О 9:00 Хмельницький завмирає на хвилину. Для когось це – частина розпорядку, для когось – тиша, що ріже душу. Але для всієї України – це хвилина пам’яті, хвилина правди, хвилина шани тим, хто віддав своє життя за свободу і незалежність держави.
Наразі на сайті Хмельницької міської ради – 664 історії Героїв, наших земляків, які загинули за Україну.
Відповідно до Указу Президента України від 16 березня 2022 року, щоденна хвилина мовчання стала обов’язковим виявом поваги до полеглих захисників та захисниць. Це не просто формальність. Це – частина нашої культури, нашої відповідальності і нашої спільної пам’яті.
У Хмельницькому державні установи та багато приватних підприємств намагаються дотримуватись цієї традиції. Однак справжнє серце хвилини мовчання — на вулицях. Саме там, серед буденних маршрутів і метушні, з’явилися локації, де активісти виходять із прапорами, символічними табличками й простими, але сильними словами: «Зупинись», «Вшануй», «Пам’ятай Героїв».
Після певного затишшя у 2022–2024 роках, коли такі акції проводилися здебільшого в пам’ятні дати, у 2025-му хвилина мовчання у Хмельницькому відродилася з новою силою. Поштовхом стала ініціатива громадської організації «Захист – об’єднання волонтерів», яка 22 січня, у День Соборності України, разом із працівниками Ветеранського простору Хмельницької міської ради почала щоп’ятниці виходити на перехрестя вулиць Кам’янецької та Героїв Маріуполя. Там активісти на хвилину зупиняють рух транспорту. У руках — саморобні таблички.


«Коли люди бачать приклад — вони приєднуються», — кажуть організатори.
І це правда. До акції долучився Молодіжний центр. Завдяки озвученню хронометра увага пішоходів і водіїв фокусується ще більше — зупиняються, мовчать, схиляють голови.
Щосереди біля ТЦ «Дитячий світ» на хвилину збираються студенти й небайдужі хмельничани. Ініціатива належить Мілі Панчосі — коханій загиблого воїна.



Щодня на різних перехрестях міста з’являються нові осередки: на Бандери і проспекті Миру біля магазину «Транзит», на Зарічанській і Свободи біля магазину «Думка», на Подільській біля бібліотеки.
Нещодавно з’явилась нова локація: активістки організацій «Центр психологічної підтримки «Стаб ++», «Терниста дорога», «Обʼєднання Родин Полеглих Героїв “Незламні» у будні виходять на перехрестя вулиць Прибузька та Кам’янецька. Люди зупиняються — попри спеку, поспіх чи шум вулиці.


Активісти створили телеграм-спільноту «Хмельницький. Вшануй. 9:00», де координують свої дії. А на громадському транспорті з’явилися наліпки: «9:00. Вшануй пам’ять загиблих. Зупинись». Усе це — знаки нової культури пам’яті, яка народжується на очах.


Наразі в Україні навіть втілюють технічну ідею — через мобільний додаток «Повітряна тривога» встановлювати сигнал о 9:00 як нагадування про хвилину мовчання.
«І в цій новій хвилинній традиції звучить найважливіше — людяність. Коли організовуються нові локації, з’являється відчуття взаємної підтримки та небайдужості», – наголошують хмельницькі активісти.
Всі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook
Читати інші новини







