Найщасливіші країни світу, або що краще: індекс щастя чи ВВП?
29 Вересня 2018

Ще з 1993 року одним з найважливіших міжнародних показників розвитку економіки країни був ВВП (валовий внутрішній продукт). Він показував, наскільки добре працює економіка конкретної держави, а отже й рівень життя людей на певній території в цілому. І, як зазначено в Вікіпедії,  характеризує кінцевий результат виробничої діяльності економічних одиниць-резидентів у сфері матеріального і нематеріального виробництва.

А розробив цей фундаментальний критерій Саймон Сміт Кузнец, Simon S. Kuznets, до еміграції — Шимен Абрамович Кузнец — американський економіст, статистик, демограф та історик економіки, який в 1971 році отримав Нобелевську премію з економіки «за емпірично обґрунтоване тлумачення економічного росту, яке призвело до нового, більш глибокого розуміння економічної та соціальної структури та процесу розвитку в цілому».

Та не дивлячись на усю серйозність та вимірність економічних показників, які складають ВВП та інші заслуги Шимена Абрамовича, наука не стоїть на місці, оскільки вже в липні 2006 року Нова Економічна Фундація (New Economics Foundation NEF) запропонували так званий «Міжнародний індекс щастя», який являє собою індекс, що відображає добробут людей та стан навколишнього середовища в різних країнах світу. Автори, зокрема, говорять, що «порівняння значення ВВП є недоречним у визначенні якості життя людей, оскільки кінцева мета більшості людей –  не бути багатими, а бути щасливими та здоровими».

І з ними важко не погодитись. Бо хто ж є щасливим, коли він багатий і хворий?

Виявляється, що з 2006 року ведеться вимірювання та підрахунок індексу щастя на нашій планеті. Так, вперше розрахунок торкнувся 178 країн світу і з тих пір їх кількість та позиція в рейтингу постійно змінюються, причому, що цікаво світові лідери за показниками ВВП часто серйозно відстають за індексом щастя.

Порівняємо рейтинги країн з найбільшим ВВП та тих, які знаходяться на перших місцях за індексом щастя.

Таблиця «Рейтинг країн світу за Індексом щастя та рівнем ВВП за 2017 рік»

Як бачимо, жодна з найбільших країн за економікою не увійшла в десятку лідерів. Так, Сполучені Штати Америки знаходяться на 14 місці, Німеччина – на 16, Велика Британія – на 19, Бразилія – на 22, Франція – на 31, Італія – на 48, Японія – на 51, Китай – на 79, Індія – на 122.

А наша рідна ненька-Україна – на 132-у місці, впевнено обігнавши Буркіна Фасу та Уганду.

Тож будьте щасливими і наша країна підійметься в рейтингу за індексом щастя.

 

 

Дмитро Лисий, бізнес-аналітик, StartUp developer.