Новини
Культура

Під час розкопок у фортеці на Хмельниччині знайшли кілька артефактів

Вперше за останні пів століття археологічних досліджень в Державному історико-культурному заповіднику “Межибіж” розпочали розкопки під північним муром фортеці. У першому ж шурфі на археологів чекали відкриття.

Наразі завершується перший етап розпочатого у травні сезону археологічних розкопок під північним 14-метровим муром Меджибізької фортеці, розповів Суспільне Хмельницький завідувач сектору археології заповідника Віктор Вєтров:

Дослідження північного муру відбувається вперше за 50 років археологічних досліджень у фортеці. Перший же шурф дав унікальні дані про специфіку будівництва саме оцього північного муру.

Завідувач сектору археології Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” Віктор Вєтров. 
Суспільне Хмельницький

За словами археолога, фундамент північного муру складається з двох частин. З того, що встигли дослідити під час розкопок, зробили висновок: недобросовісні будівельники були і в часи середньовіччя.

Нижня частина фундаменту зроблена якісно і ретельно. Верхня ж частина – трохи з технологічним браком. Це свідчить про те, що в один період будівництва тут працювали дві різні бригади. Верхня частина – це бутова кладка: просто накидано каміння і залито не дуже якісним розчином, – розповів Віктор Вєтров.

Північний мур Меджибізької фортеці складається з двох частин — нижньої та верхньої,
зробленої не дуже якісно. Суспільне Хмельницький

Дату ймовірного початку будівництва північного муру вдалося встановити завдяки знайденим залишкам кераміки, які кидали у будівельну траншею.

Кераміка стовідсотково датувала час цього будівництва – друга половина XVI століття, – розповів Віктор Вєтров.

У лівій частині шурфу археологи виявили поки що неідентифікований залізний циліндричний артефакт.

Він практично заклинений між каміннями. За розміром дуже можливо, що це уламок ствола вогнепальної зброї, наприклад, гаківниці, – поділився припущенням археолог.

Студент-археолог Артем Гайдюк, який проводить розкопки у Меджибізькій фортеці. Суспільне Хмельницький

Другий шурф під північним муром фортеці, каже студент-археолог Артем Гайдюк, також багатий на археологічні знахідки:

Ось це – парфюмерна скляночка. Вона прикрашена рослинним орнаментом й, очевидно, має місцеве походження. Також знайшли кераміку, кістки і якесь залізне кріплення.

Це третій археологічний сезон студентів їхнього вишу в Меджибожі, каже професор Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля Юрій Бровендер:

Сама знахідка в шурфі цілої, не розбитої, не розламаної речі, свідчить про те, що наші студенти розуміють відповідальність самих робіт. Я думаю, віднайдені ними речі знайдуть гідне місце в експозиції музею.

Пляшечка від парфуму, яку знайшли про розкопках північного муру Меджибізької фортеці. Суспільне Хмельницький

За словами Віктора Вєтрова, під час нинішніх розкопок також з’ясували, що рівень сучасного ґрунту на пів метра вищий за той, який був на момент будівництва північного муру фортеці. Перепад рівня ґрунту між основою стіни і подвір’ям фортеці складає 9 метрів. Відтак земля у самій фортеці є насипною.

Наступний етап розкопок у Меджибізькій фортеці планують розпочати найближчими днями.

Нагадаємо, нещодавно археологічні розкопки давнього кургану почалися у селі Маліївці. В них бере участь об’єднана археологічна експедиція Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка та Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії.

Автор: Тетяна Новак

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook