Пішов з життя перший художник-оформлювач Хмельницького

Пішов з життя перший художник-оформлювач Хмельницького 10 Вересня 2024 806
Культура

Помер знаний у Хмельницькому художник, дизайнер, член Національної спілки художників України, член Національної спілки журналістів України Павлович Яків Мар’янович.

Цю звістку повідомили на сторінці Хмельницької обласної бібліотеки для дітей імені Т.Г. Шевченка.

Із сумом ділимося звісткою про завершення мирського шляху Якова Мар’яновича Павловича — художника-графіка, дизайнера, першого художника-оформлювача Хмельницького, члена Національної спілки художників України, члена Національної спілки журналістів України. Яків Марʼянович був членом нашого колективу, другом, невтомним майстром, який створив величезну кількість розкішних інсталяцій у бібліотеці. Разом із дружиною – Оленою Андріївною Яків Марʼянович присвятив бібліотечній справі десятки років. Висловлюємо щирі співчуття родині, дружині, дітям, онуку, – йдеться у дописі.

Народився митець 15 грудня 1940 р. у с. Моньки Красилівського району Хмельницької області. У 1968 р. закінчив Ашхабадське державне художнє училище ім. Ш. Руставелі (вечірнє відділення). 12 років жив і працював у Туркменії, йдеться на сайті міської бібліотечної системи.

Етикетки Якова Павловича для вино-горілчаних виробів друкувалися тоді в Німеччині за золото: наша поліграфія була безсилою. Його роботи стали популярними і потрапили до каталогів.

У 1970-х роках Яків Мар’янович повернувся на рідне Поділля, а саме до Хмельницького  і став першим у місті професійним художником-оформлювачем. Згодом десять років працював головним художником Хмельницьких художньо-виробничих майстерень художнього фонду. З 1989 р. – член Національної спілки художників України, з 1995 по 2000 р. – голова обласної організації Національної спілки художників, а з 2000 по 2005 роки був її відповідальним секретарем. З 1995 р. – Член Національної спілки журналістів України. Його перу належать десятки статей про митців Хмельниччини. Автор ряду публікацій про розвиток мистецтва на Поділлі. З 2014 р. – член Національної Спілки краєзнавців України.

Палітра творчих пошуків художника багатогранна: плакат, проектування інтер’єрів, оформлення книг та різноманітної поліграфічної продукції, але провідною для нього залишається промислова графіка. А визначило захоплення Якова Павловича цим цікавим видом мистецтва знайомство з творчістю всесвітньо відомого талановитого болгарського художника Стефана Кінчева (1905-2001 рр.), котрий присвятив життя створенню фірмових товарних знаків.

Яковом Павловичем розроблено понад 350 фірмових знаків, логотипів, піктограм, екслібрисів, біля сотні буклетів, дизайн більше двох десятків книг, а також плакати й каталоги. 

Поліграфісти знають, як складно сьогодні винайти щось нове. Здається, вже всі накреслення літер за століття знайшли свої завершені форми. Але Якову Мар’яновичу вдалося запатетувати два абсолютно унікальні шрифти.

До то ж, у своїх графічних мініатюрах художник вирішує складні завдання: у лаконічній, виразній формі передається максимум інформації, розкривається характер діяльності різних установ і організацій.

Та виявляється, аби їх створити, потрібно багато знань, потужна творча уява, розуміння символіки, вдумливий пошук, творча багатогранність та широта інтересів.

Ще один із напрямків творчої діяльності Якова Мар´яновича – просторовий дизайн міського ландшафту. Ним спроектовані ряд скверів, музеїв у місті та області. За його проектом у 2000 р. на честь п’ятиріччя Хмельницької Академії Прикордонних військ імені Богдана Хмельницького встановлено пам’ятник славетного гетьмана (скульптор К. Коржев) та оформлено парадний вхід.

Яків Павлович також є автором комплексного благоустрою меморіальних скверів воїнам Другої світової війни в обласному центрі, селах Попівці, Давидківці. Успішно працює художник і в проектуванні малих об’ємів. Зокрема, він створив в грецькому стилі фамільний некрополь родини відомої співачки-хмельничанки Олени Камбурової на цвинтарі у Шаровечці.

Значне місце у творчому доробку Я. Павловича посідає робота над музейними експозиціями. Загалом він оформив близько тридцяти музеїв. Художником створено експозиції Шепетівського краєзнавчого музею (1982 р.), музею Героя Радянського Союзу, воїна-афганця Оніщука в Ізяславі (1983 р.),  музеїв Островського у Берездові та Ізяславі (1984 р.), музей історії “Промінвестбанку” у місті Хмельницькому (1997 р.), краєзнавчого музею у Державному історико-культурному заповіднику “Межибіж” (2007 р.), музею історії Хмельницького центру Державної митної служби України (2008 р.), музей села Копачівка Деражнянського району (2010 р.), Деражнянський  районний  історичний музей (2012 р.) та багатьох інших.

