Новини
Культура

Світлини римо-католицьких цвинтарів Поділля презентували на виставці у місті на Хмельниччині (ФОТО)

28 травня в  Інституті богословських наук Непорочної Діви Марії, що в Городку на Хмельниччині, відкрилася фотовиставка, присвячена давнім римо-католицьким (польським) цвинтарям Поділля.

Подія – результат роботи місцевих краєзнавців у рамках проєкту «Могили предків», ініційованого Городоцькою міськрадою,  відділом культури національностей, релігій і туризму Городоцької міськради та ГО «Україна Інкогніта». У рамках цього проєкту мають бути обстежені усі старовині некрополі (українські, польські та єврейські) колишнього Городоцького району. Мета – показати багатонаціональну та поліконфесійну історію та культуру Поділля та виявити цікаві локації, що сприятимуть розвитку туризму у громаді. Виставка приурочена до Дня українського краєзнавця.

Впродовж року, поки діє проєкт, краєзнавці встигли обстежити майже три десятки некрополів та місць поховань та зробити за цей час низку цікавих знахідок і відкриттів. Деякі мали загальнонаціональне значення і резонанс як, наприклад, знахідка так званого «хрестів пілігрімів» – позначок у вигляді різнотипних хрестиків, які прочани продряпують для підсилення молитов в особливо святих чи шанованих місцях. До того в Україні такі були відомі лише в давніх храмах та печерних монастирях, а от на місцях поховань – ні. Цікавим і резонансним відкриттям став зворушливий і сумний «Пам’ятник втраченому коханню», про який писало чимало медіа.

Один із виставкових планшетів

Виставка – перший «матеріальний» результат проєкту «Могили предків». Звісно, якщо не рахувати понад півсотні публікацій про результати досліджень, що були оприлюднені у регіональних, загальнонаціональних та закордонних медіа, повідомляє Україна Інкогніта.

Символічний і знаковий факт – планшети для виставки друкувалися в Харкові. Донедавна це був малозначущий момент. Сьогодні, на жаль, – важливий…

Із фотовиставки саме про польські цвинтарі ми почали із кількох причин, – розповідає начальник Відділу культури національностей та релігій Олег Федоров. – По-перше, на сьогодні обстежена більшість римо-католицьких некрополів Городоччини. Головне – ми хочемо подарувати цю виставку нашим польським побратимам із Сохачева, які 30 травня відзначатимуть День Міста.  Наші міста є побратимами вже 31 рік, на честь цього нашим друзям передамо 31 виставковий планшет.

Олег Федоров (у центрі)

Суто польським цвинтарям на виставці присвятили 29 планшетів. Ще по одному – українському і єврейському.

Культури народів, які жили на Поділлі, досить сильно впливали одна на одну, – розповів на відкритті виставки учасник проєкту від ГО «Україна Інкогніта» краєзнавець Дмитро Полюхович. – Зокрема в Сатанові на римо-католицькому цвинтарі є кілька хрестів у суто українському, православному «дизайні». Натомість на православному (українському) цвинтарі села Куманів ми знайшли надгробки, оздоблені христограмою «IHS» у класичній римо-католицькій традиції. Ще цікавіше із єврейським цвинтарем у Городку. Зображення орла, який втілює Бога, – сюжет, досить поширений на мацевах. Але у нашому випадку майстер, який оздоблював надгробок першої половини  XVIII ст., зображуючи цього птаха, взяв за зразок польського геральдичного орла із якоїсь тогочасної монети. Хіба що голову повернув у протилежний бік. На цьому ж надгробку ми бачимо рослинне оздоблення, запозичене з українського декоративно-вжиткового мистецтва.

Член команди “Україна Інкогніта” Дмитро Полюхович

Місце для першого показу виставки – Інститут богословських наук – обрали не випадково: співробітники Інституту  надавали консультації під час реалізації проєкту.

Ректор Інституту о. Олег Жарук

Дослідження історії Городоччини через призму історії цвинтарів – нелегка справа. Однак дослідження історії саме під таким кутом відкриває ідентичність нашої подільської землі, – прокоментував подію ректор Інституту отець Олег Жарук. –  Радянська влада намагалася затерти пам’ять про минуле, знищуючи старі  цвинтарі, не зважаючи на конфесійну приналежність. Сьогодні ми із сумом спостерігаємо наслідки. Дуже важливо, щоб такий проєкт, який ініціювали тут, у Городку, мав продовження. Адже важливо відкривати для нас, як жили наші предки, їхню віру та приналежність до того чи іншого народу.

Зауважимо, що лише в Городку комуністи знищили (разом із храмами) два дуже цікавих римо-католицьких некрополі – біля костелу святої Анни (з похованнями від початку XVIII ст.) та не набагато молодший цвинтар біля костелу св. Станіслава. В селі Остапківці заради клаптя поля так само знищили й розорали старий український цвинтар. Найбільше “поталанило” єврейським кладовищам, та й те виключно тому, що вони розташовані на землях, не зручних ні для забудови, ні для ведення сільського господарства.

В цьому орлі легко простежуються мотиви польської геральдики

У відкриті виставки  взяли участь представники влади міста, культурних закладів Городка, школярі Малої академії наук, польських громадських організацій, римо-католицькі священники, викладачі та студенти Вищої Духовної Семінарії Святого Духа та, звісно ж, Інституту богословських наук та небайдужі до історії рідного краю громадяни.

Єпископ Кам’янець-Подільської дієцезії Леон Дубравський.

Почесним гостем став єпископ Кам’янець-Подільської дієцезії Леон Дубравський. Він зокрема зауважив на важливості досліджень некрополів, як важливої складової історичної спадщини. Також нагадав про сакральне значення місць поховань для християн, «адже перші християни збиралися у катакомбах біля гробів своїх одновірців». Відповідно, на думку Його Преосвященства, комуністи нищили некрополі нарівні із храмами. Тим більше що під час комуністичних гонінь на Церкву вірні для молитви досить часто збиралися саме на цвинтарях.

Діяльність команди проєкту «Могили предків» єпископ Леон Дубравський оцінив словами «Хтось руйнує, хтось будує». Мовляв, якщо одні нищили й плюндрували цвинтарі, то дослідники, зберігаючи пам’ять і показуючи її іншим, виступають у ролі будівничих. Також єпископ висловив побажання, аби цю виставку побачила максимальна кількість людей, і було б незле, аби її побачили не лише в Городку, але й у Кам’янці-Подільському, Хмельницькому та інших містах.

Виставка в Городку – короткотривала. Вже сьогодні, 29 травня вона вирушить у Польщу, до міста-побратима.

Наступна фотовиставка буде присвячена давнім українським цвинтарям. Там є теж чимало цікавого, обіцяють у команді проєкту “Могили предків”.

Автор: Адміністратор сайту

Всі новини на одному каналі в Google News  Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook