Новини
Суспільство

Третину суддів першої інстанції на Хмельниччині назвали недоброчесними

Аналітики кампанії ЧЕСНО проаналізували 139 суддів першої інстанції Хмельницької області. Третина з них 42 не відповідає критеріям доброчесності, згідно з методологією руху. Найбільше суддів порушили критерій прозорості статків.

Результати аналізу кампанії «ЧЕСНО. Фільтруй суд!» презентували 11 листопада 2020 року. За даними кампанії, судді порушили щонайменше один критерій доброчесності: виносили сумнівні рішення, мають непрозорі статки, причетні до кримінальних правопорушень чи корупції, не дотрималися норм професійної етики або ж порушували права людини.

Із 139 суддів першої інстанції Хмельницької області – 42, згідно з методологією руху,не відповідають критеріям доброчесності. Найбільше служителів Феміди – 39 – порушили критерій прозорості статків. Найпоширенішими серед фактів недоброчесності, виявлених під час аналізу, стали значні розбіжності у майнових деклараціях суддів або ж відсутність у них інформації щодо нерухомості.

До прикладу, суддя Волочиського районного суду Хмельницької області Анна Павлова у свої декларації за 2015 та 2016 рік не внесла відомості про наявність у неї чи її родини права власності чи права користування на нерухоме майно, в якому можна постійно проживати. Законодавство зобов’язує декларувати об’єкти нерухомості, що належать судді та членам його сім’ї на праві приватної власності або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування. Таким чином, суддя мала би задекларувати житло, в якому проживає (користується) на будь-яких підставах.

Троє суддів, згідно з методологією кампанії, причетні до ухвалення сумнівних рішень. Серед них – суддя Славутського міськрайонного суду Хмельницької області Василь Шевчук. Суддя систематично (щонайменше 11 разів), як зазначається у рішенні дисциплінарної палати, внаслідок недбалості допускав затягування розгляду справ про притягнення осіб до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху. Як результат, ці особи не були притягнуті до відповідальності, оскільки встановлені законом строки спливли.

Ще один суддя причетний до порушення прав людини згідно методології «ЧЕСНО. Фільтруй суд!» Йдеться про суддю Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Олега Карплюка. У2016 році суддя Карплюк був притягнутий до дисциплінарної відповідальності за позбавлення позивача доступу до правосуддя, якому кілька разів не повідомляв про дату та час судового засідання. Крім того, було відзначено що Олег Карплюк неодноразово заявляв безпідставні самовідводи, ігнорував правила внутрішнього розпорядку суду, допускав непоодинокі випадки тривалого перебування в нарадчій кімнаті (більше одного дня). А після виходу з неї оголошував лише вступну та резолютивну частини рішення, результатом чого було відкладання великої кількості справ.

Двоє суддів І інстанції Хмельницької області причетні до порушення критерію «непричетність до вчинення кримінальних правопорушень». Активісти відзначили суддю Олега Дворніна з Деражнянського районного суду Хмельницької області та Івана Заярнюка з Господарського суду Хмельницької області.

Так, згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру судових рішень, суддя Дворнін обвинувачується у вчиненні злочинів, передбачених частинами 1 та 2 статті 190 (заволодіння чужим майном шляхом обману), частиною 1 статті 364 (зловживання службовим становищем), частиною 4 статті 27, частиною 2 статті 15 та частиною 4 статті 369 Кримінального кодексу України (підбурювання на замах до надання неправомірної вигоди службовій особі).

Щодо судді Заярнюка, то у вересні 2019 року територіальне управління Державного бюро розслідувань у Хмельницькому відкрило кримінальне провадження за частиною 1 статті 364 КК України (“Зловживання владою”) за фактом можливого незаконного набуття у власність транспортного засобу, де суддя є підозрюваним.

Кампанія ЧЕСНО. Фільтруй суд! збирає інформацію за власною методологією з відкритих загальнодоступних джерел та не стверджує про вчинення особою правопорушення або її вину. Висновки ЧЕСНО про недоброчесність суддів є оціночними судженнями, що можуть не збігатися із офіційними рішеннями та висновками державних органів.

Аналіз доброчесності суддів І інстанції Хмельницької області став частиною бази профайлів ЧЕСНО. Фільтруй суд!, яка щомісяця поповнюється щонайменше 100 новими профайлами. Під час підготовки профайлів аналітики ЧЕСНО. Фільтруй суд! оцінюють доброчесність суддів за п’ятьма критеріями: непричетність до корупції або кримінальних правопорушень; непричетність до ухвалення сумнівних рішень; відповідність стилю життя задекларованим доходам та прозорість статків; непричетність до порушення прав людини та дотримання норм професійної етики.

Автор: Тетяна Новак

Читайте нас у Телеграм , у нашій групі Viber @ПоділляNEWS та InstagramTwitter