За дизайн та оформлення музею історії села Копачівка Деражнянського району Яків Мар’янович став Лауреатом громадської регіональної премії «Скарби землі Болохівської» (2011 р.).

У 2008 р. Павлович розробив емблему та фірмовий стиль оформлення свята козацької звитяги «360 років битви під Пилявцями» «З твоєї пресвятої волі вовіки буде слава золота».

В центрі нижньої частини – герб Б. Хмельницького, ліворуч та праворуч внизу емблеми зброя того часу (бончуки, списи, шаблі, гармати, козацькі прапори та інші речі). Верх емблеми завершується стилізованою емблемою Хмельницької області «Подільське сонце». Надпис «360 років битви під Пилявцями» написано українським козацьким шрифтом. Взагалі сюжетно-тематична емблема без жодного зайвого елемента прикрас.

Головний іспит для митців – виставка. Яків Мар’янович є учасником багатьох вітчизняних та міжнародних виставок. Його твори експонувалися у Росії, Болгарії, Македонії, у Парижі, Бєлграді (Югославія), Берліні, Ташкенті, Ризі, Санкт-Петербурзі, Києві, Вінниці, Тернополі та інших містах.

Проекти музеїв, дизайнерські рішення, шрифти, логотипи, понад три сотні фірмових знаків підприємств і організацій, торгових марок, екслібрисів, емблем, піктограм – усі ці експонати повно і глибоко розкривають творчий ужинок митця, його смаки, життєву філософію, талант і працелюбність, широке коло взаємин і зацікавлень, любов до людей і життя. Вони відзначаються гарним естетичним смаком, оригінальністю і майстерністю виконання, щирістю пропаганди високого і прекрасного. Художній образ, промовиста символіка, технічна майстерність – усе це злито воєдино у художньому почерку митця.

За  творчу діяльність, вагомий внесок у розвиток та популяризацію образотворчого мистецтва, художнє оформлення установ культури у 2001 р. Павлович Я. М. був відзначений обласною премією імені Володимира Розвадовського (2001). Нагороджений багатьма Почесними грамотами і дипломами різних рівнів.

Але, розповідь про  майстра  була  б, напевно,  не  завершеною, якби  не  згадати той факт, що  Я. Павлович  вже  тривалий час  працює  художником-оформлювачем  у  Хмельницькій  обласній  бібліотеці  для  дітей  імені  Т. Г. Шевченка. Його руками оформлені читальні зали, комп’ютерний клас, вестибюль, а також парадний вхід, який, до речі, прикрашений фірмовою емблемою бібліотеки, яку розробив Яків Мар’янович.

Всі новини на одному каналі в Google News  Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Водевіль за твором українського класика показали у Хмельницькому у день театру 30 Березня 2025 402 Водевіль за твором українського класика показали...
Прем’єра нового водевілю «Хто кого?!» від головного режисера обласного театр...
Як у Хмельницькому центр ділили 29 Березня 2025 475 Як у Хмельницькому центр ділили...
З роками нічого не змінюється і завжди є ті, хто хоче увірвати ласий шматок,...
Двом артисткам хмельницьких театрів присвоїли почесні звання 29 Березня 2025 494 Двом артисткам хмельницьких театрів присвоїли по...
З нагоди Міжнародного дня театру Президент України відзначив низку діячів ку...
Подільські митці представили у Хмельницькому виставку «В очікуванні Перемоги…» 28 Березня 2025 350 Подільські митці представили у Хмельницькому вис...
Понад шість десятків творів у різних техніках образотворчого мистецтва, ство...
Твори художника-філософа презентували у Хмельницькому обласному художньому музеї 27 Березня 2025 314 Твори художника-філософа презентували у Хмельниц...
У випадку експонованих у музеї творів, які є у колекції ХОХМ, Іван Кириченко...
Мистецький вечір в межах Національного поетичного марафону відбувся у Хмельницькому 23 Березня 2025 405 Мистецький вечір в межах Національного поетичног...
Цього року Національний тиждень читання поезії, ініційований Українським інс...
До Міжнародного дня театру хмельничанам покажуть водевіль «Хто кого?!» 22 Березня 2025 661 До Міжнародного дня театру хмельничанам покажуть...
Ми побували на одній з репетицій майбутнього водевілю «Хто кого?!», щоб дізн...
Вистава для дорослих у закладі для дітей: що показали у ляльковому театрі з нагоди відкриття 21 Березня 2025 608 Вистава для дорослих у закладі для дітей: що пок...
Темі переїзду лялькового театру у нове приміщення у газеті "Радянське Поділл...
Дивитись все Дивитись все