Інфекції сечостатевих шляхів: види, симптоми, лікування
Інфекції сечостатевих шляхів – це запальні захворювання органів сечовидільної системи, тісно пов’язаної зі статевою, які спричинені інфекційними агентами, зазвичай, бактеріями. Це широко поширена група захворювань. Через особливості будови сечостатевих шляхів у жінок вони розвиваються в 50 разів частіше, ніж у чоловіків.
Види інфекцій сечостатевих шляхів
Інфекції сечостатевих шляхів бувають:
- висхідними – коли вхідними воротами є статеві органи та уретра, тоді запалення підіймається вгору;
- спадними – коли інфекція з осередку в організмі поширюється на сечостатеві шляхи.
У 95% випадків запалення викликає висхідна інфекція.
Залежно від відділу сечостатевої системи, враженого інфекційним запаленням, це: уретрит, цистит, пієлонефрит, простатит.
У жінок частіше зустрічається цистит і пієлонефрит, у чоловіків — уретрит і простатит. Крім того, існує така форма, як безсимптомна бактеріурія, коли в сечі виявляються бактерії, але будь-які симптоми відсутні.
За перебігом інфекції сечостатевих шляхів хвороба може бути гострою та хронічною.
Які інфекційні агенти викликають запалення
Найчастішою причиною запалення є кишкова паличка (E. Coli). Це умовно-патогенна бактерія, яка зазвичай запалення не спричиняє. Але якщо знижується загальний або місцевий імунітет, а також при деяких анатомічних дефектах вразливість сечостатевих шляхів підвищується.
Іншими агентами є Klebsiella, Proteus mirabilis, Pseudomonas aeruginosa, E. Faecalis, Staphylococcus saprophyticus, Staphylococcus aureus, Streptococcus agalactiae і деякі інші.
Симптоми
Прояви інфекційного запалення сечостатевих шляхів залежать від того, який саме відділ вражений, а також від перебігу (гострий або хронічний) хвороби. У разі гострого захворювання ознаки яскраво виражені, у разі хронічного — загострення чергуються з періодами, коли симптоми відсутні або дуже незначні.
Найбільш поширені симптоми:
- Біль в малому тазі, попереку.
- Хворобливі сечовипускання.
- Занадто часті позиви, сечовипускання малою кількістю сечі, відчуття неповного випорожнення сечового міхура.
- Зміни сечі: каламутна, зі сторонніми домішками, з різким запахом.
- Ознаки загальної інтоксикації (у гострих формах): погіршення загального самопочуття, підвищення температури тіла, нудота, блювота.
Діагностика
Діагностика складається з лабораторної та інструментальної частини.
Основні лабораторні методи:
- клінічний аналіз сечі;
- аналіз сечі по Нечипоренко;
- бактеріальний посів сечі;
- клінічний аналіз крові.
Основні інструментальні методи:
- УЗД нирок і сечового міхура;
- цистоскопія;
- внутрішньовенна урографія.
Залежно від результатів основного обстеження можуть використовуватися і додаткові методи діагностики. Наприклад, дослідження креатиніну сироватки для оцінки функції нирок або комп’ютерна томографія нирок, сечового міхура, простати.
Лікування
Оскільки запалення викликане інфекційним агентом, основна терапія полягає в прийнятті протиінфекційних препаратів. Додатково призначаються протизапальні засоби. Якщо запалення викликане аномальною будовою сечостатевих шляхів, може знадобитися операція для відновлення нормальної анатомії з метою усунення постійного чинника, що провокує захворювання.
Автор: Адміністратор сайтуВсі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook