Мистецький вечір в межах Національного поетичного марафону відбувся у Хмельницькому

Мистецький вечір в межах Національного поетичного марафону відбувся у Хмельницькому 23 Березня 2025 468
Культура

Міжнародний день поезії щорічно відзначається по всьому світу 21 березня, проте артподії, присвячені мистецтву репрезентації слова, зазвичай відбуваються більше, ніж один день.

Цього року Національний тиждень читання поезії, ініційований Українським інститутом книги, калейдоскопом тематичних подій охопив одразу п’ять українських міст: Київ, Харків, Одесу, Вінницю та Хмельницький.

У нашому місті центром презентації поетичного слова став Хмельницький обласний художній музей. У приміщенні інституції на вечорі «Пісня тисячі голосів» в одному залі зібралися як шанувальники поезії, так і безпосередньо її творці – понад два десятки хмельницьких поетів та поеток.

Модератором події стала хмельницька поетеса Ірця Кошлата, яка організувала, крім живого читання творів, дискусію з місцевими поетами про мистецтво воєнного часу:

На мою думку, досвід війни дуже схожий з інтимним досвідом створення поезії. Сьогодні ці дві течії перетинаються і створюють кумулятивний ефект, який збагачує нашу культуру новими поетичними творами, що присвячені війні. Проводячи цей захід, ми прагнемо закцентувати на спільному досвіді, відчуттях, які творчі люди перетворюють на мистецтво. Поезія – це завжди голос епохи. Вона об’єднує різні досвіди та спільноти. Цьогоріч розкривається багатоголосся української літератури, у якому звучать голоси військових і цивільних, вимушених переселенців і волонтерів, тих, хто залишився вдома, і тих, хто опинився за кордоном.

У артпрезидії своїми досвідами творчості у час війни ділилися знані митці міста – Анастасія Кобильник, Андрій Куранов, Андрій Каптар. Варто зазначити, що Андрій Куранов не зміг особисто долучитися до події, адже наразі поет перебуває на навчанні, оскільки вступив до лав ЗСУ. Тож, спеціально до події митець записав відеозвернення з привітанням та останніми авторськими доробками.

В розмові з поетами Ірця Кошлата обговорювала теми творчої кризи, так званої «начасності» мистецтва під час війни, зміну векторів творчого пошуку з приходом війни і хто на сьогодні є кумиром або ж дороговказом у мистецтві для самих поетів:

Для мене ніколи особисто і зі сторін мого оточення не стояло питання чи варто творити під час війни. Мені напевно допомагає у цьому моя артбульбашка і ті люди які знаходяться поруч. Ми всі знаємо історію поетів Розстріляного Відродження або Шістдесятників – які саме через свою творчість відобразили події часу – які сьогодні надихають на творчість і нас, – коментує Анастасія Кобильник.

Про рятуючу в особливо важкі часи силу мистецтва та його цілющу властивість розповів у своєму коментарі поет Андрій Каптар:

Мистецтво – це та царина життя людини, яка дає тобі надію і втіху у будь-якій кризовій ситуації. Крім того – це мова, якою ти говориш про події які спостерігаєш перед собою. Звичайно творча криза на початку війни не давала певний час ані братися до пензля, ані до нотатника. Але саме критична необхідність звернутися до історії з власним баченням і документацією подій врешті перемогла. Ми маємо тут і зараз фіксувати щодення в будь-яких формах, щоб залишити по собі чесну історію!

На читаннях після дискусії авторські поетичні твори представили як аматори царини, так і поети з досвідом. Серед відомих поетів-спілчан різних артугруповань виступили: Володимир Олійник, Людмила Безрукова, Юлія Сабій, Євген Сич.

Особливо щемкий виступ подарував громаді військовий Євген Синельніков, який тільки повернувся з пекла бою. Свою поезію молодий автор читав на публіку вперше і присвятив її своїм побратимам, які загинули захищаючи нашу землю. За словами організаторів “Пісня тисячі голосів” – поезія, що обʼєднує всіх українців у надзвичайно складні часи, це – поезія військових і поезія цивільних. Поезія тих, хто втратив. І тих, хто чекає…

Читайте також: До Міжнародного дня театру хмельничанам покажуть водевіль «Хто кого?!»

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Гламур? Декаданс? Постмодерн? Чим закривали 94 театральний сезон у Хмельницькому 30 Червня 2025 356 Гламур? Декаданс? Постмодерн? Чим закривали 94 т...
Культовий твір класика Вільяма Шекспіра «Ромео і Джульєтта» у режисерському ...
Фільм про вибухотехніків презентували у Хмельницькому 30 Червня 2025 288 Фільм про вибухотехніків презентували у Хмельниц...
Напередодні Дня Конституції України в обласному центрі відбулася премʼєра до...
Результати проєкту з оцифрування 7 колекцій українських музеїв презентували у Хмельницькому 29 Червня 2025 513 Результати проєкту з оцифрування 7 колекцій укра...
Від початку повномасштабного вторгнення саме Хмельницький обласний художній ...
Концерт просто неба влаштували хмельничанам артисти обласної філармонії (ФОТО) 29 Червня 2025 1 144 Концерт просто неба влаштували хмельничанам арти...
Напередодні Дня Конституції України артисти Хмельницької обласної філармонії...
Як народжувалася Конституція України: спогади та факти 28 Червня 2025 519 Як народжувалася Конституція України: спогади та...
Сьогодні, 28 червня, в Україні відзначатимуть 29 річницю ухвалення Конституц...
Драму «Відьма» представив на завершення театрального сезону у Хмельницькому народний театр «Дзеркало» 27 Червня 2025 749 Драму «Відьма» представив на завершення театраль...
Довгоочікувана прем’єра вистави за твором драматургині Наталії Торжевської «...
Як «Бачити світлом» показали шанувальникам мистецтва в одній з хмельницьких книгозбірень 26 Червня 2025 509 Як «Бачити світлом» показали шанувальникам мисте...
Однойменну виставку подільського волонтера й неймовірно-чутливого до краси ц...
Виставка портретів українських захисників відкрилася у Кам’янці-Подільському 25 Червня 2025 491 Виставка портретів українських захисників відкри...
Виставка "Із полум’я зродились" — це можливість для кожного відвідувача зану...
Дивитись все Дивитись все