Церква, залишки городища та винний підвал: чим історично багата Летичівська ОТГ (ФОТО)
Летичівська тергромада в східній частині Хмельницької області багата на історичні локації. Тут є і старовинна однокупольна церква, і залишки городища, і унікальний винний підвал.
Село Новокостянтинів, яким у XVI столітті володів князь Василь Костянтин Острозький, у 1600 році отримав Магдебурзьке право. Місцевих мешканців позбавили податків, дозволили мати шинки та склади солі. Чотири рази на рік тут влаштовували ярмарки. Невдовзі містечко було зруйноване татарами, а в 1623 році привілей був поновлений. Починаючи з 1665 року Новокостянтинів змінив декількох власників, і зрештою землю продали селянському поземельному банку.
Станом на 1900 рік у місті налічувалось 5 тисяч мешканців. У містечку поруч розташовувались три храми різних конфесій – костел, православна церква та синагога.
![село Новокостянтинів](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/10/tserkvy-.png)
Після Жовтневого перевороту у Новокостянтинові підірвали гуральню, а вже за радянської влади почали нищити костел.
У селі Свічна розташовується старовинна мурована церква св. Анни, зведена наприкінці XIX століття. Однокупольне приміщення з червоної цегли та чорного граніту має напівколони та дзвіницю. У середині 30-х років XX століття комсомольці розграбували й закрили храм. До руйнації долучилися й нацисти. Під час переправи через Південний Буг вони прихопили дерев’яні церковні балки.
![церква святої Анни](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/10/tserkva-Anny-.png)
![церква святої Анни](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/10/tserkva-Anny-01.png)
Після війни церкву частково відремонтували та перетворили на комору для зерна. Однак вже у 80-ті роки колгосп припинив використовувати приміщення. Відтоді храм почав руйнуватися швидкими темпами, проте й досі виглядає велично. Від 2013 року церква має пам’яткоохоронний статус.
На території села Кудинка, що також входить у Летичівську громаду, колись існувало літописне місто Кудин, що належало Болохівським князям. На західній околиці села в урочищі Вали збереглися залишки стародавнього городища.
![давнє городище](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/10/gorody-shhe.png)
Воно колись використовувалося для оборони від ворожих вторгнень. Нині можна побачити п’ять рядів валів та ровів, які спадають до урвища лівого берега Південного Бугу.
![оборонні вали на Летичівщині](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/10/gorby-01.png)
Ще одна відома в громаді локація – Кармалюкове крісло. За легендою, саме тут, поряд із річкою, ховався знаний повстанець Устим Кармалюк. У горі він разом зі спільниками видовбав склеп, де їх не могли знайти.
![Кармалюкове крісло](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/10/karmelyukove-krislo.png)
![](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/10/rmelyukove-krislo.png)
За понад 12 км від Летичева – село Марківці. Тут у XIX столітті розташовувався маєток графа Олександра Лідерса. Зараз на цьому місці – відпочинковий комплекс. Від старовинної садиби залишилося мало, проте унікальний підвал, де граф, ймовірно, тримав колекційне вино – зберігся. Температура тут протягом року однакова – 14 градусів. Побувати в приміщенні можна й нині.
![винний підвал графа Лідерса](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/10/y-nny-j-pogrib-01.png)
![винний підвал](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/10/y-nny-j-pogrib-02.png)
Детальніше – у матеріалі Хмельниччина туристична
Автор: Тетяна НовакВсі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook