються і, головне, відчуваються зовсім по-іншому. Так, зазначає режисер, він сам переслуховує деякі монологи і діалоги, адже в умовах війни вони більш ніж відгукуються глядачу, ба, навіть творцю постанови. Так, до прикладу, фраза одного з героїв вистави – Менделя: «Люди не хочуть страхуватися, адже не вірять, що може бути гірше, ніж тепер…» – в контексті сьогодення викликає особливе чуття:

Це одна з найулюбленіших вистав нашої акторської спільноти, адже вона про вічне. Мені здається, що головний секрет вподобання цієї вистави різними людьми, представниками різних національних груп – бо просто на прикладі єврейської родини говорять про людське. І тут не важлива, по суті, яка родини – вистава торкається кожної душі. Адже вона про те, як людина втрачає, бо першу половину життя ми набуваємо: кохання, дітей, дім, друзів, кар’єру, а потім доходимо до якось піку і з нього рухаємось вниз, втрачаємо… Ці втрати переживає і наш герой – дочки, дружина, дім. Тож мені здається – це про те, що життя в самій своїй основі – трагічна штука. І навчитися жити весело, жити з гумором, жити, дивлячись на це життя крізь призму якогось сміху – це дійсно мистецтво, філософське. Навіть наш головний герой, переживши всі ці трагедії, наприкінці каже: «Ну як з вами можна мовчати?!» – бо він продовжує жити це життя, набуваючи нових сил. Цей образ не дарма відображає всю суть народу, який проживши і пропустивши крізь себе стільки, зберіг як цінність гумор попри усе. Це п’єса про вміння жити і приймати життя таким, як є. Ці тексти про втрату землі, про цінності, про нас сьогоднішніх, тому вони такі близькі!

Якщо вам пощастило читати цей твір у школі, й у ті юні роки зрозуміти його суть – ми вам відверто заздримо. Адже розуміння цінності життя, його крихкості і критичної необхідності людяності поруч у важкі часи часом приходить до нас пізно або ж ніколи.

Так, погодимося з класиками літературознавства, що образи вправно описані Алейхемом – і про народ, і про трагедію індивідуума також. Але де тут про Україну? – можете спитати ви. І ми відповімо.

Всі дії твору «Тев’є-молочник» відбуваються тут, на нашій землі, яка стала материзною для багатьох народів. Тут, як каже про себе Тев’є, будучи українським євреєм юдейського віросповідання, він будує своє життя, варить і продає сир і молоко своїм односельцям, живе простими радощами родини і маленького щастя у дітях. Саме на цій землі, радіючи одруженню старшої дочки, він вперше зустрічає жах погрому, в нерозумінні і відчаї звертаючись до свого Б-га: «Погром, а це Тобі навіщо? Така новина в такий день. Розумію, що ми обраний народ… але, Боже, інколи вибирай когось іншого…». Скільки таких молитов були виголошено у прозорість небес та скільки ще на цій землі буде таких слів? Хіба ж, коли у твій дім вривається ворог і намагається відібрати твою землю, твою пам’ять, могили батьків і родинне дерево – ми не запитуємо за що це нам?

Цінності, які абсолютно прийнятні і знайомі українцям та євреям – діти і родини – святий Грааль оберегу, запорука майбутнього, найвища нагорода й втіха. За їх щастя і добробут ці два народи віддають останнє.

Хіба ж не про підтримку і братерство пише Шолом у своїх творах, вистражданих на цих теренах, де від червоного терору страждали, сиротіли і вмирали і українці, і євреї, цитуючи Тору: «Горе, поділене з кимось, –  половина горя».

Образ матері, дружини Тев’є – Голди, яка до останнього подиху у піклуванні та думці про нащадків, блискучо втілений заслуженою артисткою України Ларисою Курмановою – викликає катарсис, сльози і захват прожиттям історії тут і зараз, на твоїх очах. Що цікаво, саме ця пара – пані Лариса Курманова, як Голда та Тев’є – заслужений  артист  України Микола Валівоць, грали цю виставу і цих героїв понад 20 років тому, ще молодими. І ось настав час через досвід, роки і витримані емоції представити на розсуд публіки новий рівень проникнення.

