Новини
Суспільство

Хмельницькі медіа не дотримуються гендерного балансу

У засобах масової інформації Хмельницького жінки виступають у якості героїнь або залучаються як експертки втричі рідше, ніж чоловіки. У сюжетах хмельницьких телеканалів зустрічаються поодинокі випадки поширення стереотипів, а фемінітиви у місцевій пресі практично не використовуються.

Такими є результати дослідження гендерного балансу в хмельниьких медіа, під час якого було опрацьовано матеріали 10 регіональних сайтів, 5 регіональних газет та 5 телеканалів.

У ЗМІ Хмельницького жінки згадуються, в середньому, у 36% матеріалів. Найбільше жінок в якості експерток – у друкованих медіа (47% випадків), найменше – в матеріалах онлайн-видань (24% від загальної кількості експертів). У хмельницьких теле- і радіопрограмах жінки в якості експерток також виступають менше, ніж чоловіків – 37,5% до 62,5%.

Жінки мали голос у темах материнства, кулінарії, краси, в соціальних і освітніх сюжетах, а чоловіки – переважно в політичних та економічних сюжетах і матеріалах.

У хмельницьких теле- і радіопрограмах жінок-героїнь було 31%, чоловіків – 69%. Жінок-експерток також було менше, ніж чоловіків-експертів – 37,5% до 62,5%.

Телеканал «Місто» у своєму сюжеті про те, як у Хмельницькому обрали «маму року», транслював стереотипи про те, що для жінок найважливішою має бути сім’я і діти. Такі твердження звучать з вуст героїнь сюжету:

«Людмила Гончар: Для мене як для жінки найважливіше — це сім‘я. Це моя родина, це мої прекрасні троє діток. Я як жінка себе вважаю мамою-берегинею. І це найважливіше»,

«Юлія Сабій: Жінка — це краса у всьому. Жінка — це краса в дотиках, в словах, в мріях. Жінка – це є все для дітей…» тощо.

На телеканалі ТВ7+ у сюжеті про ефективних жінок-керівниць робиться наголос на тому, що ці жінки також вправні господині та добре виконують материнські обов’язки: «Цієї тендітної жінки вистачає і на хатні клопоти. Вдома вона турботлива мама та дружина, а на роботі – вправна керівниця».

У матеріалі «33 каналу» про міжнародний день краси поширювали стереотипи, зокрема, про те, що краса потребує жертв і що саме жінки користуються послугами косметологів (в сюжеті – жодного героя-чоловіка).

А ось у програмі «Право на правду» (33 канал) про місцеві вибори у студії були лише жінки, які обговорювали питання гендерних квот у виборчих списках. Звучали тези про те, що «туди беруть жінок за статтю, а не за активність», «чоловіки вимушені брати жінок, бо у них немає іншого вибору», «замість того, аби запрошувати дійсно активних, впізнаваних… запрошують таких жінок, які після виборів будуть здатні написати заяву та відмовитися від мандату для того, щоб зайшов той, хто потрібно, до Ради. Або тих жінок, які не будуть задавати зайвих питань, просто будуть тихо працювати, і завжди погоджуватись з керівництвом партії» тощо.

В онлайн-медіа експертки найчастіше коментували матеріали на соціальну тематику (31%) та погоду (21%), значно менше було коментарів  в кримінальній хроніці та в новинах про здоров’я ( по 14%).

Гендерний баланс серед експертів та експерток дотримано на сайтах «Актуально для подолян» та «Новини. Хмельницький» – 50% жінок проти 50% чоловіків. В моніторинговий період не зафіксовано жодної експертки в «Депо Хмельницький».

Згідно з даними моніторингу, на героїнь в онлайн-медіа припало 26 % від загальної кількості матеріалів (проти 74 % героїв-чоловіків).

Найчастіше жінки в ролі героїнь траплялися в кримінальних хроніках (35%)  та матеріалах про політику (27%). Тема політики з її відсотковим показником  є яскравим відображенням того, що 25 жовтня 2020 року в Україні мають відбуватися місцеві вибори, і партії почали представляти кандидаток у своїх партійних списках до місцевих рад різних рівнів. На сайті ХМ-ІНСАЙД зафіксовано найбільше згадок героїнь (35%), найменше про жінок писали на 0382.ua (18%) та «Депо Хмельницький» (17%).

Дещо гендерно-збалансованим є показник героїнь в  друкованих медіа45% матеріалів мають згадки про жінок-героїнь. В друкованихмедіажінки в якості героїнь найчастіше фігурували в лайф-сторі (43%), в новинах про політику (20%) та на соціальну тематику (18%).  Найвищий  показник героїнь в друкованих медіа – «День за днем» (63%), найнижчий – «Подільські вісті» (24%).

Експертки в друкованих медіа коментують майже порівну з чоловіками (47%). Жінки найчастіше коментували тему економіки або бізнесу – 27%, здоров’я та соціальні матеріали (по 18%). Найвищий  показник експерток в друкованих медіа – «Актуально для подолян» (100%), натомість у «Подільських вістях» не було жодного.

У медіа Хмельниччини трапляються поодинокі випадки вживання фемінітивів. Експерти зафіксували лише два випадки в онлайн-медіа: на інформаційному порталі «ХМ-ІНСАЙД» та новинному ресурсі «ВСІМ» (Хмельницький).

В друкованих медіа в моніторинговий період фемінітиви одноразово вжили – «Сімейна газета» (Хмельницький) та газета «День за днем» (Шепетівка).

Під час моніторингу було також зафіксовано два випадки сексизму – по одному в онлайн-медіа та друкованій газеті. Мова йде про матеріали новинного ресурсу «ВСІМ» під назвою «Відома хмельничанка у шкіряному вбранні виконала еротичну самбу на паркеті “Танців з зірками” (ВІДЕО) та «Сімейної газети» під назвою «Іду на побачення».

* Дослідження проводили експерти ГО «Інститут масової інформації» та «Детектор медіа» у вересні 2020 року. Методологія моніторингу включала в себе аналіз кількості героїв/героїнь, експерток/експертів в новинах, які були опубліковані в стрічках обраних онлайн-ЗМІ з 7 по 13 вересня 2020 року, а також основних випусках газет за цей період.

Моніторинг проводили у таких газетах: “Актуально для подолян”, “Подільські вісті”, “Проскурів”, “Сімейна”, “День за днем”; онлайн-медіа: “Актуально для подолян”, “Поділля NEWS” “Подільські вісті”, “Новини Хмельницького “Є”, “Всім”, “Депо. Хмельницький”, “0382.ua”, “Незалежний громадський портал”, “ХМ-ІНСАЙД”, “Новини. Хмельницький”; телеканалах UA:Поділля (філія Суспільного), 33 канал, МТРК Місто, ТВ7+ і «Наголос», а також Суспільному радіо Поділля.

** Це дослідження створено завдяки щедрій підтримці британського народу через Департамент міжнародного розвитку Великої Британії в рамках Фонду розвитку ефективного врядування. Думки висловлені тут належать автору(-ам) та не обов’язково відображають погляди Департаменту міжнародного розвитку або Уряду Її Величності.

Автор: Тетяна Новак

Читайте нас у Телеграм , у нашій групі Viber @ПоділляNEWS та InstagramTwitter