Музею пропаганди у Шепетівці дали два тижні і жодної копійки на демонтаж пам’ятника Островському

Музею пропаганди у Шепетівці дали два тижні і жодної копійки на демонтаж пам’ятника Островському 19 Червня 2022 1 389
Суспільство

Днями депутати Хмельницької обласної ради на сесії підтримали проєкт рішення щодо демонтажу пам’ятника Миколі Островському, встановленому на території Музею пропаганди у Шепетівці. У самому ж закладі вважають: своїм рішенням обласні обранці поставили їх у досить складну ситуацію, не надавши механізму для його законного виконання. Дискусії щодо долі пам’ятника тривають.

Нагадаємо, питання демонтажу пам’ятника Островському на Хмельниччині порушується не перший місяць, і навіть не перший рік. Декомунізувати символ тоталітарного режиму вимагають як патріотично налаштовані громадяни, так і представники депутатського корпусу. Саме з ініціативи заступника голови Хмельницької обласної ради днями під час сесії, з другої спроби, більшість депутатів проголосувала “за” демонтаж” монумента у Шепетівці. Нещодавно ж своє ставлення до пам’ятника в центрі міста один з шепетівчан висловив, намалювавши на ньому літеру “Z”, що є символом російської агресії в Україні.

Дискусії щодо доцільності демонтажу пам’ятника тривають на Хмельниччині також вже досить давно, то завмираючи, то спалахуючи з новою силою. Чимало звинувачень звучить на адресу керівництва Музею пропаганди, яке, мовляв, робить все, аби зберегти “символ комунізму” в одному окремо взятому місті. У самому ж музеї стверджують: якщо цього вимагає суспільство, вони погодяться на те, аби монумент прибрали, але – якщо все буде зроблено відповідно до закону, а не по-вандальному.

Після озвучення рішення обласних обранців, у соцмережах почали з’являтися дописи на захист збереження пам’ятника Островському на цього звичному місці – не як якогось символа, а як частини музейної експозиції та – як роботи відомого українського скульптора Валентина Зноби, інші твори якого розміщені не лише в Україні, а й за кордоном.

Мало кому відомо, що пам’ятник Миколі Островському у Шепетівці і пам’ятник Анні Ярославні у Франції належать одному автору, відомому українському скульптору Валентину Знобі. Авторству цього митця належать багато інших знаних робіт, що знаходяться як в Україні, так і за її межами. Як і всі інші твори Валентина Зноби, пам’ятник Миколи Островського є частиною його мистецького доробку. Не думаю, що будь-коли знову в Шепетівці з’явиться річ такого рівня і такого авторства, – написала на своїй сторінці у Фейсбук директорка ГО “Розвитку музею Миколи Островського Тетяна Грищук, яка раніше очолювала музей.

Також вона додала, що рішення, підтримане депутатами, було прийнято в обхід законодавства, згідно з яким пам’ятник спочатку має бути виведено з музейного фонду України, що є компетенцією міністерства культури України.

Депутати Хмельницької обласної ради могли найбільше проголосувати за подання запиту на міністерство культури України, з проханням вивести пам’ятник з музейного фонду. Далі міністерство має надати інструкції, що і як надалі робити з пам’ятником, тим більше, коли це робота такого авторства, – зазначила пані Тетяна.

Прокоментувала рішення депутатів також нинішня директорка Музею Пропаганди Наталія Никонова.

Демонтувати до 01.07 – порушити законодавство. Не демонтувати – значить дати зелене світло, щоб зруйнували. Вартість його майже 2 млн. Хто буде відповідати?

Свого часу, вкотре піднявши питання демонтажу пам’ятника, перший заступник голови облради Володимир Гончарук, назвав пам’ятник Островському у Шепетівці “дітищем обласної ради” та пообіцяв, що “власник з цим дітищем розбереться“. Власне, так воно і відбулося – власник розібрався, щоправда, лише на папері.

В яку суму обійдеться демонтаж – у проєкті рішення не зазначено. Хто має займатися демонтажем – у проєкті рішення не зазначено. Куди перемістити пам’ятник на зберігання – у проєкті рішення не зазначено.

Тим часом нинішня директорка Музею пропаганди, на плечі якої лягли всі ці проблеми, про них говорить так:

За габаритами він не зможе бути переміщений до музею. Він навіть в жодні двері музею не влізе, навіть якщо його розібрати на частини. Скласти як купу каміння десь за музеєм, теж не вихід. Тут треба переміщати його чи до Львова, чи до Києва, для цього підписати акти прийому-передачі.

Ми ще у квітні звернулися до управління про звернення на Мінкульт щодо вилучення та переміщення. Знаю, що процес триває, документи готуються. Але до 01.07. це як – взяв під руку і поніс? Як на мене, то правильним було б без дати, бо це реально порушення процедури і законодавства.

