В пам’ять про знищену кривавою хвилею Голокосту культуру єврейських містечок України днями в Одеському музеї геноциду «Територія пам’яті» відкрилася виставка «Сатанів: загублений світ давнього єврейського цвинтаря» авторства члена команди ГО «Україна Інкогніта», краєзнавця та журналіста з Городка Дмитра Полюховича.
Цей музей – наймолодший в Україні. Він відкрив свої двері для відвідувачів у травні цього року. Експозиції музею присвячені геноцидам XX-XXI століть: геноциду вірмен, Голодомору, Голокосту, геноциду ромського народу, та сучасному геноциду українців російськими загарбниками.

На виставці представлені зразки традиційного народного єврейського мистецтва на прикладі декору давніх надгробків-мацев з цвинтаря в Сатанові, що охоплюють період від середини XVII та до самого початку ХІХ століття. Дмитро Полюхович придумав і втілив у життя власну методику обробки світлин давнього різьблення по каменю, які він називає «витинанками».

Низку надгробків, декор яких представлено на виставці, було виявлено під час дослідження некрополя у рамках проєкту «Могили предків», ініційованого ГО «Україна Інкогніта» та відділом культури національностей релігій та туризму Городоцької міськради. Мета проєкту – дослідження усіх давніх некрополів колишнього Городоцького району Хмельницької області (українських, польських та єврейських) з метою показати багатонаціональну та поліконфесійну культуру та історію Поділля.

Колекцію робіт з декором надгробків давнього цвинтаря в містечку Сатанів за сприяння Об’єднаної єврейської общини України вперше виставили навесні в найбільшому єврейському музеї України «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» (м. Дніпро). Потім – в Національному історико-меморіальному заповіднику «Бабин Яр» у Києві. Наразі черга дійшла до Одеси.
Ця виставка – не лише про мистецтво, але й про зашифровані у декорі приховані сенси, які розкривають культуру та вірування євреїв України і які дослідив Дмитро Полюхович. Відвідувачам виставки цей аспект культури євраї-ашкеназі розповіла співробітниця музею “Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні”, кандидат історичних наук Олена Іщенко.

Ті, хто сьогодні завітав в Музей геноциду – люди небайдужі до збереження культурної спадщини різних народів України. Вони були враженими представленими орнаментами мацев з єврейського цвинтаря в Сатанові. Адже вони дозволили проникнути в глибокі смисли, що закладалися тими, хто замовляв і виготовляв надгробки. Присутні емоційно говорили про долю єврейських кладовищ Одеси, свавілля міської влади в радянські часи, – прокоментувала для «Україна Інкогніта» Олена Іщенко.
Після Одеси виставку нарешті можна буде побачити на Хмельниччині, а саме – в обласному центрі.
Всі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook
Читати інші новини







