Щасливий той, хто жодного разу не відчув, що таке ниркова колька! Проте ризик розвитку сечокам’яної хворобу серед дорослого населення досить високий. Про причини виникнення цієї хвороби і профілактику поговоримо з головою Асоціації урологів Хмельницької області, заслуженим лікарем України, д.м.н. Олексієм Підмурняком.
Пане Олексію, якою є причина захворювання на сечокам’яну хворобу?
Вчені відносять цей недуг до хвороб цивілізації. І небезпідставно – захворюваність на сечокам’яну хворобу (СКХ) в індустріально розвинутих країнах дедалі зростає. У країнах Європи цю хворобу діагностують у 5-9 % населення, у Канаді – 12 %, США – 13-15%. Проте у країнах Східної півкулі цей показник складає лише 1-5 %. Тут можна припустити, що причина такої різниці полягає у рівні життя, дієтичних уподобаннях, культових обмеженнях, зрештою, кліматичних чинниках.
Але на цьому тлі дивним виглядає рівень захворюваності у таких багатих країнах Азії як Саудівська Аравія та Об’єднані Арабські Емірати. Саме тут найвищий у світі показник захворюваності на СКХ. Він сягає 20 відстотків! Що це, як не пряме підтвердження того, що СКХ є хворобою цивілізації, наслідком надмірного споживання тваринного білка та висококалорійних продуктів. А саме в ОАЕ їх споживання на 50 % більше, ніж у Європі.
А яка картина складається в Україні?
Звичайно, Україна – не Об’єднані Емірати, нам до їх рівня споживання дуже далеко, проте і у нас справи щодалі погіршуються, а статистика стає тривожною. Якщо у 2002 році зі 100 тисяч населення у 123 осіб вперше діагностували СКХ, то уже минулого року – у 174. Ріст відчутний: понад 50 осіб! У Хмельницькій області в 2011 році було зареєстровано 8479 хворих на камені нирок і сечоводів, а у 2015 році – уже 9006 пацієнтів.
Хворих на СКХ стає більше. А хто хворіє? Чи залежить це від статі чи віку людини?Звичайно, найбільше хвилює те, що кількість хворих на СКХ постійно зростає, і пацієнтами все частіше стають люди працездатного віку. Жінок серед них 52 %. А от жінки віком 55 років і старше хворіють у півтора рази рідше. Серед чоловіків цей показник ще більш разючий: хворих на СКХ серед чоловіків працездатного віку в 3,7 рази більше, ніж серед пацієнтів-пенсіонерів.
У чому, на Вашу думку, причина такої ситуації?
Це не випадково. За останні десятиліття змінився наш рівень споживання, доступнішими стали висококалорійні продукти, дещо змінився їх вміст і склад, насиченість нітратами, іншими не менш «корисними» інгредієнтами.
Саме тому сьогодні дослідники так прискіпливо вивчають основні мінералогічні типи сечових каменів. Результати цих досліджень свідчать, що найчастіше у нирках утворюються камені, що містять солі кальцію (оксалати, фосфати). І тут знову чоловіки попереду. Саме серед них 62 % пацієнтів мають такий діагноз. Тому з високою долею ймовірності можна стверджувати, що захворюваність на СКХ пов’язана зі зміною структури харчування населення за останні десятиліття.
Будь-яка хвороба потребує лікування, а СКХ – і поготів. Пане Олексію, а наскільки великою є небезпека рецидиву цієї хвороби ?
Досить часто можна чути від пацієнтів, мовляв, прооперували, позбавили каменів – можна продовжувати той самий спосіб життя, що й раніше. Тому хочу одразу застерегти – однією з особливостей цього підступного захворювання є висока частота рецидивів. Ось цифри: уже через рік близько 10 % прооперованих мають рецидив, через 5 років – 50 %, через 20 років повторне захворювання спостерігається більш як у 75 % колишніх пацієнтів. Це узагальнена світова статистика…
То що робити, аби не захворіти знову?
Проведення специфічної метафілактики знижує ризик рецидивів в рази. Сподіваюся, що, прочитавши цю статтю, читачі прислухаються до моїх рекомендацій і до тривожних сигналів, що подає їм їхній організм.
Отже, щоб запобігти повторному утворенню каменів у нирках, основну увагу слід приділити нормалізації звичок харчування і способу життя. Збільшити кількість випитої рідини до 2,5-3,0 л / добу. Кількість сечі має бути в межах 2,0-2,5 л /добу, її питома вага – менше 1010. Вказаних рекомендацій слід дотримуватися, наприклад, протягом першого тижня кожного місяця. Рекомендовано збалансоване харчування, багате овочами та клітковиною, добове споживання кальцію 1-1,2 г /добу, обмеження вживання солі до 4-5 г /добу та тваринного білка до 80-100 г/добу. Також слід зберігати адекватну фізичну активність і збалансувати надмірну втрату рідини.
Конкретні рекомендації щодо профілактики рецидивів сечокам’яної хвороби залежать здебільшого він мінералогічного складу каменя.
Дякую, пане Олексію, за цю корисну і важливу інформацію. Наступнолго разу ми більш докладно поговоримо про профілактику захворювання на СКХ.
Бажаю усім вашим читачам міцного здоров’я!
Читати інші новини







