Прикордонник з Хмельницького розповів про 21 місяць у російському полоні

Прикордонник з Хмельницького розповів про 21 місяць у російському полоні 16 Лютого 2024 5 469
Суспільство

Прикордонник з Хмельницького Олександр Зарва повернувся в Україну після 21 місяця у російському полоні на початку січня поточного року. Після реабілітації військовий планує знову стати до лав ЗСУ, аби продовжувати захищати Україну.

Розповідаючи журналістам Суспільного про звільнення з полону, хмельничанин сказав, обмін був для нього неочікуваним. Першими йому впали у вічі, коли вийшов з автобуса, українські військові – з шевронами та прапорами:

Почали прапори роздавати кожному. Тоді вже чітко було зрозуміло, що ми на нашій рідній неньці-Україні.

Олександр – один з 230 українців, яких повернули з полону 3 січня 2024 року. Проте знайомих серед звільнених, каже, не побачив, або ж, можливо, не впізнав:

Знайомі, можливо, і були. Але полон дуже міняє.

Якщо порівнювати українських та російських полонених, то, за словами Олександра, ворожі військові виглядали набагато краще:

Росіяни були такі, “крепші” за нас. Ніби з санаторію їх міняли. Це наші були кволі, худі, а по росіянах видно було, що до них набагато ліпше ставились, ніж до нас.

Розповів хмельничанин і про те, як потрапив у полон. Каже, це сталося у квітні 2022 року.

Перебували в Харківській області, в містечку Борова. Ми його обороняли. Це було 11 квітня 2022 року, а 13 квітня нас взяли в кільце. Я був водієм-механіком БТР. Він вийшов з ладу, тому я був змушений підірвати свій БТР, щоб не дістався ворогам. Ми на цивільному транспорті звідти пробували прорватися. Не прорвалися, бо я першою машиною, можна сказати, дозорною, поїхав і нас розстріляли. Нас було п’ятеро. У полон ми потрапили вдвох.

Захищає Україну Олександр з 2015 року. Тоді пішов у військомат і записався добровольцем. До цього працював на заводі. Попри це до полону військовий не був готовий:

Я взагалі не думав, що туди потраплю. Але так ситуація склалась: був поранений, поки надавав першу медичну допомогу, росіяни вже підійшли і зв’язали.

На території Росії полонених спочатку розмістили в наметовому містечку, потім повезли у якесь СІЗО. Після цього відправили в Іванівську область, у в’язницю. Там прикордонник провів більшу частину полону.

За словами Олександра, до полонених українців росіяни ставилися погано: били, знущалися. Їжа – одна тарілка по три ложки на кожного, вода – технічна, з крана. Спочатку давали чай, компот, потім перестали. За 21 місяць полону військовий схуд на 40 кілограмів – зі 115 до 75. Помитися в душі давали можливість раз на тиждень. Проте часу на це було обмаль, так само як і на гоління.

Розповів хмельничанин і про тортури у російському полоні:

Це могло бути протягом всієї доби. О 6 ранку у нас був підйом, співали гімн псевдодержави. Перших два з половиною місяці ми зранку стояли спиною до дверей, дивилися у вікно. А потім дозволили вже сідати на лавочку. Давали читати російські книжки: про Леніна, Сталіна і все – більше там не було що читати.

Різниці між охоронцями Олександр не побачив:

Всі – нелюди, я їх за людей не вважаю. Ми постійно були з заплющеними очима і ходили зігнутими, тому бачили тільки їхні ноги. Татуювання в них викликали якнайбільшу агресію. У 18 років я набив татуювання – Котигорошко, він є символом, хоч і казковий персонаж, адже боровся зі змієм. Тільки зараз я починаю розуміти, що Котигорошко, він маленький, як наша країна, а бореться з такою великою країною як Росія. З тим самим змієм. Він його переміг, і ми мусимо перемогти.

Уламок, яким було поранено Олександра, діставали “наживо”, без анестезії, коли почалося запалення. Так само зашивали рану:

Треба було терпіти, бо по-іншому — ніяк.

Про акції “Поверніть героїв з полону”, які щотижня проходять, зокрема, у Хмельницькому, українські військові у полоні нічого не знали, їм про це ніхто не розповідав. Дізнався Олександр про підтримку рідних, лише коли повернувся додому. І лише тоді усвідомив, що, зокрема, за його повернення, тут боролися.

Перша людина, якій зателефонував Олександр, ступивши на українську землю, була мама:

Хотів почути її голос, що з нею все добре.

Вдома на Олександра також чекала донька. Чоловік каже, це було неймовірне щастя – побачити її.

Це було найголовніше. Вона мене чекала, питала в бабусі :”Коли тато прийде?” Бабуся казала, що тато на війні, але не говорила, що в полоні. Чекала дитина мене.

Матір відвідала Олександра, коли він був у госпіталі.

Приїхала через три дні. Вона трішки змінилася. Видно, що очікування мене з полону далося взнаки. А батько не дочекався – помер у 60 років…

Після реабілітації Олександр планує знову захищати Україну.

Мені подобається прикордонна служба. Тому подальше життя пов’язую з нею.

Щодо українських військових, яких росіяни досі утримують у полоні, Олександр каже:

Хлопців ще багато, вони по всій Росії. Хочу сказати, щоб трималися, не падали духом. Рідним – чекати, вірити, молитися. А нам – дочекатися Перемоги.

Читайте також: З полону повернувся прикордонник, якого у Хмельницькому чекала дружина

Всі новини на одному каналі в Google News  Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Сапер із Хмельниччини «Слов’ян»: «Міни для орків ставили в десяти метрах від них» 04 Березня 2025 319 Сапер із Хмельниччини «Слов’ян»: «Міни для орків...
Молодший сержант ССО із Городка, що на Поділлі, має насичене бойове минуле —...
275 мешканців Хмельниччини отримають нову професію завдяки ваучерам на навчання 18 Лютого 2025 274 275 мешканців Хмельниччини отримають нову профес...
За сприяння Хмельницької обласної служби зайнятості 275 мешканців Хмельниччи...
У Хмельницькому створюють безпечний простір для постраждалих від насильства  15 Лютого 2025 321 У Хмельницькому створюють безпечний простір для ...
У Хмельницькому триває важлива ініціатива – створення «зеленої кімнати» для ...
Від “романтичного” шахрайства на Хмельниччині частіше страждають жінки 14 Лютого 2025 319 Від “романтичного” шахрайства на Хме...
Про найпоширеніші шахрайські схеми, пов'язані зі знайомствами на сайтах, роз...
Олімпійські мрії кавалера ордена «За мужність»: історія сержанта ССО із Хмельницького Олександра Макоші 13 Лютого 2025 346 Олімпійські мрії кавалера ордена «За мужність»: ...
На цивілці його життя набуло нових сенсів – разом з родиною мешкає в Хмельни...
Ветерани та члени їхніх сімей на Хмельниччині отримали гранти на 36 мільйонів гривень 10 Лютого 2025 280 Ветерани та члени їхніх сімей на Хмельниччині от...
Від старту урядової програми «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» на ...
Тримають пасіки та допомагають одна одній: у селі на Хмельниччині мешкають 97-річні сестри-близнючки 08 Лютого 2025 1 289 Тримають пасіки та допомагають одна одній: у сел...
97-річні бабусі-близнючки Євгенія Реп’юк та Антоніна Білокур мешкають у селі...
Для військових, які повернулися на службу після СЗЧ, у Хмельницькому провели заняття з тактичної медицини 07 Лютого 2025 368 Для військових, які повернулися на службу після ...
Інструктори хмельницького підрозділу Нацгвардії провели заняття з тактичної ...
Дивитись все Дивитись все