Новини
Події

На Хмельниччині встановили хрест на місці розстрілу воїнів УПА

Поблизу села Шрубків на Хмельниччині, 15 червня, встановили дерев’яний хрест і пам’ятну дошку на місці бою загону Української повстанської армії (УПА) з підрозділами НКВС. Майже 80 років тому радянські війська розстріляли тут українських бійців. Про встановлення хреста і пам’ятної дошки повідомив місцевий краєзнавець В’ячеслав Пономар.

Про це йдеться у матеріалі Суспільного.

Зазначається, що на місці події зібралися нащадки повстанців та очевидці. Голова громадської організації “Меморіал Південна Волинь” Ігор Золотун розповів про дівчину, яка була санітаркою УПА і мала псевдо “Оксана”, разом з іншими воїнами загону загинула від рук радянських військ НКВС 16 червня 1945 року. Загалом, тут було вбито близько 30 осіб, переважно з Тернопільщини та Рівненщини. Серед відомих імен — Олекса Космачук, відомий як “Галайда”, який був курінним УПА; Богдан Гайовський, відомий під псевдо “Юра”, та Василь Бондарчук, який був сотенним УПА.

Документи про цей бій були знайдені лише три роки тому дослідником Ігорем Марчуком у рівненському архіві. До цього часу інформація про подію існувала тільки на рівні розповідей, зазначив директор державного історико-культурного заповідника “Межибіж” Олег Погорілець. Науковці планують продовжити дослідження цієї події, адже місце поховання українських воїнів наразі невідоме.

Мар’яна Рудчук розповіла, що її дідусь, Григорій Дядек, носив хліб на місце бою під липу. В дитинстві він став свідком розстрілу. Вона також згадала, що біля великої липи сховалася дівчина, яку застрелили, коли вона вискочила з-за дерева. Ця дівчина була вишукано одягнена у вишиванку і мала довгу косу, яка звисала з воза під час перевезення її тіла.

Мар’яна Рудчук

Племінник Василя Бондарчука, Володимир, який приїхав із Рівненщини, розповів, що його родич жив у Стіжку, партизанському краї, де майже з кожної хати хтось брав участь в УПА. Він також зазначив, що були дані про рейд, який вони здійснювали на Білу Церкву.

Автор: Наталя Кошай

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook