Об’єднання “Захист”: волонтерство з жіночим обличчям

Об’єднання “Захист”: волонтерство з жіночим обличчям 26 Березня 2022 1 757
Суспільство

У Хмельницькому в перший же день повномасштабного російського вторгнення  створили потужне волонтерське об’єднання “Захист”. Протягом місяця до нього долучилося близько 20 різних громадських організацій, поєднаних однією метою – допомогою  військовим, переселенцям й жителям охоплених бойовими діями українських міст і сіл.

Спочатку точну кількість напрямків роботи волонтери “Захисту” не знали. Починалося все як пункт збору речей і харчів. Згодом за зібрані кошти закупили тканину, почали шити для військових плитоноски, аптечні сумки, виготовляти турнікети.

Другий напрямок волонтерської ініціативи – навчання з тактичної медицини і тактики виживання під час війни. Охочим тут, зокрема, пояснюють, як за допомогою підручних засобів зупинки кровотечу, або що робити під час обстрілів.

Третій напрямок – прийняття гуманітарної допомоги з інших країн. Зараз у “Захисті” налагодили співпрацю з Польщею, Бельгією, Німеччиною, Чехією, Англія, США. Нещодавно доєдналися й Литва, Албанія, Азербайджан та Грузія.

Після того, як волонтерам почали передавати багато дитячих речей і цивільного одягу, започаткували й четвертий напрямок – відкрили соціальний магазин “Доброзахист”. Там можуть взяти необхідне всі, хто цього потребують.

Серед ініціаторок волонтерського руху – багато жінок. Сам “Захист” почав функціонувати на базі  Центру, де раніше надавали інформаційну, психологічну, юридичну підтримку учасникам АТО/ООС і членам їхніх родин. Буквально напередодні 24 лютого декілька активісток зібралися тут обговорити спільні громадські проєкти. Але вже наступного дня всі ідеї потьмяніли, поступившись прагненню ефективно протидіяти війні в тилу. Як працюють, про що мріють і чим надихаються активістки “Захисту” – про це далі.

Катерина Луцик: «Я знаю тільки порядковий день війни»

25-річна Катерина Луцик, родом з Ізяслава, на війні від її початку. Пішла доброволицею туди просто з медуніверситету. Службі в 81-ій бригаді присвятила три роки, врятувавши за цей час життя понад 200 військовим. У неї рішучий погляд, міцні обійми й чіткі фрази. Інтерв’ю періодично  перебивають телефонні дзвінки, на кожну розмову Катерина витрачає менше ніж хвилину.

З перших днів я стикнулася зі стереотипами. Мене намагалися зламати, бо я була одна жінка серед п’ятисот  хлопців. Спочатку ти мусиш працювати на свій авторитет, доводити свою професійність. І лише потім тебе починають сприймати, – згадує про той період Катерина.

У 2016-му медичну машину, в якій їхала дівчина, розстріляли. Катерина отримала пошкодження очей, розрив барабанної перетинки, травми тіла. Та навіть після цього, як пояснює, на адреналіні продовжила службу. У 2019 році перевелася до 199-го навчального центру в Житомирі, де передавала свій  досвід бійцям підрозділів десантно-штурмових військ. Саме тоді відчула погіршення здоров’я. Після закінчення контракту Катерина звільнилася й вирішила почати цивільне життя.

Коли повертаєшся з війни, ти нікому не потрібна. Люди байдуже кажуть: ми тебе туди не посилали. Я не могла включитися повністю в цивільну діяльність. Тому стала працювати помічником project-менеджера в проєкті реінтеграції ветеранів АТО/ООС “Veteranius”. Його учасники  отримали можливість опанувати  нову ІТ-професію, – розповідає Катерина.

Дівчина зізнається: одразу після звістки про повномасштабне вторгнення хотілось повернутися на фронт. Її й досі постійно не залишає думка: саме там приноситиме більше користі. Є у Катерини й відчуття провини через те, що зараз вона у відносно мирному Хмельницькому, а не під обстрілами. Каже, особливо боляче, коли отримує звістку про загибель побратимів – здається, що могла би їх врятувати.

В перші дні хотіла повернутися в свою бригаду. Але вони сказали, що я до них вже не доїду. Потім подзвонила у військовий комісаріат, повідомила, що є бойовий досвід, і мене не потрібно навчати. Мені відповіли: є стільки охочих, що в бойову бригаду вже не потраплю. Максимум – у теробороні стояти на посту. Тоді я зрозуміла: як волонтерка зроблю більше. Зараз я – в першій черзі резерву, – каже Катерина Луцик.

За словами волонтерки, 24 лютого в хмельницьких активістів не виникало питань щодо згуртування. Вони просто автоматично з’їхалися в одну локацію. Перші дні працювали майже цілодобово, а спали лише по 2-3 години. Потім вирішили таки завершувати роботу до комендантської години. Наразі працюють без вихідних – із 9 до 19-ої, а інколи й до 20-ої.

Якщо ви мене запитаєте, який день тижня чи день місяця, то не відповім. Я знаю тільки порядковий номер дня війни. Інколи телефонують батьки і кажуть, що я з ними не зв’язувалася вже три дні. А я просто фізично не встигаю, – зізнається Катерина.

Наразі об’єднання “Захист” має багато філій на Хмельниччині. Наприклад, в одній з них, Теофіпольській, готують вареники, консерви, котлети. Також волонтери вже почали виготовляти сухпаї. Ще один напрямок – плетіння маскувальних сіток. Спочатку для цього у Хмельницькому створили одну локацію, а зараз їхню точну кількість навіть важко визначити.

Всі дівчата, які тут працюють, підтримують гендерну рівність. Якщо ти хочеш робити, неважливо – жінка ти, чи чоловік. Звісно, є такі моменти взаємоповаги: коли, наприклад, ти щось несеш, а чоловік підходить допомогти. Бувають періоди виснаження. Військові на фронті, з якими я спілкуюся,  втомлені, майже не сплять і не їдять. Але в розмовах з ними відчуваю неймовірно сильний бойовий дух. У них немає сумніву в тому, що ми переможемо. Вони навіть не допускають, що будемо відступати, чи змиримося з анексією Криму. Звісно, всі люди різні психологічно. Але, щоб відволіктися від поганого, я рекомендую максимально включатися в роботу у волонтерських центрах, з переселенцями. Тому що праця заряджає.

Леся Стебло: «Слава Богу, що вранці відкрила очі»

39-річна Леся Стебло – екс-чиновниця Хмельницької облдержадміністрації, учасниця Революції Гідності, волонтерка від перших днів російсько-української війни, голова громадської організації “Тепло рідних сердець”. Саме вона три роки тому ініціювала створення Центру для підтримки учасників АТО/ООС та їхніх родичів у Хмельницькому. А ще займалася допомогою жінкам, які потерпали від домашнього насильства.

За місяць до 24 лютого в інтерв’ю Леся сказала, що сумнівається у ймовірності великої війни. Зараз пояснює: знала, що загострення може бути, проте не вірила у повномасштабне вторгнення. І донині хмельничанці  важко осягнути реальність подій – настільки вони їй здаються жахливими. А от вистояти їй допомагають однодумці.

Мене оточують дуже сильні люди. До нас долучилися переселенці з Макарова, Чернігова, Ірпеня, Харкова, Миколаєва – знайшли нас через соціальні мережі. Вони виконують різну роботу з вірою і посмішкою. Саме вони дають силу не здаватися. Бо насправді той темп, який ми маємо тут, це дуже виснажливо, – відзначає Леся Стебло.

В процесі роботи з’явилися і нові виклики, які доводиться долати. За словами волонтерки, через бюрократичні перепони стало складніше працювати з гуманітарним вантажем з-за кордону. Непросто діставати і турнікети, бронежилети, тактичне спорядження. Але особливо обурюють Лесю ситуації, коли люди з окупованих територій голодують.

В XXI столітті це в голові не вкладається. Таких ситуацій багато на Луганщині. У тамтешні села зайшли окупанти і дико пограбували жителів. Виганяли жінок з дітьми, вигрібали все з холодильників. У звільнених селах гуманітарна криза, є потреба в медикаментах, їжі, засобах гігієни, – зазначає Леся Стебло.

За словами активістки, до “Захисту” звертаються підприємці, які ще 8 років тому виїхали з окупованих територій й перенесли свій бізнес в інші міста. А  зараз вчергове залишилися ні з чим. Проте ці люди не опускають руки й вже мають плани  створення умов для продовження бізнесу в Хмельницькому. 

Серед хмельницьких волонтерів надзвичайно велика кількість жінок. З’явилися тут і нові традиції. Наприклад, скрізь у філіях вони розмістили таблички “Росія там, де є російська мова”. Волонтери уникають агресії в мовному питанні, але радіють, коли російськомовні переходять, нехай навіть поки не досконалу, але на українську мову.

Ще в нас є традиції – обіймати одне одного, бажати мирної ночі, святкувати дні народження. Тут об’єдналися люди дуже різних професій: члени академій наук і спілки журналістів України, лікарі з інституту раку архітектори, банкіри. Сама я за цей час не змінилася.  Але переоцінила ті речі, які раніше здавалися буденними. Наприклад, коли ти вранці, прикинувшись, думаєш: слава Богу, що я відкрила очі, поряд мої діти, мої рідні й друзі. Я стала ще витриваліша і дуже пишаюся колективом, який сформувався.

Наталія Савіцька: «Я зсередини – яскрава»

39-річна Наталія Савіцька у “Захисті” відповідає за прийом і відправлення гуманітарних вантажів. За фахом вона – вчителька історії та права, проте вже друге десятиліття працює у сільськогосподарській сфері завідувачкою  складів нідерландського підприємства по Західній Україні. Завжди зосереджена і водночас дуже елегантна: у стильних блузках й спідницях, з ідеально вкладеною зачіскою та бездоганним макіяжем.

Я зсередини яскрава. В гардеробі багато капелюшків, рукавичок. А мої божевільні ідеї допомагає втілювати сестра-швачка. У нас волонтерами часто працюють люди середнього бізнесу. Тобто ті, хто мають пасивний заробіток. Я делегувала основну частину роботи на свого підлеглого, і все моніторю телефоном. Через мою постійну зайнятість рідні не роблять мені зауважень. Але я собі часом дорікаю, що чогось не встигаю вдома – ніхто так не може мене протролити, як я сама. Гризу себе, а  домашню роботу намагаюся роботи в нічний або вранішній час, – зізнається  Наталія Савіцька.

У військове волонтерство хмельничанка прийшла завдяки Лесі Стебло. До цього Наталя підтримувала дітей-сиріт, безхатченків та бездомних тварин. Проте саме допомогу військовим жінка вважає вершиною волонтерства.

Я довго до цього йшла, і щоразу не забуваю сказати «дякую» своїй подрузі  Лесі за те, що відкрила мені новий світ. Волонтери взяли мене в свою команду, ми їздили в АТО, дихали одним повітрям з людьми, які приймають рішення у військовій сфері на рівні області й держави, – згадує Наталія.

За словами активістки, найважче в її нинішній роботі підібрати справді близьких за духом людей, яким можна було б довіряти. Це зазвичай відбувається інтуїтивно. Але, зрештою, робота дає наснагу, оскільки оточують  однодумці зі спільними цінностями. А об’єднані однією метою люди й непорозуміння долають швидко. Таке оточення, за словами Наталії, це в якомусь сенсі інформаційна бульбашка, в якій люди не божеволіють від жаху, не скролять без кінця стрічку тривожних новин.

Намагаюся тримати бар’єр, дотримуватися інформаційної гігієни, довіряю лише перевіреним джерелам. Тому що часто інформація – це ще й елемент гібридної війни, – пояснює волонтерка.

Так склалося, що в об’єднанні “Захисті” умовно керівні посади – у жінок, а чоловіки виконують фізичну роботу. Проте Наталя пропонує не забувати, що така ситуація більше притаманна для тилу. А от в Збройних силах натомість досі більше чоловіків.

Волонтерка не погоджується з тим, що жінки зазвичай тривожніші. Вважає, саме вони за 8 років російсько-української війни не дозволили собі вигоріти і стабільно займалися допомогою армії: плели сітки, виготовляли маскувальні кікімори для снайперів, займалися реабілітаційною роботою з бійцями, вдовами й матерями, які втратили на війні своїх дітей.

Був випадок, коли  старша жінка принесла пів кілограма гречки. І в той же момент прийшли люди, які кинули в скриньку 10 тисяч гривень. Але в їхніх очах було одне і те ж – вони доклали особистий внесок в наближенні до перемоги. Ні сума, ні вік, ні стать тут ні до чого. Вони зробили те, що могли, – впевнена активістка.

Наразі “Захист” збирає допомогу для військових і цивільних нон-стоп. Дізнатися більше про актуальні потреби можна за сторінці ініціативи у Фейсбуці https://www.facebook.com/zahystkhm або за адресою: м. Хмельницький, вул. Кам’янецька, 76

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Сапер із Хмельниччини «Слов’ян»: «Міни для орків ставили в десяти метрах від них» 04 Березня 2025 305 Сапер із Хмельниччини «Слов’ян»: «Міни для орків...
Молодший сержант ССО із Городка, що на Поділлі, має насичене бойове минуле —...
275 мешканців Хмельниччини отримають нову професію завдяки ваучерам на навчання 18 Лютого 2025 263 275 мешканців Хмельниччини отримають нову профес...
За сприяння Хмельницької обласної служби зайнятості 275 мешканців Хмельниччи...
У Хмельницькому створюють безпечний простір для постраждалих від насильства  15 Лютого 2025 302 У Хмельницькому створюють безпечний простір для ...
У Хмельницькому триває важлива ініціатива – створення «зеленої кімнати» для ...
Від “романтичного” шахрайства на Хмельниччині частіше страждають жінки 14 Лютого 2025 307 Від “романтичного” шахрайства на Хме...
Про найпоширеніші шахрайські схеми, пов'язані зі знайомствами на сайтах, роз...
Олімпійські мрії кавалера ордена «За мужність»: історія сержанта ССО із Хмельницького Олександра Макоші 13 Лютого 2025 331 Олімпійські мрії кавалера ордена «За мужність»: ...
На цивілці його життя набуло нових сенсів – разом з родиною мешкає в Хмельни...
Ветерани та члени їхніх сімей на Хмельниччині отримали гранти на 36 мільйонів гривень 10 Лютого 2025 263 Ветерани та члени їхніх сімей на Хмельниччині от...
Від старту урядової програми «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» на ...
Тримають пасіки та допомагають одна одній: у селі на Хмельниччині мешкають 97-річні сестри-близнючки 08 Лютого 2025 1 274 Тримають пасіки та допомагають одна одній: у сел...
97-річні бабусі-близнючки Євгенія Реп’юк та Антоніна Білокур мешкають у селі...
Для військових, які повернулися на службу після СЗЧ, у Хмельницькому провели заняття з тактичної медицини 07 Лютого 2025 358 Для військових, які повернулися на службу після ...
Інструктори хмельницького підрозділу Нацгвардії провели заняття з тактичної ...
Дивитись все Дивитись все