Так. Не відзначити пана Миколу, його повнокровність у цій ролі неможливо. Він проживає долі за кожну доньку, кожну больову точку являє глядачу у найяскравішому проявлені, тому це так чіпляє і не відпускає навіть після завершення вистави.

«Як серце переповнене, — то й з очей тече», – цитата з вистави, цитата з П’ятикнижжя, яка точно відображає стан, в якому тебе тримає постановка. Сльозами через очі виходить весь біль останніх 11 років, останніх 111 й 5000 років, якщо ти – український єврей. Бо цей біль живе у пам’яті поколінь, твоїх дідів, які з кров’ю передавали тобі досвіт життя, історії його тріумфу повз нищення, геноциди і зло, яка чатували у кожному покоління над колискою майбутнього. І ти плачеш, мовчки волаєш за них усіх, тих, хто не дожили, тих, кого вигнали законом про межу осілості, тих кого забрав Голодомор, замордував табір Сандармох,  кого спалив вогонь Голокосту, кого замучив z-«визволитель»… Бо всі вони тут – на сцені, в межах сімейного дерева декорації, яке не знищити і не зрубати, поки ми пам’ятаємо. Ми народжуємся в Цейтл і Соломії, а помираємо на руках Тев’є і Тараса, але продовжуємо жити в очах нової Голди й Софії.

«Найкращим монументом для мене буде, якщо люди читатимуть мої твори…» – написав у 1915 році у своєму заповіті, як прохання не ставити йому монументів, сам Шолом Алейхем. Тож, ходіть у театр, читайте книги і пишіть свою історію добром і милосердям!

Більше фото з вистави – за посиланням

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Переможців конкурсу естрадної пісні ім. М. Мозгового визначили у Хмельницькому 16 Червня 2025 459 Переможців конкурсу естрадної пісні ім. М. Мозго...
Учора, 15 червня, відбувся Всеукраїнський конкурс української естрадної пісн...
У Хмельницькому стартували арттерапевтичні заняття для ветеранів війни 16 Червня 2025 353 У Хмельницькому стартували арттерапевтичні занят...
Виставу за участі ветеранів у серпні-вересні поставить головний режисер теат...
Хмельницький театр співпрацюватиме зі столичним вишем імені Карпенка-Карого 16 Червня 2025 342 Хмельницький театр співпрацюватиме зі столичним ...
Хмельницький обласний академічний музично-драматичний театр імені М. Стариць...
Пасажири проти перевізників: чому хмельничани роками незадоволені приватним транспортом у місті 15 Червня 2025 1 746 Пасажири проти перевізників: чому хмельничани ро...
Протистояння перевізників та пасажирів у Хмельницькому – старе як світ. Напе...
На Хмельниччині влада сприятиме підтримці Самчиківського розпису 12 Червня 2025 351 На Хмельниччині влада сприятиме підтримці Самчик...
Обласна військова адміністрація планує посилити підтримку ініціатив, спрямов...
Хмельницькі фольклористки реабілітують військових народним мистецтвом 08 Червня 2025 454 Хмельницькі фольклористки реабілітують військови...
Наприкінці тижня мистецька громада в складі представників ГО «Відродження тр...
Хмельницькі художники представлять свої твори у французькому Нанті 08 Червня 2025 522 Хмельницькі художники представлять свої твори у ...
Твори двох хмельницьких художників стануть частиною експозиції Другого Салон...
«День подяки журналістам»: свято медійників через призму десятиліть – що змінилося? 06 Червня 2025 478 «День подяки журналістам»: свято медійників чере...
Напевно, День журналіста – єдиний день в році, коли медійників ніхто не свар...
Дивитись все Дивитись все