Новини
Культура

Від соулу до кантрі і боса-нови: у Хмельницькому продовжується проєкт «Поза часом»

Феєричне відкриття мистецько-просвітницького проєкту, ініційованого управлінням культури і туризму ХМР за підтримки Українського культурного фонду, відбулось у нашому місті ще минулого тижня. Кінець цього тижня приніс ще одну артподію в межах проєкту, яку відвідали наші кореспонденти.

Так презентація альбому стилізованих версій  знаних українських хітів XX століття від event-бенду «GRACE» відбулась у п’ятницю 20 вересня у ламповій й затишній атмосфері бару «Симпатія».

За задумом організаторів, таке популярне місце для молоді ще більше розширить глядацькі межі проєкту і зробить ближче спадок української музики XX століття до молодих людей. Менеджери закладу зауважують, що завжди готові до співпраці у подібних проєктах, адже вони пропагують українське мистецтво, а це сьогодні потужний компонент інформаційної зброї нашої держави у війні.

І хоча заклад має набагато меншу площу, ніж кінотеатр ім. Т. Шевченка, в якому відбувався перформанс від гурту «Чумацький Шлях» минулого тижня, приміщення ніби знаходило додаткову квадратуру, адже людей з кожною хвилиною очікування більшало. Врешті їх налічувалось понад сотню.

Сьогодні маємо нагоду почути презентацію від гурту «GRACE». Музиканти представлять нам свої авторські рішення відносно пропонованих проєктом «Поза часом» хітів українських композиторів XX століття. Так, у виконанні гуртівців ми почуємо пісні Володимира Івасюка, Василя Михайлюка, Платона Майбороди, Ігоря Шамо та інших. Трансформація цих пісень відбувалась у широкому асортименті стилів, в яких працює гурт «GRACE». Тож ми почуємо знані з дитинства вітчизняні хіти у кантрі-, джаз-, боса-нова-звучанні. Це прекрасний мистецький експеримент, який сьогодні звучить і має на меті цим звучанням відроджувати і популяризувати нашу культуру, – зазначає ініціаторка проєкту, заступниця начальника управління культури і туризму ХМР Світлана Шевченко.

Як і перша, друга подія проєкту мала унікальну перформативну складову. Цього разу, за словами режисерки проєкту, директорки ХМБК Іванни Мазурук, у цей перформанс до музичного переозвучення виникла ідея додати ще і танцювальну родзинку, аби довести, що пісню можна “прожити” і трансформувати не лише голосом і музичними інструментами, а й мовою тіла, через танцювальні рухи.

Наскільки можливо точно і водночас тонко відчути рухом музику і вірші, закладені у наші спогади з дитинства і юності? Як завдяки красі і пластиці мистецтва хореографії передати ці почуття і емоції глядачеві? Саме такі задачі стояли перед командою під час підготовки цієї події. У єдине ціле хотілось поєднати музичний і хореографічний імпровіз, якому неабияк сприяла і атмосфера закладу з його світлом та настроєм. Маю зазначити, що цей симбіоз руху, музики й емоційного забарвлення спрацював, адже теми, які піднімали автори цих композицій, умови і настрої в яких вони створювали презентовані шедеври, і Україна з історією боротьби за своє – відгукується сьогодні кожному митцю:  і музиканту, і хореографу, і художнику, – зауважує режисерка.

Тож прологовий хореографічний перформанс, який філігранно, з долею проникливого чуття виконав знаний у нашому місті за численними артпостановками, зокрема вистави «У пошуках маленького Принца», хореограф і танцівник Микола Заволодько, дав початок другій події проєкту.

Хореограф представив публіці танцювальну інтерпретацію змістів та емоційної палітри пісень, представлених у проєкті. За словами пана Миколи, має він серед цих композицій і свою улюбленицю – пісню «Троянди на пероні» Анатолія Горчинського:

Ці прекрасні пісні неодмінно потрібно повертати у сучасний мистецький багаж кожного з нас, адже вони написані серцем, душею. Я особисто просто у шаленому захопленні від «Троянд на пероні», і це артзізнання у коханні ви побачите у моєму перформансі. Ми всі повинні розуміти, наскільки ця історія сьогодні має актуальність і цінність, тож маємо цікавитися цих чудовим скарбом і не забувати його.

 Вишукана танцювальна композиція під оригінальну версію цих шлягерів просто підкорила публіку не тільки повітряністю рухів, але й вишуканою канвою всього номеру. 

Основна ж частина події – презентація каверів від гурту «GRACE» – відразу огорнула залу теплим настроєм. Комусь ця атмосфера могла нагадати романтичні клуби Америки 30-х років, але нам, особисто це виконання музичних смаколиків минулого століття більше тяжіло до «вусатого фанку» – смачного, бо українського.  М’яке та насичене образними переливами звучання, яке, хоч-не-хоч, викликало нестримне бажання рухатися в такт музиці.

Сам вокаліст групи – Максим Паюк – зі сцени поділився своїми враженнями від роботи у проєкті «Поза часом». Так, музикант відзначив той особливий вайб, який дарує кожна композиція, коли берешся до її переобрамлення, перетворення у ще одну музичну цитату, яку з повагою до авторів має підхопити сучасник.

З презентованих сьогодні пісень для себе вже встиг обрати свого фаворита. Це пісня “На долині туман” на вірші Василя Діденка та музику Бориса Буєвського. Ця композиція настільки комфортно лягає у наш репертуар своїм блюзовим настроєм і атмосферою милування нашою природою, її довершеністю, яка не має строку давності, її точно можна назвати позачасовою! – наголошує виконавець. 

Кожна композиція у виконанні гуртівців дарує аудіальну насолоду, навіть пробуджує ноти ностальгії, світлого смутку, який розливається душею мелодійним теплом.

Зі сцени гості події цього вечора почули прекрасні хіти: «Пісня поміж нас», «На долині туман», «Виростеш ти, сину», «Три поради», «Черемшина», «Троянди на пероні», «Тільки раз» та «Запроси мене у сни», яку гурт за численними запитами виконав на біс.

Ще відзначимо, що найбільше оплесків та вигуків захоплення викликала в аудиторії пісня «Виростеш ти, сину», її виконання гуртом щемко зачепило кожного, адже слова про Батьківщину і вірність їй  відгукуються у нашому соціумі сьогодні особливо гостро, з болем і тугою втрат…

Зазначимо, що під час другої презентації проєкту музиканти та творці події продовжили збирати донати на потреби наших військових. Збір буде актуальний і на наступних подіях в межах проєкту «Поза часом».

Завершився вечір діджейським сетом на розлогу тему українського фанку від DJ Shvets, який доповнив палітру вражень ще одним сучасним музичним мазком.

Нагадаємо, що проєкт «Поза часом» у самому розпалі реалізації, тож вже 25 вересня о 19.00 у кафе “Place” (вул. Проскурівська, 13)  відбудеться наступна презентація альбому кавер-версій від джаз-бенду Free Jam. Щоб відвідати подію безкоштовно, на неї потрібно зареєструватися, адже кількість місць обмежена.

Автор: Ольга Нікітіна

Всі новини на одному каналі в Google News  Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook