Новини
Екологія

Громада на Хмельниччині відмовляється передати лісівникам самонасіяний ліс

Майже 40 гектарів сосново-березового лісу на Кам’янеччині залишаються без належного догляду фахівців, оскільки громада, на землях якої виросли зелені насадження, відмовляється передати їх під опіку лісівників. Це не лише шкодить молодим деревам, а й становить небезпеку молодому лісу, який залишається без захисту від пожеж та людської недбалості.

Лісівники разом з місцевими громадами Буковини, Тернопільщини та Хмельниччини з початку року врятували вже 348 га самосійних лісів та земель під лісорозведення. Зараз вирішується доля ще 33 ділянок.

Ділянки із самосійними та “нічиїми” лісами є в кожній громаді. Зазвичай вони захаращені і не охороняються. У результаті там з’являються стихійні сміттєзвалища, самовільні рубки і, найгірше, виникають пожежі, які несуть загрозу всьому лісовому фонду регіону,прокоментували у Подільському лісовому офісі.

Відповідальні громади Буковини, Тернопільщини та Хмельниччини, які у рамках міжнародної програми «Forest Recovery» підтримали передачу ділянок ДП «Ліси України», уже відчули позитивні зміни. Лісівники навели на цих землях порядок, десь уже ростуть нові ліси, а на більш людних територіях облаштували сучасні рекреаційні зони.

Лише від початку 2024 року до держлісфонду вдалося залучити 348 га нових територій. А загалом у ході проєкту «Forest Recovery» громади передали ДП «Ліси України» 381,7 га насаджень. Зараз на розгляді місцевих рад перебувають 33 клопотання від філій Подільського лісового офісу.

При цьому, як зазначають у Подільському лісовому офісі, є окремі громади, які без вартісних аргументів відмовляють лісівникам у передачі земель або взагалі не надають відповіді на клопотання. На Хмельниччині це, зокрема, Смотрицька селищна рада Хмельницької області.

Лісівники показали одну таку ділянку на Кам’янеччині.

Майже 40 га березово-соснового лісу (так-так, справжнього повноцінного лісу) простягнулися на околицях Маківської громади Хмельницької області. У 2005 році дерева висадили місцеві лісівники, однак тоді через паперову тяганину виникла проблема з оформленням правовстановлюючих документів. Відтак ліс залишився у межах села. За останні 2 роки лісівники вже чотири рази зверталися із клопотаннями до голови та депутатів Маківської сільської ради, втім раз у раз отримували відмови. Від таких затягувань у першу чергу страждають молоді берези та сосни, зазначають у Подільському лісовому офісі.

Тут негайно потрібно проводити лісогосподарські заходи, робити розрідження насаджень. Адже через відсутність належного догляду молоді дерева починають всихати і обвалюватися. Завдяки грамотному підходу стан дерев можна значно покращити, – прокоментував головний лісничий філії «Кам’янець-Подільське лісове господарство» Олександр Шевчук.

Крім цього, на цій ділянці уже двічі виникали займання. Лісівники допомагали їх ліквідувати, однак, щоб повністю захисти цей ліс від вогню, потрібно провести низку протипожежних заходів, зокрема облаштувати мінералізовані смуги та під’їзди до водойм. Це могла б забезпечити лісова філія, однак поки дозволу на впорядкування лісу від громади немає, роботи, відповідно, не проводяться.

Автор: Тетяна Новак

Всі новини на одному каналі в Google News  Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook