У хмельницьких медіа зростає прихильність до фемінітивів

У хмельницьких медіа зростає прихильність до фемінітивів 28 Лютого 2021 688
Суспільство

Нам приємно, що у «Поділля NEWS» індекс гендерної чутливості –найвищий серед інтернет-видань, які підлягали моніторингу. Також, як зазначають автори дослідження, у порівнянні з попередніми роками, у текстах значно зросла кількість використовуваних фемінітивів.

У лютому 2021 року розпочався нова хвиля гендерного моніторингу Хмельницьких ЗМІ. Упродовж лютого, квітня і червня будемо аналізувати матеріали газет «Актуально для подолян», «Подільські вісті», «Подолянин» (Кам’янець-Подільський), «Проскурів», «Пульс» (Славута) та інтернет-видань «Вечірній Кам’янець», «Всім», «Є», «НГП», «Поділля NEWS».

Мета моніторингу – відстежити гендерний баланс у публікаціях зазначених медіа (чи однаковою мірою видання приділяють увагу жінкам і чоловікам, чи однаковою мірою подають їхні думки з тих чи інших подій, фактів, явищ – тобто в скількох випадках вони є експертками й експертами), рівень використання фемінітивів, а також наявність стереотипного чи сексистського контенту і публікацій на гендерну тематику.

Перша хвиля моніторингу відбулася у період із 8 по 14 лютого проаналізовано 114 газетних публікацій та 444 матеріалів інтернет-видань.

Відразу варто зазначити, що в інтернет-виданнях значну кількість матеріалів було відведено екології, дорожно-транспортним пригодам (особливо у «Всім», «Є», «Поділля NEWS»), що цілком закономірно, адже на вулиці лютував мороз, сніговій і багато роботи було в рятувальників. Тож у цих темах домінували чоловіки: «Всім» – 38 (75%) згадувалося героїв, «Є» – 25 (81%), «НГП» – 19 (95%), «Поділля NEWS» – 11 (79%), «Вечірній Кам’янець» – 12 (80%).

Загалом серед інтернет-видань лише сайт «Всім» майже порівну з чоловіками надає слово жінкам (30 експерток (44%) – відповідно 38 експертів (56%)). В інших виданнях чоловіки домінують: «Вечірній Кам’янець» – 28 експертів і 11 експерток (72% і 28%), «Є» – 28 і 14 (67% і 33%), «НГП» – 22 і 3 (88% і 12%), «Поділля NEWS» – 39 і 22 (64% і 36%). Також чоловіки переважають і як герої публікацій, що чітко видно з діаграми.

У друкованих виданнях до думки жінок і чоловіків рівною мірою зверталися в «Актуально для подолян» (по 50%  експерток і експертів), «Подолянин» (теж 50% експерток і 50% експертів), тоді як в «Подільських вістях», «Проскурові», «Пульсі» перевагу віддавали чоловікам: відповідно 18 і 9 (67% і 33%), 11 і 4 (73% і 27%), 14 і 3 (82% і 18%).

На жаль, нинішній аналіз публікацій як друкованих, так і інтернет-видань показав, що жінки мало представлені і в таких традиційно «жіночих» сферах як культура, освіта, медицина.

Загалом же відсоток жінок як експерток і в газетах, і в інтернет-виданнях майже однаковий – 33% і 34%, як і загальний відсоток жінок як героїнь – 17% і 15% відповідно.

Водночас впадає у вічі один приємний момент: у багатьох виданнях, які підлягали моніторингу в попередні роки (перші хвилі моніторингу відбулися в 2017 і 2019 роках), значно зросла кількість фемінітивів. «Подільські вісті» – 100%, «Подолянин» – 94%, «Поділля NEWS» – 100%, «Вечірній Кам’янець» – 81%, «Є» – 76%. Втішає й те, що майже 100% фемінітивів зафіксовано і в «новачка» моніторингу – газеті «Пульс». Тут фіксуємо поряд із уже давно звичними фемінітивами (артистка,  співачка, активістка, учителька, волонтерка, спортсменка) і такі, які медіа почали вживати відносно нещодавно (заступниця, депутатка, головна бухгалтерка, провідна менеджерка, директорка, професорка, кандидатка, педагогиня, краєзнавиця, авторка, методистка-хормейстриня, лауреатка, вихованиця, чемпіонка, борчиня, інспекторка та ін.).

Характерним є приклад публікація у газеті «Подолянин» «Ліричне сопрано Поділля». Авторка Ірина Пустиннікова у матеріалі на цілу шпальту жодного разу не вжила маскулінітивів. Редакція цієї газети, як і багатьох інших видань, сповідує (після участі у наших моніторингах) прихильність, особливо, в журналістських матеріалах, до фемінітивів. Це той позитив, який склався на основі нашої співпраці.

Хоча одночасно використовують і чоловічий рід (маскулінітиви): міський голова Ніла Островська (чому не «міська голова», або не «голова міста»?), керівник Галина Коротенко (але ж можна написати «керівниця»), директор Олена Кенц (але ж те саме видання – «Проскурів» – використовує і слово «директорка»), головний лікар Цецилія Мюллер (а чому не «головна лікарка»?).

Також приємно зазначити, що в моніторинговий період не зафіксовано стереотипного чи сексистського контенту.

Згідно з отриманими даними, найбільш гендерночутливим виданням Хмельниччини є газета «Подолянин» (Індекс гендерної чутливості 54%). На другій позиції – газета «Подільські вісті» і сайт «Поділля NEWS» ( по 49%). При цьому у «Поділля NEWS» Індекс гендерної чутливості найвищий серед інтернет-видань, які підлягали моніторингу. На третій сходинці – газета «Пульс» та інтернет-видання «Всім» (по 45%).

Індекс гендерної чутливості усіх хмельницьких медіа у лютому 2021 склав 44%. Це – один із середніх показників. Сподіваємося, що гендерна чутливість хмельницьких медіа лише зростатиме. Ознайомитися з підсумковими результатами лютневого моніторингу регіональних медіа 24 областей (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу.

Павло Хорошенюк, експерт із моніторингу

Читайте нас у Телеграм , у нашій групі Viber @ПоділляNEWS та InstagramTwitter

Читати інші новини

Сапер із Хмельниччини «Слов’ян»: «Міни для орків ставили в десяти метрах від них» 04 Березня 2025 303 Сапер із Хмельниччини «Слов’ян»: «Міни для орків...
Молодший сержант ССО із Городка, що на Поділлі, має насичене бойове минуле —...
275 мешканців Хмельниччини отримають нову професію завдяки ваучерам на навчання 18 Лютого 2025 261 275 мешканців Хмельниччини отримають нову профес...
За сприяння Хмельницької обласної служби зайнятості 275 мешканців Хмельниччи...
У Хмельницькому створюють безпечний простір для постраждалих від насильства  15 Лютого 2025 299 У Хмельницькому створюють безпечний простір для ...
У Хмельницькому триває важлива ініціатива – створення «зеленої кімнати» для ...
Від “романтичного” шахрайства на Хмельниччині частіше страждають жінки 14 Лютого 2025 304 Від “романтичного” шахрайства на Хме...
Про найпоширеніші шахрайські схеми, пов'язані зі знайомствами на сайтах, роз...
Олімпійські мрії кавалера ордена «За мужність»: історія сержанта ССО із Хмельницького Олександра Макоші 13 Лютого 2025 331 Олімпійські мрії кавалера ордена «За мужність»: ...
На цивілці його життя набуло нових сенсів – разом з родиною мешкає в Хмельни...
Ветерани та члени їхніх сімей на Хмельниччині отримали гранти на 36 мільйонів гривень 10 Лютого 2025 261 Ветерани та члени їхніх сімей на Хмельниччині от...
Від старту урядової програми «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» на ...
Тримають пасіки та допомагають одна одній: у селі на Хмельниччині мешкають 97-річні сестри-близнючки 08 Лютого 2025 1 273 Тримають пасіки та допомагають одна одній: у сел...
97-річні бабусі-близнючки Євгенія Реп’юк та Антоніна Білокур мешкають у селі...
Для військових, які повернулися на службу після СЗЧ, у Хмельницькому провели заняття з тактичної медицини 07 Лютого 2025 356 Для військових, які повернулися на службу після ...
Інструктори хмельницького підрозділу Нацгвардії провели заняття з тактичної ...
Дивитись все Дивитись все