Хмельничани скаржаться на засилля борщівника у місті
З року в рік у Хмельницькому повторюється та сама історія. З року в рік на початку літа хмельничани починають бити на сполох через зарості борщівника, що розростається плантаціями в безпосередній близькості до людей. З року в рік комунальники “героїчно” борються з небезпечною рослиною. І з року в рік – не дуже успішно, адже отруйної зеленої “істоти” стає дедалі більше. Принаймні, у 2022-му року комунальники зазначали, що у порівнянні з 2020-м площа, “захоплена” борщівником збільшилася на гектар. Тож з року в рік грошей на боротьбу з цією напастю з бюджету виділяються дедалі більше.
Що важливого потрібно знати про борщівник Сосновського:
- Скошена рослина, яка не відцвіла, дає пагін на наступний рік, і може жити та повторювати вибивання пагона протягом багатьох років допоки не відцвіте.
- Якщо стовбур перебитий, за умови теплої погоди квітне повторно через 1—2 тижні, на вцілілих пагонах в прилистових розетках розвиваються квіти, причому інколи в більшій кількості.
- Нові квіти можуть зростати навіть майже біля землі, тому скошування є малоефективним.
- Насіння борщівника Сосновського дозріває навіть тоді, коли стовбур рослини зрізано.
- Насіння розсівається в діаметрі 5–6 метрів навколо рослини.
- Сухостій з насінням переносить зимові хуртовини, знаходячись над сніговим покривом, сприяючи рознесенню насіння на великі відстані.
- Насіння зберігає здатність до проростання протягом декількох років.
На початку червня хмельничани вкотре почали бити на сполох та вимагали у комунальників терміново ліквідувати зарості борщівника біля одного з освітніх закладів, де повз нього постійно проходять діти, наражаючись на небезпеку.
Кожного року та сама проблема – БОРЩІВНИК. Хоча влада звітувала, що трава всюди покошена, але бур’яни в районі дитячого футбольного поля біля палацу творчості знову занесені в “Червону книгу”? Чи знову будете чекати, щоб борщівник дозрів до насіння, лише тоді будете косити? Його там зараз набагато менше. Тому потрібно працювати ЛОПАТАМИ, а не косою, та конкретно під корінь влити хімікати. Навіщо знову вирощувати цілу плантацію? – написала хмельничанка Людмила на сторінці Департаменту інфраструктури міста Хмельницького.
![борщівник у Хмельницькому](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2023/06/borshhivnyk-01.jpg)
![борщівник у Хмельницькому](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2023/06/borshhivnyk-02.jpg)
Постійно проводяться обстеження міста на предмет виявлення цієї рослини. Але місця росту цієї рослини можуть змінюватися.. в одних зникати, в інших з’являтись. Якщо це поодинокі рослини, то їх викопують.. Якщо великі площі, то скошуються. Відповідальне комунальне підприємство знає про місця росту даної рослини у даному місці і запланувало до кінця тижня вжити заходити щодо ліквідації борщівника Сосновського, – відповіли у Департаменті.
Проте хмельничанам, схоже, відписки комунальників починають набридати. Та й боротьба з борщівником методом скошування, кажуть хмельничани, лише збільшує кількість проблем.
Там трава вже до пояса. Її давно потрібно було викосити, а борщівник – знищити. Поряд – палац творчості, діти часто ходять цією стежкою. Вони не знають, що борщівник отруйний. Листочки гарні. Чому б не зламати їх? І … Але в нас “поки грім не вдарить, мужик не перехреститься”.
Біля Газконтори вниз до будинків його просто хащі, скоро ліс виросте
Скосили і його тепер не видно дякую, я получила опіки, тепер нога в низу має запальний процес набрякає виходить гній. За будинком Степана Бандери 22 /1. Немає слів. Все робиться для галочки, а не для людей (
Як його можна знищити на завжди?
Звичайно, що можна. Але все потрібно робити вчасно та з розумом, що дало б можливість зекономити тисячі грн. Але десятиліттями косили борщівник лише після того, як цвіт осипався (!!!), що “допомогло” виростити цілу плантацію цього бур’яну. Лише потім влада схаменулася, перераховуючи проблеми з його знищення. І, як завжди, ніхто ні за що не відповідає(((
Більшість цього отруйного гі_на росте на садових товариствах де приватний сектор, посадки тощо, які (с.т.) типу в межах міста, але Міській раді до цього немає жодного діла, оскільки на баланс прийняли лише топоніми, але не територію що на них знаходиться.
І ще про ефективність скошування борщівника написала хмельничанка Людмила таке:
Надсилаю Вам фото «продовжувача роду» борщівника, яке я зняла вчора випадково (на тому саме місці, що і в минулий раз; і це – не єдиний екземпляр, на жаль, на скошуваній території), почувши несамовитий крик бабусі до своєї маленької внучки, які гуляли цією стежкою: «Не чіпай!!!» (а чому дитині не зірвати такий гарний, молоденький листочок?). Фото свідчать, як «якісно» проведена робота по боротьбі з бур’яном. Всім має бути відомо, що лише скошуванням неможливо досягти його знищення!!! Не хочу скаржитися напряму пану Симчишину, адже це – не те питання, щоб турбувати голову міста. Але департамент перетворює звичайне питання в проблему. Я «не злізу з вас», як цей борщівник. Можна поскаржитися і в міністерство та прославити обласний центр. Не буду сваритися, щоб щось довести. Просто як вам всім не соромно читати подібні коментарі?!
![молодий борщівник](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2023/06/borshhivnyk-sered-pokosiv.webp)
Власне, те що лише скошуванням борщівник не перемогти, комунальники, схоже, вже зрозуміли. У коментарі Суспільне Хмельницький в.о. начальника управління комунальної інфраструктури Хмельницької міської ради Василь Кабальський розповів, що цього року з небезпечною рослиною боротимуться додатково ще й обробкою пестицидами. Тоді як минулого року (і як невідомо ще скільки років до того) використовували лише механічний метод боротьби.
На даний час проводиться другий покіс. Перший ми розпочали ще в травні. Бралися локації, які були й минулого року, також додатково весною проводилися обстеження і виявлялися нові, які включалися до загального переліку виконання робіт. Пробуємо проводити також обробку хімікатами, які дозволені, – зазначив посадовець.
Що до коштів, що виділять на боротьбу з борщівником, то цього року сума залишиться на рівні минулорічної – близько 900 тисяч гривень.
Окремо суми не виділялось, тому що виконуємо за фактом. Там де ми знищували його у 2014-2015 роках, його вже значно менше. Ми не даємо йому розмножуватися, насіння втрачає свою схожість, там локації менші, – пояснив Василь Кабальський.
Що ж, можна сподіватися, що такими темпами через кілька десятиліть борщівник у Хмельницькому таки вдасться здолати. Але це не точно.
Хмельничани тим часом у коментарях пропонують:
Допоможіть владі! Скидайте сюди всі локації борщовика!
До слова, чималі зарості борщівника мешканці одного з сіл у Хмельницькій громаді просили знищити ще на початку травня.
Автор: Тетяна НовакВсі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook