Сумний янгол, який дивиться долу: історія створення меморіалу у Хмельницькому

Сумний янгол, який дивиться долу: історія створення меморіалу у Хмельницькому 25 Листопада 2023 1 547
Культура

Серед хмельничан – численні жертви розкуркулення, вигадані вороги народу, шпигуни та диверсанти. Але чи не найстрашнішою сторінкою української історії – проскурівської, зокрема, став голодомор 1932-1933 років. Численних жертв ленінізму та сталінізму оплакує меморіал “Ангел скорботи” у Хмельницькому.

Бронзовий пам’ятник жертвам репресій комуністичного режиму “Ангел Скорботи” відкрили у 1998 році у сквері на розі вулиць Проскурівська та Свободи. Його скульптори – видатні митці нашого часу, народний художник України Микола Мазур та його син Богдан, архітектор Валерій Козубенко.

Створити скульптуру запропонувала тодішня міська рада ще у 1990 році, до проголошення незалежності України.

Мистецтвознавиця, членкиня НСХУ Людмила Рожко-Павленко розповідає, що у цей час Микола Мазур почав працювати над темою голодомору.

Долучилася до спільної творчої роботи і дружина митця Людмила.

Це мав бути символ – символ примирення, благородної скорботи, символ упокорення, символ надії. А, власне, було вирішено, що таким символом може бути тільки ангел. Вони (сім’я Мазурів) запропонували такий макет пам’ятника, і комісія вирішила, що це може бути. І вже в 1994 році метровий макет пам’ятника вже був готовий, – каже Людмила Рожко-Павленко.

Затвердили і матеріал виготовлення скульптури – бронза, яка найбільше підходить, оскільки багато деталей скульптури в мармурі чи граніті зробити було неможливо.

Меценатами створення монумента були різні міські організації та підприємства. На Вишневському заводі під Києвом було відлито скульптуру.

Місце для меморіалу вибрали невипадково, адже у 1910-1911 роках проскурівський купець Янкель Берлянд звів тут один із найрозкішніших будинків того часу, долю якого кардинально змінила радянщина. Цей будинок можна побачити на муралі неподалік “Ангела скорботи”.

Коли більшовики створили радянську владу у Проскурові, це приміщення було надане військовим відомствам. Там був штаб кавалеристів червоного козацтва, і з часом там зробили відділ НКВС. І ми знаємо, що в 30-ті роки, в часи репресій там була закатована велика кількість наших співвітчизників, – розповідає Галина Барабаш, директорка Музею історії міста Хмельницького.

Аби знищити архіви установ, які зберігалися у будинку, у 1941 році під час відступу червоної армії сама ж радянська влада прийняла рішення зруйнувати будівлю.

Після закінчення Другої світової війни на руїнах будинку Берлянда заклали сквер, де у 1953 році встановили пам’ятник російському письменнику Максиму Горькому, який було знесено під час встановлення української державності, в 1991 році.

А в 1997 році сквер кардинально реконструювали. У його центрі розмістили меморіал “Ангел скорботи”. Але урочисто відкрили його лише наступного року, тому що бронзовий хрест скульптури спиляли варвари, і тривалий час його заміняв дерев’яний.

З часу відкриття монумент є водночас символом єдності народностей, які населяли наш край і стали жертвами тоталітарного режиму. На пам’ятнику символічний напис “Мешканцям міста – жертвам репресій”.

Автор: Ірина Салій

Детальніше дивіться у сюжеті МТРК “Місто”

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

«Ленінопад» у Хмельницькому: хто і коли скидав з постаментів «вождя революції» 06 Липня 2025 632 «Ленінопад» у Хмельницькому: хто і коли скидав з...
Більшість хмельничан знають про «ленінопад» в обласному центрі 2014 року, ко...
Гламур? Декаданс? Постмодерн? Чим закривали 94 театральний сезон у Хмельницькому 30 Червня 2025 899 Гламур? Декаданс? Постмодерн? Чим закривали 94 т...
Культовий твір класика Вільяма Шекспіра «Ромео і Джульєтта» у режисерському ...
Фільм про вибухотехніків презентували у Хмельницькому 30 Червня 2025 443 Фільм про вибухотехніків презентували у Хмельниц...
Напередодні Дня Конституції України в обласному центрі відбулася премʼєра до...
Смачно, rockово і з користю для ЗСУ: як у Хмельницькому минув «Гриль MUSIC FEST» 29 Червня 2025 346 Смачно, rockово і з користю для ЗСУ: як у Хмельн...
У неділю, поки поціновувачі театру насолоджувались прем’єрою «Ромео і Джульє...
Результати проєкту з оцифрування 7 колекцій українських музеїв презентували у Хмельницькому 29 Червня 2025 657 Результати проєкту з оцифрування 7 колекцій укра...
Від початку повномасштабного вторгнення саме Хмельницький обласний художній ...
Концерт просто неба влаштували хмельничанам артисти обласної філармонії (ФОТО) 29 Червня 2025 1 284 Концерт просто неба влаштували хмельничанам арти...
Напередодні Дня Конституції України артисти Хмельницької обласної філармонії...
Як народжувалася Конституція України: спогади та факти 28 Червня 2025 558 Як народжувалася Конституція України: спогади та...
Сьогодні, 28 червня, в Україні відзначатимуть 29 річницю ухвалення Конституц...
Драму «Відьма» представив на завершення театрального сезону у Хмельницькому народний театр «Дзеркало» 27 Червня 2025 813 Драму «Відьма» представив на завершення театраль...
Довгоочікувана прем’єра вистави за твором драматургині Наталії Торжевської «...
Дивитись все Дивитись все