З двома містами-побратимами Хмельницькому налагодити співпрацю не вдалося

З двома містами-побратимами Хмельницькому налагодити співпрацю не вдалося 16 Червня 2021 2 485
Суспільство

Традиція дружити не лише сім’ями, а й населеними пунктами  в Україні розпочалася ще за радянських часів. Наразі у Хмельницького 14 споріднених міст з різних країн та континентів. У яких сферах переважно відбувається співпраця? А де, навпаки, відносини можна назвати радше формальними?

Споріднені для Хмельницького – це грузиньке місто Руставі, іспанське – Манісес,  литовське – Шяуляй, китайське – Шицзячжуань, швецьке – Крамфорс, польське – Чеханов, сербське – Бор, молдавське – Бєльці, болгарське – Сілістра, мексиканське – Акваскальєнтес, ізраїльське – Кармель, американське – Модесто та  українське – Старобільськ. Місту на Луганщині Хмельницький постачав гуманітарну допомогу. До 2015 року побратимами Хмельницького вважалися і російські міста Іваново та Твер. Проте з ними зв’язки розірвали через російську агресію на Сході України.

У травні до переліку побратимів додався й узбецький Наманган. Тоді туди вирушили троє хмельницьких посадовців:  міський голова Олександр Симчишин, його заступник Микола Ваврищук і начальниця управління економіки Оксана Новодон, яка, до слова, має рідню в Узбекистані. Також до складу делегації увійшли представники хмельницьких підприємств виробників дитячого одягу “Бембі” та “Сьюзі”. Адже основна сфера співпраці – це легка промисловість. Узбекистан – один з основних світових експортерів бавовни.

Узбецька тканина, крім того, що приємна, у порівнянні з такою ж турецької та китайською, приваблива завдяки вартості. Зараз ми будемо розраховувати, як логістично вигідно доставити цю продукцію сюди. З Туреччини це зробити простіше, бо там все давно налагоджено. Відпрацьовані й умови купівлі-продажу, існує можливість післяплати. А узбецькі підприємства хочуть 100-відстокову передоплату. На серпень планується бізнес-візит з делегацією підприємців в Наманган. Аби відпрацювати пропозиції  щодо створення сировинної бази для нашого бізнесу, – розповідає Оксана Новодон.

За візити, за словами посадовиці, зазвичай платить сторона, яка приймає. Вона дбає про проживання й харчування гостей. А от дістатися до місця призначення делегація натомість має за свій кошт. При запрошенні гостей вказують конкретну кількість осіб. Зазвичай це міський голова і ще троє представників міста. У скільки саме обходяться візити іноземців у Хмельницький, Оксана Новодон не зазначила.

З останніх вояжів хмельничан до міст-побратимів – візит восени 2019 року у китайський Шицзячжуань – місто з населенням близько 12 мільйонів.

Шицзячжуань заявив про свою готовність надавати хмельницьким підприємцям виставкові площі.  Ковід став на заваді роботі в цьому напрямку. З іншого боку – китайці одразу ж включилися в допомогу нам навесні 2020 року. Вони безкоштовно надавали маски й костюми для медиків,  консультували щодо постачальників тестів, коли нам треба було оперативно ці питання вирішити, – каже начальниця управління економіки.  

Найпершим же містом-побратимом Хмельницького стало Модесто (Каліфорнія, США). 1987 року на знак зародження цієї дружби  у тутешньому парку ім. М. Чекмана (тоді – Комсомольському) висадили дуб. Дерево росте і донині, а співробітництво після тривалого застою знову відродилося. З нагоди тридцятиріччя дружби у серпні 2017 року до   Хмельницького завітала делегація з Модесто. Тоді йшлося, зокрема, і про можливість запозичення американського досвіду при створенні індустріального парку.

Традиційно у нас з ними були налагоджені стосунки в культурній й освітній сфері. Наші студенти часто проходили практику у вишах Каліфорнії. Приміром, при відборі в такі програми, як “Відкритий світ”, Модесто завжди просуває представників Хмельниччини. Ми тут влаштовували заходи для популяризації американського міста. Наприклад, “Американський пікнік”. Щоб налагодити співпрацю між містами-побратимами, створили онлайн-платформу, де максимально зібрана інформація про кожне з них. В тому числі  і про Модесто“, – каже Оксана Новодон.

З грузинським Руставі Хмельницький працює в освітній сфері. Очікується підписанням договорів з профтехучилищами про обмін між їхніми й місцевими закладами освітніми програмами, досвідом, делегаціями, студентами й викладачами.

Іспанський Манісес звертався до Хмельницького з проханням  підтримати визнання їхньої кераміки світовою спадщиною ЮНЕСКО. Натомість Хмельницький теж просив підтримки іспанців у грантових програмах. Адже багато з них орієнтовані на те, щоб місто мало партнера з Євросоюзу.

З литовським Шяуляєм обласний центр активно співпрацює в спортивній сфері. У Литві часто виступає хмельницька регбійна команда. До карантину там презентували і виставку українських художників.

До весни 2020 року активним було й партнерство з польським Чехановим. До прикладу, у 2016 році хмельницькі майстри народного мистецтва долучилися до польських різдвяних ярмарків. 2017 року – зразковий дитячий фольклорний гурт «Берегиня» виступив на Міжнародному фестивалі фольклорних колективів «Kupalnocka». А у 2018 році хмельницькі спортсмени  взяли участь у змаганнях з плавання у місті-побратимі. Крім того, існує постійний освітній обмін із польськими школами. В економічній та культурній сфері Хмельницький взаємодіє з містами Сілістра, Бєльці, Бор.

А от з мексиканцями й шведами партнерство налагодити так і не вдалося.

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Сапер із Хмельниччини «Слов’ян»: «Міни для орків ставили в десяти метрах від них» 04 Березня 2025 335 Сапер із Хмельниччини «Слов’ян»: «Міни для орків...
Молодший сержант ССО із Городка, що на Поділлі, має насичене бойове минуле —...
275 мешканців Хмельниччини отримають нову професію завдяки ваучерам на навчання 18 Лютого 2025 289 275 мешканців Хмельниччини отримають нову профес...
За сприяння Хмельницької обласної служби зайнятості 275 мешканців Хмельниччи...
У Хмельницькому створюють безпечний простір для постраждалих від насильства  15 Лютого 2025 352 У Хмельницькому створюють безпечний простір для ...
У Хмельницькому триває важлива ініціатива – створення «зеленої кімнати» для ...
Від “романтичного” шахрайства на Хмельниччині частіше страждають жінки 14 Лютого 2025 337 Від “романтичного” шахрайства на Хме...
Про найпоширеніші шахрайські схеми, пов'язані зі знайомствами на сайтах, роз...
Олімпійські мрії кавалера ордена «За мужність»: історія сержанта ССО із Хмельницького Олександра Макоші 13 Лютого 2025 360 Олімпійські мрії кавалера ордена «За мужність»: ...
На цивілці його життя набуло нових сенсів – разом з родиною мешкає в Хмельни...
Ветерани та члени їхніх сімей на Хмельниччині отримали гранти на 36 мільйонів гривень 10 Лютого 2025 301 Ветерани та члени їхніх сімей на Хмельниччині от...
Від старту урядової програми «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» на ...
Тримають пасіки та допомагають одна одній: у селі на Хмельниччині мешкають 97-річні сестри-близнючки 08 Лютого 2025 1 309 Тримають пасіки та допомагають одна одній: у сел...
97-річні бабусі-близнючки Євгенія Реп’юк та Антоніна Білокур мешкають у селі...
Для військових, які повернулися на службу після СЗЧ, у Хмельницькому провели заняття з тактичної медицини 07 Лютого 2025 383 Для військових, які повернулися на службу після ...
Інструктори хмельницького підрозділу Нацгвардії провели заняття з тактичної ...
Дивитись все Дивитись все