Збереження культурних джерел державотворення обговорили на Хмельниччині

Збереження культурних джерел державотворення обговорили на Хмельниччині 16 Липня 2025 208
Офіційно

До Дня Української Державності у Хмельницькому за ініціативи голови Хмельницької обласної ради Віолети Лабазюк відбулася міжрегіональна суспільно-наукова платформа «Хрещення. Становлення. Перемога».

Захід організували Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова та Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтва в рамках Меморандумів про співпрацю між областями України – документів, що об’єднують регіони у спільному баченні національного відродження, збереження традицій та посилення горизонтальних зв’язків між громадами.

Гостинна Хмельниччина мала за честь зустрічати делегації з Сумської, Волинської, Закарпатської, Рівненської, Тернопільської та Чернівецької областей.

Цьогорічна IV платформа що була присвячена культурі як основі державотворення та ідентичності, об’єднала партнерів обласної ради з шести регіонів України, а також духовенство, освітян, депутатів, громадських діячів, представників обласних комунальних закладів освіти та культури.

До заходу долучилися заступники голови обласної ради Володимир Гончарук та Валентин Соколюк.

Розпочався він з благословення Архімандрита Даниїла Тарнавського, військового капелана 19-ї ракетної бригади «Свята Варвара» Православної церкви України, молитви за нашу державу, її захисників, перемогу та мир.

Документальний фільм «Культура – серце державності» розповів учасникам зібрання про спадок та історію державотворення нашої держави, її культурні надбання.

Традиційно у День Української Державності Хмельниччина радо зустрічає своїх партнерів з інших регіонів нашої держави, – зазначила голова обласної ради Віолета Лабазюк під час вітального слова. – На культурно-мистецькій платформі разом будемо аналізувати історію державотворення нашої країни, говорити про збереження її культурної спадщини та збереження національної ідентичності, а також обмінюватися цікавим досвідом та реалізованими креативними проєктами з розвитку та популяризації безцінного надбання – культурної матеріальної і нематеріальної спадщини».

Також до учасників платформи з вітальним словом звернулися заступник голови Чернівецької обласної ради Михайло Павлюк та заступник директора – начальник управління культури, мистецтва і фінансового забезпечення Закарпатської обласної державної адміністрації Галина Ломпарт.

Учасникам міжрегіональної платформи презентували виданий за підтримки Хмельницької обласної ради ілюстрований альманах з гастрономічної культури «Поділля має свій смак!». Вікторія Церклевич – науковиця, викладачка, публіцистка, наукова консультантка ресторанів локальної їжі та автентичної кухні, кандидат педагогічних наук, позаштатна наукова співробітниця Інституту Адама Міцкевича (м.Варшава, Республіка Польща) розповіла присутнім про унікальність видання, в якому поєдналися смак традицій та сучасний погляд.

Сьогодні ми відзначаємо День Української Державності, вшановуємо пам’ять київського князя Володимира Великого. Україна має тисячолітню історію, традиції, мову, символи, яку наразі захищають наші захисники і захисниці. Ми є учасниками важливих історичних процесів – ми будуємо, відновлюємо, зберігаємо нашу ідентичність. Вірю, що наші зусилля, віра і мрія про довгоочікувану перемогу додасть нам сил вибороти незалежність України, – зазначила Віолета Лабазюк.

Голова обласної ради подякувала колективам культурно-мистецьких закладів за роботу та відданість своїй справі, всім учасникам – цікавого обміну досвідом.

Під час суспільно-наукової платформи її учасники обговорили сучасні підходи до збереження й переосмислення спадщини: від цифровізації пам’яток і інтерактивних форм популяризації до креативних рішень у музейній справі, збереження нематеріальної культурної спадщини, просвітницьких проєктів і партнерств із громадами. Окрему увагу приділили успішним кейсам взаємодії закладів культури з органами влади, використанню інноваційних методик, роботі з грантовими програмами та створенню нових моделей залучення молоді до вивчення та збереження культурного коду регіонів.