Відсутність згадки про виділення коштів на демонтаж і переміщення, здивувало. Могли б пунктиком провести у рішенні. Це було б суттєво. “Доручити ВОА”, це від когось забрати, та й зараз фінансування йде тільки згідно з фінансовими зобов’язаннями. Це не буде швидко, які б зусилля не прикладались. 

Дискутують у соцмережах наразі про суму, в яку обійдеться декомунізація Островського у Шепетівці. Оскільки сума демонтажу невідома, називають, до прикладу, цифру у мільйон. Чи завелика ця сума, чи замала – сказати важко. Її мають порахувати фахівці, проте в будь-якому випадку, демонтаж пам’ятника, будівництво якого тривало 5 місяців, обійдеться недешево. А переміщення, до прикладу, у Київ або Львів (якщо після демонтажу монумент не перетвориться на купу непотрібного каміння) теж, напевно, влетить в копієчку. Проте власник цим, вочевидь, не дуже переймається.

Натомість у Шепетівці вирують пристрасті. Зокрема, дістається від шепетівчан ініціатору демонтажу – панові Гончаруку.

До кінця не зрозумілою залишається статус пам’ятника Островському у Шепетівці як об’єкта культурної спадщини. Неодноразово керівництво Музею пропаганди звертало увагу на те, що монумент належить до Музейного фонду України та занесений до Реєстру об’єктів культурної спадщини, а його демонтаж можливий за погодженням з Міністерством культури. Проте, як з’ясувалося під час чергового етапу обговорень, “пам’ятник Миколі Островському не внесений до Дежреєстру нерухомих пам’яток”. Це підтвердила і директорка музею:

Він внесений до реєстрів за категорією пам’ятка мистецтва місцевого значення. Є документи у відділі охорони пам’яток на нього. На сайті Мінкульту, я теж звернула увагу, нічого нема.

Днями у шепетівських соцмережах розмістили понад півтори сотні ретро світлин Шепетівки, які раніше ніде не публікувалися, відновлених зі старих фотоплівок, авторства Андрія Гиляка. Серед цих фото – чимало зображень і пам’ятника Островському, і Музею пропаганди, коли він ще мав стару назву.

У коментарях шепетівчани написали таке:

Тепер пам’ятник та музей залишаться тiльки на свiтлинах.

Поки шепетівчани дискутують з приводу останнього запитання, своє вагоме слово вже сказав ще один депутат обласної ради, а заразом і голова постійної комісії з питань охорони здоров’я та соціальної політики, освіти, науки, культури, релігії, молоді та спорту, який має досвід “демонтажу” різноманітних споруд за допомогою найпростіших інструментів.

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Сапер із Хмельниччини «Слов’ян»: «Міни для орків ставили в десяти метрах від них» 04 Березня 2025 303 Сапер із Хмельниччини «Слов’ян»: «Міни для орків...
Молодший сержант ССО із Городка, що на Поділлі, має насичене бойове минуле —...
275 мешканців Хмельниччини отримають нову професію завдяки ваучерам на навчання 18 Лютого 2025 261 275 мешканців Хмельниччини отримають нову профес...
За сприяння Хмельницької обласної служби зайнятості 275 мешканців Хмельниччи...
У Хмельницькому створюють безпечний простір для постраждалих від насильства  15 Лютого 2025 299 У Хмельницькому створюють безпечний простір для ...
У Хмельницькому триває важлива ініціатива – створення «зеленої кімнати» для ...
Від “романтичного” шахрайства на Хмельниччині частіше страждають жінки 14 Лютого 2025 305 Від “романтичного” шахрайства на Хме...
Про найпоширеніші шахрайські схеми, пов'язані зі знайомствами на сайтах, роз...
Олімпійські мрії кавалера ордена «За мужність»: історія сержанта ССО із Хмельницького Олександра Макоші 13 Лютого 2025 331 Олімпійські мрії кавалера ордена «За мужність»: ...
На цивілці його життя набуло нових сенсів – разом з родиною мешкає в Хмельни...
Ветерани та члени їхніх сімей на Хмельниччині отримали гранти на 36 мільйонів гривень 10 Лютого 2025 261 Ветерани та члени їхніх сімей на Хмельниччині от...
Від старту урядової програми «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» на ...
Тримають пасіки та допомагають одна одній: у селі на Хмельниччині мешкають 97-річні сестри-близнючки 08 Лютого 2025 1 273 Тримають пасіки та допомагають одна одній: у сел...
97-річні бабусі-близнючки Євгенія Реп’юк та Антоніна Білокур мешкають у селі...
Для військових, які повернулися на службу після СЗЧ, у Хмельницькому провели заняття з тактичної медицини 07 Лютого 2025 356 Для військових, які повернулися на службу після ...
Інструктори хмельницького підрозділу Нацгвардії провели заняття з тактичної ...
Дивитись все Дивитись все