Під час панельної дискусії «Культурна спадщина», модератором якої був перший заступник голови обласної ради Володимир Гончарук, виступили кандидат історичних наук, завідувач науково-експозиційного відділу Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника Сергій Калуцький та представники музейних установ Рівненщини та Тернопільщини: заступник генерального директора Національного заповідника “Замки Тернопілля” Тетяна Думська, ветеран війни, директор Культурно-археологічного центру “Пересопниця” Рівненської обласної ради Іван Солодуха та директорка Рівненського обласного краєзнавчого музею Алла Жижкевич.

У своїх презентаціях вони акцентували на збереженні джерел української державності та культурної спадщини, діяльності музеїв як допоміжного засобу реабілітації для ветеранів.

Директорка Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва Майя Онищук виступила модераторкою панельної дискусії «Нематеріальна культурна спадщина», під час якої представники сфери культури та експерти Буковини, Волині Закарпаття, Рівненщини та Сумщини зосередилися на нематеріальній культурній спадщині як ресурсу для розвитку територій, реалізації культурно-мистецьких проєктів у співпраці з громадами та громадськими організаціями з метою сталого розвитку громад.

Також приділили увагу народним традиціям, як інструменту памʼяті, та дослідженням нематеріальної культурної спадщини як оберегу національної ідентичності. З презентаціями виступили: директор Буковинського центру культури і мистецтва, член експертної ради з питань НКС Міністерства культури і інформаційної політики України, заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк, заступниця директора з основної діяльності Сумського обласного науково-методичного центру культури і мистецтв Людмила Гураль, директорка обласного організаційно-методичного центру культури, заслужена працівниця культури України Галина Дрогальчук, директорка Рівненського обласного центру народної творчості, письменниця Ірина Рачковська та в.о. директора Волинського обласного науково-методичного центру культури Любов Рожнова.

Підсумовуючи, голова обласної ради Віолета Лабазюк подякувала виступаючим за чудові презентації про культурні надбання своїх регіонів і наголосила:

«Наше завдання – берегти, відновлювати втрачене, передавати традиції дітям і цінувати те, що залишилося нам у спадок».

Четверта суспільно-наукова платформа «Хрещення. Становлення. Перемога» стала основою для розширення співробітництва у сфері культури між регіонами, збереження культурної та духовної пам’яті, розвитку національних традицій.

Завершився захід «Молитвою за Україну» у виконанні чоловічого квінтету Хмельницької обласної філармонії та спільним фото учасників платформи.

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Земельну ділянку з водоймою на Хмельниччині повернули у власність держави 16 Липня 2025 430 Земельну ділянку з водоймою на Хмельниччині пове...
За позовом Окружної прокуратури міста Хмельницького у власність держави пове...
Шість центрів психічного здоров’я функціонують на Хмельниччині 15 Липня 2025 483 Шість центрів психічного здоров’я функціонують н...
У Києві відбувся захід, присвячений розбудові мережі Центрів психічного здор...
Два позашляховики з Хмельниччини поповнили автопарк українських захисників 15 Липня 2025 485 Два позашляховики з Хмельниччини поповнили автоп...
Начальник Хмельницької ОВА Сергій Тюрін повідомив про передачу двох автомобі...
Річницю з дня створення відзначає 3-тя окрема танкова Залізна бригада з Хмельниччини 14 Липня 2025 472 Річницю з дня створення відзначає 3-тя окрема та...
Цими днями на Хмельниччині відзначає чергову річницю від дня створення 3-тя ...
Питання застосування пестицидів та агрохімікатів у сільському господарстві обговорили у Хмельницькій ОВА 14 Липня 2025 467 Питання застосування пестицидів та агрохімікатів...
Чергове засідання регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу» відбулося...
Суд виніс вирок водієві, який збив на смерть трьох жінок на зупинці у Хмельницькому 14 Липня 2025 771 Суд виніс вирок водієві, який збив на смерть трь...
Хмельницький міськрайонний суд завершив розгляд матеріалів кримінального про...
На Хмельниччині сили ППО знищили 9 повітряних цілей: які наслідки 12 Липня 2025 2 139 На Хмельниччині сили ППО знищили 9 повітряних ці...
Повітряна тривога на початку доби 12 липня на Хмельниччині тривала 4 години....
Призначено нового керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького 11 Липня 2025 9 485 Призначено нового керівника Окружної прокуратури...
Відповідно до наказу Генерального прокурора, керівником Окружної прокуратури...
Дивитись все Дивитись все